Individuali kasmetinė viktorina, tą pačią dieną vykstanti visame pasaulyje. Dalyviai visur atsakinėja į tuos pačius klausimus, o rezultatai lyginami miesto, šalies, pasaulio mastu, taip pat pagal atskiras temas.

Vieta Įvairios ~40 valstybių, per 100 miestų
Adresas Įvairūs.
Laikas Pirmąjį birželio šeštadienį
Kaina Priklauso nuo vietos
Populiarumas ~2000 dalyvių, ~300 Lietuvoje
Nuorodos Tinklapis Lietuvoje, Tinklapis pasaulyje, Facebook, El. paštas

Taisyklės

Visose vietose, kur vyksta čempionatas, pateikiami tie patys 240 klausimų suskirstyti į 8 temas po 30 klausimų (temos: istorija, pasaulis, mokslas, gyvenimas, pramogos, komunikavimas, sportas, kultūra). Daugelyje valstybių klausimai išverčiami į vietines kalbas. Klausimai dalyviams pateikiami spausdinti ant lapo, dalyviai greta rašo atsakymus. Žaidimą sudaro du kėliniai po 1 val. Kiekviename kėlinyje – po 4 temas. Rezultatai apskaičiuojami po kiekvieno kėlinio. Vakare visi pasaulio rezultatai skelbiami internete vienoje lentelėje.

Klausimai skirstomi ne tik į temas, bet ir į neoficialias potemes. Todėl niekada, pavyzdžiui, istorijos temoje nedominuos vieno pasaulio regiono ar vieno laikmečio istorija. Juos rengia ir tikrina tarptautinė komanda. Klausimai labiau faktiniai, kai kurie gali būti ir išmąstyti. Stengiamasi, kad jie būtų įdomūs: t.y. ne šiaip prašymas parašyti menkai žinomą faktą, bet tokį faktą, kuris, pagal apibūdinimą, atrodo svarbus (nes yra “didžiausias”, “mažiausias”, “vienintelis” ir pan.).

Pasaulio čempionatas apjungia šalis su skirtingomis viktorinų tradicijomis: Baro viktorinų Jungtinę Karalystę, “Kas? Kur? Kada?” NVS ir kt. Renginys šalyse, kur viktorinų tradicijos gilios (pvz. Didžiojoje Britanijoje) itin prabangus ir brangus, dalyvavimas kainuoja kelis šimtus litų ir ten tarpusavyje pasigalynėti renkasi profesionalūs viktorinų asai, TV žaidimuose uždirbę milijonus. Kituose kraštuose tai mažiau formalus ir pigesnis ar nemokamas renginys. Visgi visų šalių rezultatai lyginami kartu.

Istorija

Galimybė rengti tokį pasaulio čempionatą atsirado tik kartu su interneto plėtra, leidusia viktorinų mėgėjams iš įvairių šalių susisiekti tarpusavyje ir įsteigti Tarptautinę viktorinos asociaciją. 2003 m. įvyko pirmasis čempionatas, bet visi žaidėjai žaidė Anglijoje. 2004 m. belgo S. de Ceusterio iniciatyva pirmąkart surengtas keliose vietose vienu metu. Nuo tada taip vyksta kasmet, o dalyvių, valstybių bei miestų vis daugėja. Lietuvoje debiutavo 2006 m. (V. Juodžio, A. Žemaičio iniciatyva; tada vadintas “Pasaulio kvizų čempionatu”). Pasaulio čempionais ilgą laiką visuomet tapdavo britai, kur gilios viktorinų tradicijos, bet į dešimtuką patekdavo ir belgai, suomiai, amerikiečiai bei kiti. 2014 m. čempionu tapo indas Vikramas Džošis, vėliau juo buvo ir prancūzas bei kitų šalių atstovai.