Lietuvoje viktorinos seniai tapo įprasta vakaro pramoga. Kokiuose miestuose ir kokiose lygose daugiausiai žaidžia lietuviai, kokiomis savaitės dienomis, kiek pinigų palieka viktorinoms?

Atsakysime į šiuos klausimus diagramomis ir žemėlapiais pateikę tai, kas praeitą savaitę vyko “proto žaidimų scenoje” (nuo 2015 11 09 iki 2015 11 15).

Dabar sezono įkarštis, o komandų skaičius įvairiose viktorinose savaitė iš savaitės skiriasi mažai. Todėl šis pjūvis gerai atspindi kiekvieną pastarųjų mėnesių savaitę.

Kokiose lygose daugiausiai žaidė žmonės?

Be didžiųjų viktorinų lygų Lietuvoje rengiama ir daugybė viktorinų įvairiomis progomis, darbovietėse, mokyklose, draugų būreliuose. Visų jų suskaičiuoti neįmanoma, o turbūt ir neprasminga. Kažkur reikia brėžti ribą. Pasirinkome tokią ribą: skaičiuojame tik tas viktorinas, kurių rezultatai oficialiai skelbiami internete (absoliuti dauguma “profesionalių” viktorinų tai daro). Tokiu būdu lengvai įmanoma patikrinti ir komandų skaičių.

Iš viso kriterijus atitinkančiose viktorinose praeitą savaitę žaidė 1096 komandos. Aišku, dalis žmonių dalyvavo daugiau nei vienoje viktorinoje (tokiu atveju komandos suskaičiuotos du kartus). Tačiau dar kiti žaidžia rečiau nei kartą į savaitę, todėl apskritai viktorinose dalyvaujančių komandų skaičius turėtų būti panašus, o žmonių – ~6 kartus didesnis.

Daugiausiai komandų žaidė didžiosiose tarpmiestinėse lygose: R. Petrausko “Protų kovų” Premier lygoje (260), “Auksinio proto” (213), Protų lygos, arba “Ko nežino Kazys?” (PLAKNK, 209). I. Rosenaitės “Protų kovų” (99).

Iš šios diagramos matosi komandų skaičiai skirtingose lygose bei tų lygų “padaliniuose”:

Kokiuose miestuose daugiausiai “protaujama”?

Vilnius, Kaunas ir Klaipėda

Iš viso Vilniuje praeitą savaitę žaidė 559, Kaune – 168, Klaipėdoje – 46 komandos.

Tokių skirtumų negalima paaiškinti vien skirtingais miestų dydžiais. Mat Vilniuje viena komanda teko ~1000 gyventojų, Kaune – ~1900, Klaipėdoje – net ~3500. Taigi, sostinėje laiką leisti viktorinose maždaug dvigubai populiariau nei Kaune ir beveik keturgubai – nei Klaipėdoje. Čia nemažai lemia ir aukštųjų mokyklų bei studentų skaičiai.

Vilniuje neabejotinai didžiausia ir viktorinų kūrėjų konkurencija. Didžiausius rinkos “gabalus” praeitą savaitę pasiėmė PLAKNK (113 komandų) ir R. Petrausko “Protų kovos” (102).

Vienintelis Vilnius be didžiųjų tarpmiestinių lygų dar turi ir visai rimtus “vidutinio kalibro” organizatorius, rengiančius po kelias viktorinas per savaitę. Pas pastaruosius iš viso praeitą savaitę žaidė 196 komandos (“Protai” žaidimuose – 79, A. Smirnovo “Smegenų kovose” – 67, V. Radzevičiaus “Intelektų kovose” – ~50 [remiamasi užpraeitos savaitės duomenimis]), dar 35 komandos žaidė pas smulkesnius vietos organizatorius.

“Auksiniam protui” (35) ir “Žinovų klubui” (8) vilniečių protus pavergti sekėsi sunkiau, nei kituose miestuose. Kaune abu šie tarpmiestiniai renginiai pritraukė didesnę visų vietos žaidėjų dalį, nors skaičiumi ir mažiau, nei Vilniuje (24 ir 6).

Būtent Kaune išlikę ir daugiausiai kartą į savaitę viktorinas organizuojančiųjų vietinių rengėjų, pas kuriuos žaidė 44 komandos. Tačiau R. Petrausko “Protų kovų” trijuose divizionuose ten žaidė net 56 komandos, o PLAKNK atsiliko ir nuo “Auksinio proto” (18).

