Per Lietuvą praūžęs 2024 m. Pasaulio viktorinos čempionatas žadėjo daug staigmenų.

Visgi, metus lauktas Lietuvoje gyvenančio olando 44 m. profesionalaus viktorinų klausimų kūrėjo VM Abelio Gilsingo revanšas prieš VDM Šarūną Dirmeikį nepavyko. 35 m. amžiaus matematikas iš Vilniaus savąjį pranašumą tik padidino ir tapo Lietuvos čempionu jau protu sunkiai suvokiamą 12-ąjį kartą iš eilės. Jis atsakė 107 klausimus, o Gilsingas – 96. Taigi, skirtumas tarp dviejų lyderių nuo pernykščių 2 taškų (102-100) padidėjo iki jau 11 taškų. Nors atrodė, kad Abel Gilsing bus “naujo revoliucingo vėjo gūsis” Pasaulio viktorinos čempionate, kol kas kartojasi ankstesnių metų istorijos, kada, jei kas Š. Dirmeikį prisivydavo, šis kitais metais tik labiau atsiplėšdavo ir pamažu išnyko net kitų dalyvių viltis jį pavyti ar aplenkti.

Visgi, po savo pernykščio “galingo” pasirodymo panašiu “viktorinų šventuoju” kitų dalyvių akyse jau tapęs ir A. Gilsingas. Daug tradicinių favoritų į vicečempiono titulą šio titulo nebesitikėjo, sakė pretenduojantys nebent į trečią vietą. O trečiuoju – irgi jau jau trečius metus iš eilės tapo 33 m. biochemikas iš Vilniaus VDM Edvin Stankevič. Tačiau jo surinkti 84 taškai reiškė dar didesnį atsilikimą nuo vicečempiono Gilsingo nei pats Gilsingas atsiliko nuo Š. Dirmeikio. Į kurią pusę rezultatai kolstysis kituose PVČ, ar savo jėgas stabiliai stiprinantis daugelio proto žaidimų veteranas E. Stankevič sumažins ir visai panaikins atsilikimą nuo A. Gilsingo, o gal tiesiog šis čempionatas A. Gilsingui buvo nesėkmingas ir tai Gilsingas vėl “šturmuos” Dirmeikio bastioną? Laikas parodys.

Dėl trečios vietos kova kur kas rimtesnė nei dėl pirmų dviejų. 50 m. dėstytojas VDM Minijus Tilindis nuo Edvino Stankevič atsiliko vos 1 tšk. (83). O dar didesnė “rezultatų grūstis” žemiau: 26 m. vilnietis VM Lukas Gylys pelno 78 taškus, 33 m. vilinietis programuotojas VM Povilas Kripas 77, o 39 m. duomenų analitikas VDM Žilvinas Adomaitis, 40 m. vilinietė VM Monika Variakojienė ir VM Gytis Liutkevičius atsakė po 75 klausimus. Pastarasis buvo ir pirmasis tarp žmonių, dalyvavusių ne pagrindine Pasaulio viktorinos čempionato arena jau daug metų iš eilės esančia Mykolo Romerio universiteto didžiąja auditorija.

2024 m. Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvos top 15 (preliminarus)

2024 m. Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvos top 15 (preliminarus)

Sugrįžimai į PVČ areną – ir iš labai toli

Patirti pagrindinės Lietuvos arenos džiaugsmą kai kurie dalyviai ir savanoriai atvyko iš tikrai toli. VM Birutė Nefaitė iš Panevėžio sakė specialiai norėjusi žaisti būtent Vilniuje, kur susirenka visi kovojantys dėl titulo, o VDM Dominykas Lašinskas specialiai dėl čempionato atskrido vienai dienai iš Paryžiaus, kur dabar gyvena (bet kur Pasaulio viktorinos čempionatas nevyksta) ir taip galbūt pagerino rekordą atstumo, dėl kurio žmogus atvyko dėl PVČ, nes iš miestų, kur čempionatas nevyksta, gerai dienai ar kelioms į kitą Lietuvos galą važiuojantys viktorinininkai jau seniai nebestebina, visus masina galimybė tapti šio pasaulinio superrenginio dalimi, pasigalynėti su visu pasauliu atsakinėjant į tuos pačius klausimus, kurie išversti į vietines kalbas.

Meistrų ir didmeistrių eilė Vilniuje

Meistrų ir didmeistrių eilė Vilniuje

Šiemet po ilgesnių ar trumpesnių pertraukų į areną grįžo ne vienas iš senųjų viktorinų meistrų ir didmeistrių, titulus iškovojusių dar prieš 10 ir daugiau metų. Žaidė VDM Paulius Ambrazevičius, tapęs “Lietuvos tūkstantmečio vaikų” vedėju (69 tšk.), VM Kęstutis Vaškevičius (65 tšk.), VM Robertas Stankevič (31 tšk.) ir kiti. Žaidė ir VDM Vytautas Danilevičius, sudalyvavęs beveik visuose Pasaulio viktorinos čempionatuose Lietuvoje nuo pat 2006 m. (49 tšk.).

Kas laimėjo atskiras klausimų temas?

