Viktorinų pasaulį sukrėtė džiugi žinia: Nacionalinė viktorina po 3 metų petraukos 2018 m. vėl vyks! Tiesa, ji laukia kiek kitokia, o prie jos vairo stovi naujas žmogus: Andrių Zimaitį pakeitė ilgametis viktorinų dalyvis ir organizatorius Ugnius Antanavičius. Kalbiname jį apie tai, ko tikėtis „Nacionalinėje viktorinoje 2017“.


Ugnius Antanavičius

Visų pirma, kodėl apsisprendėte organizuoti Nacionalinę viktoriną?

Mintis suorganizuoti didelę viktoriną, kurioje visi klausimai būtų būtent apie Lietuvą, galvoje kirbėjo seniai. Dar metų pradžioje susimąsčiau: kodėl Lietuvoje nėra vieno šalies mastu vykstančio renginio, kuris leistų visiems norintiems draugiškai pasivaržyti ir pasitikrinti žinias atsakinėjant į klausimus būtent apie Lietuvą? Jeigu vyksta Konstitucijos egzaminas ar Nacionalinis diktantas, kodėl panašiu principu negali įvykti ir žinių apie Lietuvą pasitikrinimo viktorina?

Tada prisiminiau, kad labai panašus renginys juk Lietuvoje jau buvo. Tai buvo 2013-2014 m. vykusi Nacionalinė viktorina. Joje klausimai buvo ne tik apie Lietuvą, bet tokie klausimai sudarė daugiau negu pusę visų klausimų.

Ir dalyviai rinkosi noriai.Lietuviai apskritai mėgsta protų žaidimus: kasdien vyksta šimtus žaidėjų pritraukiančios protų lygos, “Auksinis protas” ir kiti tokie žaidimai yra tarp populiariausių TV laidų ir taip toliau.

Pagalvojau: o gal įmanoma prikelti ir „Nacionalinę viktoriną“ naujam gyvenimui? Ir ta mintis, nors dar aiškiai nesuformuluota, vis sukosi galvoje. O jau vasarą kažkaip supratau dar vieną dalyką – juk kitąmet yra Lietuvos šimtmečio metai, tad daryti tokį renginį būtent 2018 m. visiškai logiška. Tai puiki proga skatinti žmones daugiau sužinoti apie savo gimtinę.

Tada ir perėjau prie realių darbų – susisiekiau su buvusiu Nacionalinės viktorinos organizatoriumi Andrium Zimaičiu, kuris pritarė mano iniciatyvai ir draugiškai man perleido Nacionalinės viktorinos vardą.

Beje, viktoriną organizuosime po portalo 15min, kuriame dirbu, vėliava. Registracija vyks būtent per šį portalą: jame bus specialus viktorinai skirtas polapis su taisyklėmis, registracija ir t. t. Ji prasidės netrukus


Kokie taisyklių pokyčiai laukia „Nacionalinės viktorinos“ palyginus su ta, kuri vyko prieš kelis metus?

Esminis skirtumas, ko gero, toks, kad Nacionalinėje viktorinoje anksčiau būdavo klausimų ne tik apie Lietuvą. Dabar absoliučiai visi klausimai bus vienaip ar kitaip susiję būtent su Lietuva ir lietuviais.

Pagrindinis principas išliks panašus – renginys vyks vieną dieną, truks kelias valandas ir vyks skirtinguose Lietuvos miestuose. Šiek tiek išaugo klausimų skaičius: anksčiau jų buvo 200, dabar bus 240. Jie bus suskirstyti į 8 temas po 30 klausimų – Sportas, Istorija, Kultūra ir taip toliau. Klausimams atsakyti bus skirti du kėliniai po 60 minučių, vieno kėlinio metu kiekvienas dalyvaus gaus lapą su 120 klausimų iš 4 temų.


Taisyklės supanašėjo su „Pasaulio viktorinos čempionatu“… Kuo visgi NV skirsis nuo PVČ?

Supanašėjimas neatsitiktinis. Man labai patinka šis renginys ir jo formatas – kad vienąkart per metus visi gali tiesiog susirungti ir pasivaržyti, kas kiek žino. PVČ Lietuvoje vyksta nuo 2009 m., organizatoriai yra puikiai atidirbę sistemą. Todėl, leidus PVČ organizatoriams, renginio -formatas bus didele dalimi toks pats kaip PVČ.

Tačiau, kaip kiekvienas dalyvavęs gerai žino, PVČ klausimai yra specifiniai: jie yra bendri visam pasauliui. PVČ puikiai patikrina universalias žinias, bet ne žinias būtent apie savą kraštą.

Todėl nuo PVČ esminis skirtumas bus tai, ką minėjau ir atsakydamas į ankstesnį klausimą: kad visi klausimai bus susiję su Lietuva. Todėl, nors renginio formatas bus ir labai panašus, klausimų turinys iš esmės skirsis. Nenustebčiau, jei ir pirmasis dešimtukas būtų visiškai kitoks.

Dar nesame galutinai apsisprendę ir dėl klausimų taisymo tvarkos. Kol kas ketiname laikytis tokios pačios tvarkos kaip PVČ, kai dalyviai taiso vieni kitų atsakymus. Tai gerai, nes leidžia užtikrinti, kad visi rezultatai tampa žinomi tą pačią dieną. Tačiau jei dalyvių skaičius bus itin didelis, galbūt taisysime patys, pasitelkę pagalbininkus.


Tačiau ne visos „Pasaulio viktorinos čempionato“ temos pritaikomos Lietuvai…

Tiesa. Todėl kai kurios temos skirsis. Pavyzdžiui, temos “Mokslas” nebus, nes paskirti potemę vien Lietuvos mokslininkams būtų per siaura.