Klaipėdoje viktorinų rinka išsidalinta panašiai, kaip Kaune: pirmas R. Petrauskas (21) antras “Auksinis protas” (13), trečias PLAKNK (9), ketvirtas “Žinovų klubas” (3).

Šiauliai, Panevėžys ir Alytus

Šiauliuose praeitą savaitę viktorinose, kurių rezultatai skelbiami internete, žaidė 53, Panevėžyje – 20, Alytuje – 21 komanda.

Įdomu, kad viktorinų dalyvių skaičius Šiauliuose lenkia Klaipėdos dalyvių skaičių, o pagal gyventojus, kuriems teko viena komanda, Šiauliai beveik prilygsta Kaunui. Šiauliai jau seniai garsėja kaip viktorinų miestas – jų žaidėjai ir komandos dažnoje tarpmiestinėje viktorinoje rodo labai puikius rezultatus.

Šiauliuose ir Panevėžyje populiariausios R. Petrausko “Protų kovos” (19 ir 12 komandų), antri – PLAKNK (11 ir 7 komandos). “Auksinis protas” šiuose miestuose žaidimų nesiūlo – geriausi Šiaulių viktorinininkai dėl to važinėja žaisti “Auksinio proto” į Kuršėnus. Šiauliuose dar stiprus ir “Žinovų klubas” (7), o taip pat vietiniai organizatoriai “IQ zona” (16).

Alytuje situacija atvirkščia didmiesčiams: pagal komandų skaičių pirmavo PLAKNK (9), antras “Auksinis protas” (7), o R. Petrauskas tik trečias (5). Beje, Alytuje, kur viena komanda tenka ~2900 žmonių, viktorinos populiaresnės ir nei Klaipėdoje, ir nei Panevėžyje (1 komanda ~5000 gyv.).

Mažieji miestai ir užsienis

Mažesniuose miestuose niekur nevyksta daugiau nei po vieną viktoriną per savaitę (kur bandyta daryti po dvi, kažkas pasitraukė). Didžiausią miestelių skaičių pavergė “Auksinis protas”, kai prisijungė nemokamus ir bibliotekose dažniau nei baruose vykstančius “Europrotus”. Jame mažuosiuose miestuose praeitą savaitę dalyvavo daugiau komandų, nei pas visus kitus rengėjus kartu paėmus. Matyt, prisidėjo tiek “Europrotų” įdirbis, tiek didesnė televizoriaus įtaka už didmiesčių ribų (taisyklė, kad “Kuo mažesnis miestas, tuo didesnę žaidėjų dalį pritraukia Auksinis protas”, galioja visur be išimties, kur tik vyksta šis žaidimas: mažiausia jo rinkos dalis Vilniuje, didesnė Kaune, dar didesnė Klaipėdoje ir t.t.).

Viktorinų populiarumas kai kuriuose miest(eli)uose stačiai įspūdingas. Štai 11 000 gyv. teturinčiame Jurbarke “Auksinį protą” žaidė net 18 komandų – tai yra, pagal viktorinų populiarumą Jurbarkas lenkia net Vilnių, nes 1 komanda Jurbarke teko vos 600 gyventojų. Dar smagiau 1 500 žmonių talpinančiame Simne: ten susirinko 6 komandos, arba viena komanda 250 gyventojų. Rekordas priklauso Žasliams: 650 gyv., keturios komandos (arba viena komanda 160 vietos žmonių). Skaičiavimas, aišku, sąlyginis, nes, būna, žmonės žaisti važiuoja į gretimą miestelį, be to, skiriasi komandų narių skaičiai.

Viktorinų populiarumą provincijoje skatina ir alternatyvių pramogų nebuvimas, bet daug priklauso ir nuo to, kas veda, ar susidaro “kritinė masė”.

Viktorinų žemėlapis - skaičiai žymi kiek tame miestelyje pas atitinkamą organizatorių praeitą savaitę žaidė komandų.

Lietuvos viktorinų organizatorių plėtra pas emigrantus sekasi sunkiai. Panašu, kad praeitą savaitę teįvyko vos du užsienio žaidimai – Briuselyje (R. Petrausko) ir Notingeme (PLAKNK), iš viso juose žaidė tik 10 komandų. Priminsime, kad oficialiai skelbiama, jog PLAKNK dar vyksta Helsinkyje ir Kopenhagoje, o R. Petrausko žaidimai iš daugumos diasporos miestų jau ir oficialiai pasitraukė.