VDM Šarūnas Dirmeikis galią parodė ir temose. Jis Lietuvoje triumfavo net 4 temose iš 8: Kultūroje, Istorijoje, Moksle ir Pasaulyje. Tiesa, rezultatai, kurie jam užtikrino pergalę, buvo įvairūs: štai Kultūros temoje pakako 13 tšk. (antrą vietą užėmęs VDM Minijus Tilindis atsakė 12) – t.y. nereikėjo atsakyti nė pusės temos klausimų. Istorijos temoje Š. Dirmeikis atsakė 16 klausimų iš 30, Mokslo temoje net 18, o Pasaulio temoje 21. Tai – vienintelis šiais metais individualus rezultatas temoje su 20 ar daugiau atsakytų klausimų.

Šarūnas Dirmeikis sprendžia viktorinos užduotis

Šarūnas Dirmeikis sprendžia viktorinos užduotis

Pramogų temoje laimėjo VM Monika Variakojienė su 14 teisingų atsakymų (antras liko VDM Edvin Stankevič su 12). Komunikavimo temą “gliaudyti” viktorinininkams šiais metais sekėsi sunkiausiai: netgi lyderiai čia teatsakė apie trečdalį klausimų. Tokių žmonių su 11 taškų buvo net keturi, o tokiu atveju temos lyderiu skelbiamas tas, kas bendroje įskaitoje buvo aukščiau. Šiuo atveju tai – VDM Edvin Stankevič. Sporto temoje pernai Abeliui Gilsingui prarastą lyderio titulą atsiėmė šitos temos Lietuvos rekordininkas, kartą net patekęs tarp pasaulinių lyderių, VDM Minijus Tilindis. Šiemet jam pergalei pakako 15 taškų (kurių pernai nepakako), o pernai 18 tšk. temoje rinkęs A. Gilsingas šiemet tenkinosi 11.

Abel Gilsing, už jo - Monika Variakojienė

Abel Gilsing, už jo – Monika Variakojienė

Kas laimėjo kituose Lietuvos miestuose?

Šiemet Pasaulio viktorinos čempionatas vyko net 47 šalyse. Lietuvoje jis vyko 5 miestuose ir dalyvavo 190 dalyvių – daugiau nei pernai. Iš 190 dauguma žaidė Vilniuje – 100. Kaune, kur Pasaulio viktorinos čempionatas pirmą kartą vyko Krepšinio namuose, susikovė 46 protai, Šiaulių kolegijoje – 18, Mažeikių savivaldybės salėje – 16, o pas seniausią nuolatinį Pasaulio viktorinos čempionato partnerį – Biržų kavinukę “Kų tujė?” – 10 dalyvių.

Pasaulio viktorinos čempionatas Kauno krepšinio namuose (restorane "Pratęsimas")

Pasaulio viktorinos čempionatas Kauno krepšinio namuose (restorane “Pratęsimas”)

Iš dalvyių ne Vilniuje, antras po VM Gyčio Liutkevičiaus buvo Pasaulio viktorinos čempionato debiutantas Jevgenij Odarčiuk – 36 m. amžiaus IT specialistas, žaidęs Mažeikiuose ir pelnęs 67 taškus. Užėmęs 16-ąją vietą Lietuvoje, jis nukarūnavo ilgametį šio miesto lyderį VM Žydrūną Jonušą, kuris su 55 taškais Lietuvoje liko 42-asis.

Šiauliuose triumfavo VM Gytis Baranauskas (64 tšk.), nors jam į nugarą kvėpavo 39 m. amžiaus duomenų analitikas Edgaras Adomaitis (62 tšk.).

Biržų čempionu pirmą kartą tapo 66 m. amžiaus pensininkas Audrius Staškus (48 tšk.), aplenkęs 29 m. rinkodarininkę Ramintą Kėželytę (47 tšk.).

Pasaulio viktorinos čempionatas 2024 Mažeikiuose

Pasaulio viktorinos čempionatas 2024 Mažeikiuose

Atkreipsime dėmesį, kad čia skelbiami rezultatai – preliminarūs. Šiemet pirmą kartą Pasaulio viktorinos čempionato istorijoje Lietuvos atsakymai papildomai audituojami – tai darys teisėju-auditoriumi tapo ilgametis dalyvis VM Artūras Pribušauskas iš Panevėžio. Iki šiol Pasaulio viktorinos čempionato atsakymų lapus taisydavo patys žaidėjai (vienas kito lapą), o neteisingus taisymus savo lapus atgavę žaidėjai galėjo protestuoti. Ta pati pradinė tvarka vyko ir šiemet, jos laikomasi daugelyje pasaulio šalių, kur vyksta čempionatas. Tačiau ji turi savo minusų: pavyzdžiui, jei įvertinimas didesnis nei turėtų būti, dažniausiai žaidėjas neprotestuoja ir jam paliekamas padidintas įvertinimas; be to, nors skirtingų miestų atsakymų vertinimus “lygina” centre Vilniuje dirbantis arbitras (šiemet VM A. Jasinevičius), kartais vis tiek “prasprūsdavo” skirtingi vertinimai. A. Pribušauskas pasisiūlė padėti įvertinti, kiek realiai yra tokių neteisingų įvertinimų, bei pats patikrinti visus rezultatus. Pasaulio viktorinos čempionatas organizuojamas išimtinai savanorių, todėl tokie pasisiūlymai labai laukiami.

Pasaulio rezultatai taip pat bus paskelbti vėliau.

Apdovanojamas Edvin Stankevič

Apdovanojamas Edvin Stankevič