Jubiliejinis pasaulio čempionatas Lietuvoje švaistėsi rekordais
Jubiliejinis, dešimtasis Pasaulio viktorinos čempionatas netikėtumų nešykštėjo. Geresni nei visuomet dalyvių rezultatai, didesnis nei kada nors viktorininkų skaičius ir aršesnė nei visuomet konkurencija ne tik tarp dalyvių, tačiau ir tarp miestų.
Pilni Lietuvos rezultatai yra čia.
Š. Dirmeikis tolsta nuo persekiotojų
2017 m. birželio 3 d. šeštąjį kartą iš eilės čempionu tapęs matematikas VDM Šarūnas Dirmeikis pagerino ir savo, ir Lietuvos rekordą: 121 taškas. Jau pirmajame kėlinyje jis, laimėjęs visas keturias temas, turėjo 75 taškus ir artimiausią varžovą lenkė beveik dvigubai (šis turėjo 46 tšk.). Per antrąjį kėlinį ir taip rekordinis skirtumas dar išaugo. Lietuvos vicečempioną Šarūnas Dirmeikis įveikė visais 30 taškų. Taip jis įrodė, kad jau yra “kitos lygos žaidėjas”, ir konkurentai jam yra britai ar belgai, o ne lietuviai.
Užtat dėl vicečempiono titulo PVČ 2017 Lietuvoje vyko kaip reta arši kova: antrąją ir šeštąją vietą galutinėje rezultatų rikuotėje skiria vos 3 taškai. Antrąjį pagal svarbą Lietuvos titulą iškovojo VM Herkus Gudavičius, tapdamas jauniausiu visų laikų Lietuvos vicečempionu. Jam šiuo metu – 18 metų ir savo protinių jėgų piko jis dar veikiausiai nepasiekė. Iki šiol Herkaus Gudavičiaus rezultatai augo įspūdingais tempais: 2015 m. – 64, 2016 m. – 80, 2017 m. – 91. Jei neišvyks visam laikui į JAV, kur šiemet įstojo į Harvardo universitetą, Herkus Gudavičius gali tapti pirmuoju lietuviu, sugebėsiančiu mesti iššūkį Šarūnui Dirmeikiui.
Kiti keturi žmonės, iki pat čempionato pabaigos puoselėję viltis užimti antrąją vietą – IT specialistas Olegas Volkovas (89 tšk.), žurnalistas VDM Antanas Manstavičius (89 tšk.), rašytojas VM Regimantas Dima (88 tšk.) ir dėstytojas VDM Minijus Tilindis (88 tšk.). Skirtumai tokie maži, kad kova priminė loteriją. Už Herkaus Gudavičiaus stojo Olegas Volkovas, pirmą kartą pakilęs iki trečiosios vietos Lietuvoje. Taip jis žengė pirmąjį žingsnį viktorinų didmeistrio titulo link, tuo tarpu Regimantui Dimai, tokį žingsnį žengusiam dar prieš dvejus metus, kuomet tapo vicečempionu, titulo dar teks palūkėti, nes jis šiais metais liko penktas.
Geri viktorinininkai – ne vien vilniečiai
Nors visi šeši lyderiai, išskyrus Herkų Gudavičių, žaidė Vilniuje, Herkus Gudavičius nebėra kažkoks pavienis proto meteotas už sostinės ribų, mat galutinių rezultatų lentelės viršūnėje įvairių miestų pavadinimai šmėžuoja ir daugiau. Trečiajame lyderių ešelone, tarp surinkusių nuo 72 iki 79 taškų ir užėmusių 7-15 vietas yra ir Alytaus, Kauno, Panevėžio, bei Šiaulių čempionai.
Labiausiai sublizgėjo odontologė VM Aistė Matijošaitytė – anksčiau dalyvaudavusi Vilniuje ir Kaune ir pagaliau sulaukusi kol PVČ ateis į jos miestą Alytų. Namų sienos jai padėjo: su 79 taškais ji pagerino asmeninį rekordą ir po trijų metų pertraukos aplenkė VM Justę Adakauskaitę konkurencijoje dėl aukščiausią vietą užėmusios moters vardo. Be to, ji vienintelė be Šarūno Dirmeikio sugebėjo šiemet iš bet kurios temos surinkti 20 taškų.
Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad ne visi kitų miestų lyderiai tuose miestuose ir gyvena. Štai VM Ugnius Antanavičius (73 tšk.), nukarūnavęs Panevėžio čempioną VM Aivarą Troščenką (66 tšk.) lankėsi tėviškėje. Tačiau tiesiog nuvažiuodami į kitus miestus tikėtis lengvai pasiimti titulo vilniečiai nebegali: tokių minčių turėjęs VDM Vytautas Danilevičius (77 tšk.) Kaune po itin atkaklios kovos turėjo pripažinti VM Vytauto Juodagalvio (78 tšk.) vieno taško pranašumą – pastarasis apgynė Kauno čempiono titulą.
Į Šiaulių čempiono titulą joks atvykėlis nesikėsino, bet miesto rekordą pagerinęs VM Rolandas Urnėžius (72 tšk.) parodė, kad ir Saulės mieste “pergalių turistams” lengva nebūtų. Rolandas Urnėžius susigrąžino Šiaulių titulą iš Mindaugo Vingilio, kuris šiemet nedalyvavo.
Tik Mažeikių čempionas atsiliko labiau – tenykštį titulą apgynęs VM Žydrūnas Jonušas surinko 56 taškus ir bendroje Lietuvos įskaitoje liko 73-ias. Tiesa, pernykštį savo rezultatą (ir Mažeikių rekordą) jis pagerino 5 taškais.
Iš viso Lietuvoje PVČ 2017 dalyvavo 350 žmonių, o tai – dar vienas rekrodas (2016 m. dalyvavo 303). Taip pat lankomumo rekordai pasiekti Vilniuje (192 žmonės), Kaune (64 žmonės) ir Mažeikiuose (12 žmonių). 154 žmonės – arba daugiau nei pusė – PVČ dalyvavo pirmąjį kartą.
Atsižvelgdami į augančius renginio mastelius, Pasaulio viktorinos čempionato organizatoriai taip pat patobulino ir patį čempionato procesą. Daugelyje miestų vedėjui skelbiant atsakymus buvo rodomos skaidrės – dėl to kilo mažiau neaiškumų, kaip rašosi atsakymas. Taip pat Vilniuje, kur dalyvių daugiausia, rezultatų suvedimas užtruko trumpiau, nes jie suvedinėti keliais kompiuteriais iš karto.
Lengviausios, sunkiausios ir rekordinės temos
PVČ 2017 dalyviams lengviausia tema pasirodė “Mokslas” – vidutiniškai kiekvienas lietuvis atsakė į 8,1 mokslo klausimus. Nedaug atsiliko “Gyvenimas” (7,9). Sudėtingiausia tema pasirodė “Pramogos” – vidutiniškai vos 3 teisingi atsakymai. Atsakęs 11 klausimų, joje galėjai patekti į lyderių trejetą.
Beje, pasaulyje lengviausia tema buvo Gyvenimas, o Mokslas kiek sudėtingesnė. Toliau rikiavosi Istorija, Pasaulis, Komunikavimas, Kultūra, Sportas ir Pramogos, kai tuo tarpu Lietuvoje – Istorija, Pasaulis, Sportas, Kultūra, Komunikavimas ir Pramogos.
Daugelyje temų Lietuvoje triumfavo Šarūnas Dirmeikis (Komunikavimas – 20, Istorija – 20, Mokslas – 20, Pramogos – 15, Pasaulis – 17), o kitose – Herkus Gudavičius (Gyvenimas – 18), Antanas Manstavičius (Kultūra – 15) bei Sportas (Minijus Tilindis – 18). Šarūnas Dirmeikis pagerino Komunikavimo temos Lietuvos rekordą (18), savo paties pasiektą pernai, o Herkus Gudavičius pakartojo Gyvenimo temos Lietuvos rekordą.
Užtat tarp užėmusių temose garbingas 2-3 vietas yra ir naujų, netituluotų žaidėjų: panevėžietė Margarita Sargautytė (3 vieta Komunikavime, 13), šiaulietis Arvydas Martinavičius (3 vieta Moksle, 18), vilnietis Kęstutis Vaškevičius (3 vieta Gyvenime), vilnietis Žilvinas Damošius (2 vieta sporte), vilnietis Olegas Volkovas (2 vieta Pramogose).
