Jau gerokai įsivažiavo 2015 m. pavasario sezonas. Didžiausiems viktorinų organizatoriams jis sukasi kaip niekad didžiulėmis apsukomis.

“Lietuvos viktorinų karalius” Robertas Petrauskas prie savo tinklo pridėjo dar kelis miestus ir dabar jau vyksta septyniolikoje, iš jų keturiuose – užsienyje.

R. Petrauskui į atlapus rimtai kibo “Protų lyga, arba ko nežino Kazys?“. Dar prieš pusmetį tik didmiesčiuose vykusi viktorina išsiplėtė jau į septynis miestus, tarp jų – Kopenhagos lietuvių bendruomenę – tiesa, dalyvių skaičiai dar žymiai mažesni. Jau dabar paskelbtas ir gegužės “didysis finalas”. Kaip prieš pusmetį R. Petrauskas, susikūrė “Ko nežino Kazys?” ir savo tinklapį. Lietuviškoms viktorinoms įprastų “Facebook” paskyrų papildymas ir tinklapiais – brandos ženklas; juk tai, kas parašyta “Facebook”, netrukus “nuvažiuoja žemyn” į kone amžiną užmarštį kartu su visomis draugų patiekalų nuotraukomis. O tinklapiai išlieka. Ar kas žiūrėtų rimtai į, tarkime, krepšinio ar futbolo lygą, kuri rezultatus ir mačų datas skelbtų tik “Facebook”?

Beje, “Ko nežino Kazys” prie savo “Trečiadienio jungtinės lygos” prijungė ir nuo seno Šiauliuose itin populiarius “Protų karus“. Regioninių viktorinų konsolidacija tęsiasi.

I. Rosenaitės “Protų kovos”, ilgą laiką vykusios tik Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, galutinai prarijo “brolišką projektą” “Protų lygą” (su “Kaziu” neturėjusią nieko bendro, išskyrus pavadinimą), kuris jau kurį laiką stagnavo, 2014 m. pasitraukęs iš Vilniaus vyko tik Kaišiadoryse ir Utenoje. Utenos “padalinys” sunyko, tad “Protų kovoms” liko tik Kaišiadorys – bet ir taip “Protų kovos” atėjo į pirmąjį savo miestelį. Tuo pačiu galutinai baigtos organizuoti viktorinos ten, kur I. Rosenaitės “Protų kovos” gimė – “(m)Isterijoje”, anuomet vadintoje “Mano Alibi”. Kartu su Protmušio nutrūkimu 2014 m. rudenį tai turbūt – eros pabaiga. Vilniuje didžiosios viktorinos dabar vyksta didžiuosiuose baruose. Juk ir iš Halės Žalgiriui kažkada prisėjo išeiti…

Agresyviai plėstis mėgina ir “Auksinis protas“. Į rinką jis atėjo vėlai, bet jį puikiai iš eterio remia to paties pavadinimo televizijos laida, į kurią pakliūva ir geriausi barų viktorinų žaidėjai. Todėl jo “Facebook” gerbėjų skaičius auga kaip niekad greitai. Skelbiama, kad laida muša savo žiūrimumo rekordus, o baro viktorinos Vilniuje ir Kaune įsitvirtino dar 2014 m. rudenį. Tačiau Klaipėdoje tąsyk nepavyko: žaidimas nutrauktas. 2015 m. pavasario sezone Tapino/Valinsko komanda, agitavusi norinčiuosius kviesti rengti jų žaidimą savo miestuose, bando grįžti į Klaipėdą ir dar prijungti Alytų, Druskinkinkus, Uteną. Druskininkuose jie ateina ne į visai “tuščią vietą”: ten ilgą laiką vyko vietiniai “Protų karai”, pasibaigę 2013 m. rudenį. Tiesa, anšlagų jie nepritraukdavo.

