Prie pabaigos artėja pavasariniai 2014 m. viktorinų sezonai ir tuoj viktorinos išeis vasaros atsotogų. Pats metas apžvelgti, kas pasikeitė proto žaidimų scenoje.

Sukurti naują viktoriną darosi vis sudėtingiau: Vilniaus Senamiesčio sienų apkarstymas ir kažkokio “radikalesnio” protų žaidimo pažadai niekaip nepadėjo “Artistų” Protų skerdynėms (jos nebevyksta). Atrodo, po kelių metų, kurių metu ne vienoje renginio vietoje tesusirinkdavo keletas komandų, žlugo ir vienas ambicingiausių mėginimų “Žinovų klubas” – nors kalbėta apie jo atkūrimą, nuo pat 2013 m. vasaros jis neberengiamas.

Dar prieš metus-du garbės reikalas buvo kiekvienam picerijų tinklui turėti savo proto žaidimą, vykstantį aibėje jo restoranų. Šiandien šie proto žaidimai masiškai nyksta it dinozaurai. Tik Charlie Pizza dar palaiko savo Smegenų kovas (jos visad buvo rengiamos plačiausiai ir daugiausiai nemokamai, taigi, yra grynai rinkodaros renginys). Tuo tarpu Cancan picos Protų susirėmimai beliko tik vienoje picerijoje Panevėžyje – Vilniuje ir Elektrėnuose, matyt, neatlaikė konkurencijos. O Čili “ČILInk protą” pamažu traukėsi jau seniai: iki Kauno, paskui tik iki vienos Kauno picerijos. Dabar buvę jo rengėjai savo viktoriną pervadino “Kvizas Kvizas” ir išsikėlė kitur; jokiame Čili restorane proto žaidimai nebevyksta.

Gerai įsitvirtinusios viktorinos, kaip R. Petrausko protų kovos, tuo tarpu, plečiasi. Dar kitos bando vis keistis, prisiderindamos prie situacijos, kaip “Ko nežino Kazys?” vis keičianti savo laikus ir klausimų stilistiką (buvo ir dingo kino, muzikos žaidimai). Charlie Pica eksperimentuoja: Smegenų kovas Klaipėdoje, rusiškiausiame Lietuvos didmiestyje, rengia rusiškai.

Atrodo, buksuoti pradėjo Telšių Protų kovos – pavasario sezonas čia nevyksta ir jau darosi tradicija, kad rengiamas tik kas antras sezonas. Pavasario sezono nerengti “nuspręsta” po gana keisto balsavimo: paklausta, “ar dalyvausite pavasario sezone”, ir pažadėta šį rengti tada jei “tikrai taip” sakys 80% ar augiau. Tačiau juk dalyvauja ne procentai, o žmonės, jei “tikrai taip” balsuos 45 iš 50 bus 90%, jei 45 iš 60 jau tik 75%, bet esmė visai ta pati – dalyvaus 45 dalyviai. Turbūt balsavimas buvo tik pretekstas, o tikrosios priežastys kitos.

Gaila, nes Telšių Protų kovos – pagal įdirbį (turėjo net savo tinklapį, per 600 Facebook gerbėjų) – neabejotinai tvirčiausia provincijos viktorina. Provincijos viktorinų gerbėjams liūdnos dienos ir Dzūkijoje – Druskininkų Protų karai turbūt galutinai užleido vietą taikai.

Provincijoje tvirtus proto žaidimus išlaiko tik “didmiesčių orbitoje” esantys miestai: Vilniaus-Kauno dvimeisčio centras Elektrėnai ir Kaišiadorys, Gargždai prie Klaipėdos bei savotišku Šiaulių priemiesčiu tapęs Radviliškis. Tiesa, ir čia viktorinas rengia ne vietinės komandos, o platesnių “prekės ženklų” padaliniai: Charlie Pizza Smegenų kovos, Roberto Petrausko Protų kovos.

Televizijoje puikuojasi į LRT eterį po klajonių grįžęs A. Valinsko “Taip ir Ne“, užtat “Žinių riterius ir damas” dėl žemų reitingų tas pats LRT iš tinklelio pašalino. Komerciniuose kanaluose proto žaidimų nebeliko.

Vėl artėja Pasaulio viktorinos čempionatas – galingiausias metų viktorinos renginys pasaulyje. Šiemet jis proto žaidimų asus ir mėgėjus sukvies birželio 7 d.