Kiti temų prizininkai – VDM Antanas Manstavičius (Komunikavimas – 2 vieta, 13), VM Herkus Gudavičius (Kultūra – 3 vieta, 13; Istorija – 2 vieta, 17), VM Rimantas Grikienis (Istorija – 3 vieta, 17), VM Aistė Matijošaitytė (Mokslas – 2 vieta, 20), VDM Minijus Tilindis (Pramogos – 3 vieta, 11), VDM Šarūnas Dirmeikis (Gyvenimas – 2 vieta, 17), VM Vitalis Tamašauskas (Pasaulis – 3 vieta, 15), VM Dominykas Lašinskas (Sportas – 3 vieta, 14) ir VM Regimantas Dima (Kultūra – 2 vieta, 15).
Pasaulyje Šarūnas Dirmeikis – 77-as
Galutinai nepatvirtintais duomenimis, pasaulyje Lietuvos čempionas Šarūnas Dirmeikis užėmė 77 vietą. Pasaulio čempionu irgi šeštąjį kartą tapo Kevinas Ašmanas iš Anglijos (169). Antrasis – Didjė Brujer [Didier Bruyere] iš Prancūzijos (163), trečiasis – airis Patas Gibsonas (160), ketvirtasis ir penktasis – belgai Tomas Trohas [Tom Trogh] ir Ronis Svigersas [Ronny Swiggers] (159 ir 156). Už jų rikiuojasi žaidėjai iš JAV (Timas Polis, 155), Suomijos (Tero Kaliolevo, 155), Anglijos (Janas Bailis, 154), Estijos (Ovė Poderis, 153) bei Velso (Markas Grantas, 153). Daugelis šių žaidėjų kiekvienais metais konkuruoja dėl aukščiausių vietų pasaulyje.
Nuo čempiono Šarūnas Dirmeikis atsiliko 48 taškais. Pasitempti yra kur, tačiau, palyginus su ankstesniais metais, skirtumas sumažėjo.
Pagal PVČ dalyvių skaičių 1000 gyventojų Lietuva, kaip ir kasmet, yra pirmoji, o pagal bendrus dalyvių skaičius nusileido tik Indijai (547) ir Rusijai (368) bei aplenkė JAV (243), Angliją (136), Kroatiją (118), Belgiją (94) bei visas kitas šalis.
Tačiau Šarūnas Dirmeikis, nepaisant indų skaitlingumo, sugebėjo įveikti Indijos čempioną Vinų Sandžajų (117), o taip pat Vokietijos čempioną Martiną Graebnerį (119), Vengrijos čempioną Balasą Grefą Imrę (118), Ukrainos čempioną Antoną Martinenką (118), Serbijos čempioną Bojaną Lukičių (118), Portugalijos čempioną Rodrigą Kastro (115), Bulgarijos čempioną Plameną Mladenovą (112), JAE Nichilą Soredžą (107), Naujosios Zelandijos Endriu Čarlsą (106), Filipinų Ajubą Davidą Nadorą (103), Danijos Ravną Rasmuseną (103), Singapūro Tomą Koločį (102), Latvijos Janį Barbaną (100), Armėnijos Pavelą Solachianą (99), Austrijos Johanesą Aiblį Klemensą (97), Šri Lankos Latiką Nirielą (96), Kuveito Rahulą Radžų (92), Moldavijos Viktorą Bogatovą (86), Liberijos Filą Diksoną (79), Japonijos Takašį Mijakavą (77), Rumunijos Georgą Vlasceanu (69), Madagaskaro Keitą Džeimsą Normaną Vaitą (59), Nigerijos Dorisą Kingą (35), Pakistano Sohailį Mechmudą (25) ir keletą kitų.
Šarūnas Dirmeikis nusileido Australijos (123), Belgijos (159), Kanados (128), Anglijos (169), Estijos (153), Suomijos (155), Airijos (141), Nyderlandų (128), Norvegijos (146), Rusijos (130), Škotijos (128), JAV (155), Velso (153), Malaizijos (133), Kroatijos (143) čempionams.