Pabėgimo kambarių Lietuvoje nebedaugėja
Atsakymas į klausimą “Kiek reikia Lietuvai galvosūkių kambarių?” atrodo yra “apie 90-100”. Būtent tokį skaičių pasiekusi Lietuvos pabėgimo kambarių rinka nustojo plėstis.
2017 m. pradžioje dar sparčiai dygo nauji pabėgimo kambariai – įspūdingesni, nei iki tol, su modernesnėmis technologijomis ir brangesniais prietaisais. Pavyzdžiui, “Lost Escape” naujausiame pabėgimo kambaryje “Pjūklas” yra specialiai pagal užsakymą gamintas įrengnys, kuris kainavo ne vieną ir ne tris tūkstančius eurų. Plėtėsi ir “Smart Rooms” (Vilniuje), iš Ukrainos atvykę šeimininkai įkūrė naujus modernius “Insight Out” kambarius.
Tačiau 2017 m. antroje pusėje į “Protu.lt” pašto dėžutę vietoje kvietimų apžvelgti naujus įspūdingus pabėgimo kambarius vis dažniau ateidavo pranešimai, kad tas ar kitas kambarys užvėrė duris su visam ir reikėtų informaciją apie jį pašalinti iš straipsnių. Ir net mes negalėjome nuspėti, kokį kambarį toks likimas ištiks sekantį: rinka negailestingai šienavo tikrai ne pačius blogiausius.
Tiesą pasakius, labiau kentėdavo kaip tik neseniai atsidarę ir gana modernūs kambariai. Jie, matyt, duris atvėrė nelaiku. Tie, pirmieji, net ir ne taip išmoningai įrengti, jau turėjo įdirbį – daug kas juos išbandė, papasakojo draugams, Google juos rodė aukštose pozicijose. Net ir padarius didesnes investicijas, sunku buvo sėkmingai konkuruoti, ypač jei viešieji ryšiai – nestiprioji pusė.
“Pirmoji liūdna kregždė” buvo “Lost Key” Vilniuje. Gana modernus kambarys su daug ekranų ir kitokios elektronikos paveikė vos kelis mėnesius. Nuo rugsėjo nebeliko ir “Decode Room” su unikaliu scenarijumi apie “Putlerį”, kur žaidėjų komanda privalėjo pasidalinti į dvi dalis ir bendradarbiauti skirtinguose kambariuose. Užsidarė ne tik šis žymus jų kambarys, bet ir antrasis “Mafijos paslaptis”, stebinęs staiga kristi pradėdavusiomis lubomis ir irgi paveikęs tik kelis mėnesius. Neliko ir trumpai veikusio “Pabėk iš tamsos”, taip pat duris užvėrė ir vienas seniausių pabėgimo kambarių organizatorių “Try2Escape“, valdęs Illuminati ir 007 kambarius.
Šitaip nukraujavusi Vilniaus pabėgimo kambarių pasiūla net susitraukė. Jei 2017 m. pradžioje Vilniuje veikė 41 pabėgimo kambarys, tai 2018 m. pradžioje – 40. Tiesa, šiuos “nuostolius” Lietuvos mastu kompensavo Kauno augimas, nors ir irgi sulėtėjęs: nuo 27 pabėgimo kambarių Kaune padaugėjo iki 33. Kaunas taip dar labiau sutvirtino lyderystę kaip miestas, kuriame vienam pabėgimo kambariui tenka mažiausiai gyventojų (jau mažiau nei 10 000). Kaune, be “Lost Escape”, plėtėsi ir kiti organizatoriai: “Karma Room”, “Escape Kaunas” pridėjo po kambarį, “Infinity Room” – du, Kaune naują kambarį atidarė “Bėglys“.
Bet apskritai senųjų organizatorių plėtra sulėtėjo, o kai kurie “seniai žadami” “tuoj atidarysiami” kambariai yra žadami jau nebe vienerius metus. Ir naujų organizatorių atsirado nedaug: pernai buvo 45, šiemet 50 organizatorių, ir visi naujieji iš esmės įsisteigė 2017 m. pirmoje pusėje. Dauguma senųjų pabėgimo kamabrių savininkų tiesiog laiko savo kambarius iš esmės jų nebekeisdami ir toleruodami tai, kad technologijomis smarkiai astilieka nuo rinkos lyderių. Tačiau jų patalpų nuoma dažniausiai pigesnė, nereikia papildomų investicijų ir todėl, jei kambariai nuo seno gana populiarūs, jie gali generuoti visai neblogą pelną. Aišku, yra išimčių – pabėgimo kambarių šeimininkų, keičiančių savo kambarius iš esmės. Vieni tokių – “Wrong Room“, kurie įsteigė pirmąjį Lietuvoje pabėgimo kambarį (gana paprastą). Tą kambarį ir du kitus kambarius 2017 m. pradžioje uždarė ir įsteigė naują – technologiškai gerokai pažangesnį.
Kiti senieji organizatoriai, matydami, kad pabėgimo kamabrių rinka darosi perpildyta, verčiau plečia veiklą apskritai. “Infinity Room”, pavyzdžiui, be pabėgimo kambarių atidarė indų daužymo kambarį, ne vienas pabėgimo kambarių organizatorius pradėjo siūlyti užduoti atvežti į šventes ir t.t.
Vilniuje ir Kaune pabėgimo kambarius jau žino beveik kiekvienas, o likusioje Lietuvoje jie taip ir liko nišinė pramoga. Klaipėdoje, trečiame pagal dydį mieste, taip ir neišpopuliarėjo, ir didžiausiam pabėgimo kambarių organizatoriui tenai “Slaptam cechui” teko uždaryti visus tris kambarius. Dabar jokiame Lietuvos mieste, be Vilniaus ir Kauno, nėra daugiau 4 pabėgimo kambarių.