Populiariausios vietos viktorinoms

Daugumoje vietų (paprastai – barų ar restoranų) vyksta po vieną vikroriną per savaitę. Tačiau Vilniuje yra kelios “proto žaidimų arenos”, įrengtos specialiai šiam reikalui (su daug ekranų), kuriose kiekvienas vakaras užleidžiamas skirtingiems organizatorių kolektyvams. Šiose vietose žaidžia rekordinis Lietuvoje komandų skaičius: bare “Juoda / raudona” pirmadienį-penktadienį žaidė 121, bare “Vienuolio pub” – 95 komandos.

Beje, abu šie barai yra viename pastate – taigi, adresu “A. Vienuolio g. 4, Vilnius” viktorinose dalyvavo daugiau komandų, negu visame Kaune, o taip pat daugiau, negu visuose Lietuvos miestuose nuo trečios pagal dydį Klaipėdos iki tryliktosios pagal dydį Ukmergės kartu paėmus.

Kokiomis dienomis populiariausia žaisti?

Viktorinų žaidėjų grafikas pagal savaitės dienas atrodo it “nuokalnė” – daugiausiai komandų “protavo” pirmadienį, o kiekvieną sekančią dieną vis mažiau.

Toks savaitės dienų populiarumas susijęs ir su tuo, kiek jas “rezervavo” didžiosios lygos. Pirmadienis – R. Petrausko, antradienis – “Auksinio proto”, trečiadienis – PLAKNK dienos. Nuo 60% iki 80% visų tomis dienomis Lietuvoje žaidusių komandų žaidė būtent šiose trijose “superlygose”. Kelios komandos žaidė visose trijose.

Ketvirtadienius bando “rezervuotis” “Žinovų klubas“, bet kol kas ši 2015 m. spalį atkurta tarpmiestinė viktorina mažiau populiari.

Penktadienis-sekmadienis viktorinoms nepalankūs, nes daug žmonių savaitgaliams išvyksta, todėl tuomet dažniausiai vyksta tik teminiai proto žaidimai, organizuojami rečiau nei kartą per savaitę.

Kiek lietuviai išleidžia viktorinoms?

Viktorinoms iš hobio jau seniai tapus rimtu verslu, verta paanalizuoti ir kiek pinigų iš viso praeitą savaitę Lietuvos gyventojai sumokėjo už viktorinas.

Jei tartume, kad komandoje yra maždaug šeši žmonės ir nėra “svečio teisėmis žaidžiančių” komandų, pagrindinių viktorinų, apmokestinančių visus dalyvius dviem eurais (R. Petrausko “Protų kovos”, I. Rosenaitės “Protų kovos”, “Intelektų kovos”) pajamos tiesiogiai iš dalyvių praėjusią savaitę būtų siekusios maždaug dvylika eurų nuo komandos – tai yra, R. Petrausko ~3100 eurų (be “Olimpinių kovų”), I. Rosenaitės ~1200 eurų, “Intelektų kovų” ~600 eurų. PLAKNK dalyvio mokestis yra mažesnis – varijuoja nuo 0 iki 1,5 euro. Skaičiuojant ~1,2 euro vidurkį, išeitų ~1500 eurų. “Auksinio proto” pajamos vien trijuose didmiesčiuose ~800 eurų (dalyvio mokestis – 2 eurai).

Sudėjus šias ir likusias viktorinas, galima labai apytiksliai vertinti, kad praeitą savaitę viktorinų dalyviai už teisę žaisti organizatoriams susimokėjo iš viso ~10000 eurų.

Tai nėra visos organizatorių pajamos: į šias sumas neįeina rėmėjų pinigai, renginio vietų už klientų pritraukimą organizatoriams mokami pinigai bei kitos pajamos – pastarieji dydžiai smarkiai skiriasi priklausomai nuo viktorinos populiarumo, įdirbio. Nemokamose “profesionaliose” viktorinose tai yra vienintelės rengėjų pajamos (t.y. tokias viktorinas paprastai finansuoja renginio vieta).

Taip pat dalyvio mokestis nėra ir visos dalyvių išlaidos: eidami į viktorinas, žmonės praleidžia daugiau laiko kavinėse ir baruose ir išleidžia daugiau pinigų maistui, gėrimams. Tačiau kiek daugiau žmonės išleido šiems tikslams praeitą savaitę vien todėl, kad dalyvavo viktorinose, apskaičiuoti labai sudėtinga.

P.S. Jeigu jūsų viktorina ar viktorina kurioje dalyvaujate atitinka įvardytus kriterijus, tačiau per klaidą nebuvo čia priskaičiuota – prašome susisiekti su mumis ar rašyti į komentarus. Straipsnis bus paredaguotas.