Tačiau apskritai susipažinę su PVČ formatu žmonės tikrai pastebės, kad Nacionalinėje viktorinoje viskas bus labai panašu.


Keli žmonės rengia “Nacionalinę viktoriną“? Ar komandoje yra buvusių organizatorių?

Nacionalinę viktoriną daugiausia rengiame trise, klausimų kūrėjų komanda dar gali išaugti. Portalo 15min žmonės, kaip jau minėjau, padeda su organizaciniais, IT ir rinkodaros klausimais. Buvusių Nacionalinės viktorinos organizatorių komandoje nėra, tačiau yra Augustinas Žemaitis, kuris yra vienas iš pagrindinių PVČ organizatorių Lietuvoje. Kadangi jis turi tiek didelę tokių renginių organizavimo patirtį, tiek daug žinių apie Lietuvą, jo sutikimu prisidėti aš labai džiaugiuosi.


Kaip įvyko „Nacionalinės viktorinos“ perėmimas iš Andriaus Zimaičio ir kodėl jis jos pasirinko nebeorganizuoti, nors renginys turėjo didelį pasisekimą?

Jis tiesiog nebeturėjo laiko. Puikiai jį suprantu – vis dėlto renginio mastas didelis. Kiek jis man pasakojo, ypač vargino atsakymų taisymas, o ir klausimų kūrimui paskirti teko daug laiko.

O perėmimas įvyko draugiškai – kadangi pažįstami esame iš seniau, tiesiog susitikome, pasikalbėjome, aš jam išdėsčiau savo viziją ir jis man sake: “Valio, daryk. Pats neprisidėsiu, bet vardą tau mielai perleidžiu”.

Tikiuosi, jis dalyvaus viktorinoje. Pasodinsime garbingiausioje vietoje.


Tradiciškai prizas „Nacionalinės viktorinos“ nugalėtojui būdavo kelionė į Europos viktorinos čempionatą. Dabar to nebus, nes „Nacionalinė viktorina“ suplanuota sausį. Kokie prizai nusimato?

Kol kas dar visko tiksliai nežinome. Manau, kad panašiai kaip į jau minėtus Nacionalinį diktantą ar Konstitucijos egzaminą žmonės eis ne dėl prizų – jie eis, norėdami gerai praleisti laiką, smagiai pasivaržyti ir daugiau sužinoti apie Lietuvą. Todėl tokių didelių prizų kaip kelionė nebus, bet, aišku, geriausių žaidėjų tuščiomis rankomis nepaleisime.


Kokiuose miestuose vyks „Nacionalinė viktorina“?

Kol kas planuojame šešis miestus – Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius ir Panevėžį ir Mažeikius. Tiesa, jei kituose miestuose atsiras entuziastų, norinčių suorganizuoti Nacionalinę viktoriną savo mieste – mielai palaikysime tokias iniciatyvas. Pavyzdžiui, Mažeikių pirminiame plane nebuvo, bet šiame mieste atsirado žmogus, kuris pats susisiekė su mumis ir pasiūlė rengti viktoriną būtent Mažeikiuose.


Kiek dalyvių tikitės?

Jei gerai prisimenu, Andriaus Zimaičio organizuojamoje Nacionalinėje viktorinoje būdavo maždaug 400-500 dalyvių per visą Lietuvą. Tikiuosi, kad pavyks surinkti bet jau tiek pat, o jei pavyks daugiau – dar šauniau. Čia turėtų padėti ir tai, kad prie organizavimo prisidės portalas 15min, kuriame pats dirbu ir kurio žmonės, kai pristačiau idėją, labai entuziastingai sutiko padėti: prisidės tiek reklamos ploto suteikimu, tiek remėjų ar vietų renginiui paieška.


Kiek metų pats žaidžiate viktorinas? Kokias? Kiek metų organizavote viktorinas? Kokias?

Pirmąkart žaidžiau 2010 m. pavasarį. Buvau dar studentas. Kursiokė, ieškojusi nemokamų pramogų, rado, kad bare “Transilvanija”, kurio, deja, jau nebėra, kas savaitę vyksta viktorinos, ir pakvietė prisidėti. Taip ir užsikabinau.

Esu žaidęs, ko gero, pas visus pagrindinius Lietuvos viktorinų organizatorius. Šiuo metu žaidžiu komandoje Popiežiaus Pakalikai pas Robertą Petrauską ir komandoje Uroditai “Protų lygoje arba ko nežino Kazys”.

Apie penkerius metus su draugu organizavome viktorinas po „Gagarin on the moon“ vardu – iš pradžių universitete, vėliau įvairiuose baruose. Yra tekę ir ne kartą organizuoti viktorinas įvairioms verslo įmonėms, renginiams ir panašiai. Esu netgi dares viktoriną Vilniaus pataisos namų kaliniams.


Kas dar yra su jumis dabartinėje NV 2018 komandoje, kas kuria klausimus?

Augustinas Žemaitis – ilgametis PVČ atstovas ir organizatorius Lietuvoje. Taip pat Ilma Vienažindytė, kuri irgi seniai dalyvauja įvairiuose protų žaidimuose ir turi proto žaidimų organizavimo patirties. Klausimų kūrėjų komanda dar gali išaugti, dar keli žmonės pareiškė norą prisidėti.


2018 m. – valstybės šimtmetis. O ar tęsis “Nacionalinė viktorina” ir 2019 m., 2020 m.?

Jei 2018 m. viktorina susilauks populiarumo – tikrai tęsis.