Dar viena – beje, paskutinė didelė nemokama – Vičiūnų grupės restoranų “Smegenų kovos” tebevyksta, bet aiškią informaciją apie visas vietas, kur vyksta, rasti sunkoka. Mat skirtingus jų padalinius organizuoja skirtingos komandos ir rezultatai pateikiami skirtingose Facebook paskyrose ar nepateikiami išvis. O “Cancan Picos” Protų susirėmimai, atrodo, galutinai nunyko, pasitraukę iš paskutinės savo vietos Panevėžyje (kaip seniau Čili “Čilink protą“).

Mažesnės netinklinės viktorinos tebevyksta Vilniuje ir Kaune, Vilniuje atsirado ir teminės viktorinos mėginimas “Music Quiz”. Žiūrėsime, kaip seksis: iki šiol teminės viktorinos ilgai neatsilaikydavo, išskyrus sporto viktorinas.

Tuo pačiu viktorinų pasaulis prarado “Diagnozę žingeidus“, kurios vedėjas pasitraukė. Vienoje vietoje kas savaitę vykstančios viktorinos miršta greitai pasibaigus kažkieno entuziazmui, o “didžiosios sistemos” nyksta iš lėto, dėl komandų stokos uždarydamos tai vieną, tai kitą padalinį. Kita vertus, įsitikinimą, kad kartą uždaryta viktorina, kaip ir aviakompanija, nebeatgimsta (nepaisant pažadų), teks pakeisti: Telšiuose po metų pertraukos atgimė “Protų kautynės“, likusios bene vienintele netinkline miestelio viktorina.

Beje, “Krepšinio protai” tapo “Basketnews.lt Krepšinio protais”, tokiu būdu pirmieji tarp viktorinų “užleisdami” savo pavadinimą reklamai. Nieko keisto, kad tai padarė sporto viktorina – juk krepšinio komandos taip daro nuolat.

Pavadinimus viktorinos keičia retai, užtat kainos pasikeitė visose: juk Lietuvoje pakeista valiuta. Ir nors kone “standartiniai” 5 Lt dažniausiai teisingai virsdavo į 1,5 euro, 2 eurų kaina irgi nebėra visai reta.

Didžiosioms viktorinoms išplitus po Lietuvos miestus ir miestelius, pasidaliname jų “padalinių” žemėlapiu:

Viktorinų žemėlapis.

Žemėlapis neparodo netarpmiestinių viktorinų (ir todėl jame nėra Telšių ir duagybės papildomų klaustukų Vilniuje ir Kaune). Tačiau bendros tendencijos iš jo aiškios. Daugiausiai viktorinų – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Nuo Šiaulių iki Alytaus jų skaičius ženkliai mažėja. Savivaldybių centruose vyksta daugiausiai po vieną-dvi viktorinas, tačiau ar miestelyje vyks viktorina nelabai priklauso nuo jo dydžio. Štai 45 000 gyv. turintis apskrities centras Marijampolė, mūsų žiniomis, nuolatinės viktorinos neturi, tuo tarpu 12 500 gyventojų glaudžiantys Biržai – turi.

Didžiausi Lietuvos miestai, kuriuose nevyksta viktorinos – Marijampolė (45 000 gyv.), Jonava (33 000 gyv.), Utena (31 000 gyv.), Visaginas (27 000 gyv.) ir Tauragė (26 000 gyv.). Utenoje, beje, žlugo net du bandymai: “Protų lygos”, kurios mačai kurį laiką ir vyko, ir “Auksinio proto”, kuris prieš 2015 m. sezoną skelbė žaidimus Utenoje, bet šie kol kas nė neprasidėjo (nebuvo daug norinčių?).

Jei žinote apie viktorinas šiuose ar kituose miestuose – informuokite ir atnaujinsime Protu.lt svetainę.

Praeities Protų žaidimų kronikos: 2014 m. ruduo, 2014 m. pavasaris, 2013 m. ruduo, 2013 m. vasara