2021 m. Lietuvos PVČ lyderiai

2021 m. Lietuvos PVČ lyderiai

Ką tik pasibaigęs 2021 m. Pasaulio viktorinos čempionatas išskirtinis dėl daugelių dalykų, kuriuos nulėmė pandemija.

Pirmąkart istorijoje jis vyko ne pirmąjį birželio šeštadienį, o liepos 31 d. Pirmąkart po 14 metų pertraukos pagrindinis Vilniaus renginys vyko lauke (Vingio parke), prisitaikius prie pandemijos. Pirmąkart kone iki paskutinės minutės nebuvo aišku, ar renginys tikrai įvyks – net buvo skelbiamas totalizatorius.

Dėl tokio “staigaus pasirengimo” dalyvių buvo mažiau, nei įprastai (77), tačiau atėjo daugybė kasmetinių lyderių, kova nuo to virė ne mažesnė, o antrąją vietą nuo dešimtos teskiria 8 balai. Triumfavo Šarūnas Dirmeikis, tačiau tarp kitų lyderių ir temų lyderių yra ir naujų vardų, tarp jų antrąją vietą užėmusio Andriaus Jasinevičiaus. Trečias liko VDM Minijus Tilindis.

Kaip kitoks buvo 2021 m. Pasaulio viktorinos čempionatas?

Pasaulio viktorinos čempionatas 2021 m. į Lietuvą sugrįžo po metų pertraukos. 2020 m. jis neįvyko dėl COVID pandemijos – iš pradžių visame pasaulyje atidėtas iš birželio į gruodį, o galiausiai pakeistas internetiniu renginiu. Iki pat paskutinio nebuvo aišku, ar įvyks ir šiemet – tiek renginio širdyje Jungtinėje Karalystėje, tiek Lietuvoje pasirengimas buvo atliekamas kaip įmanoma vėliau.

Kaip sakė Pasaulio viktorinos čempionato organizavimo vadovas Lietuvoje Augustinas Žemaitis, “Nenorėjome pradėti versti klausimų į lietuvių kalbą – tai itin daug laiko pareikalaujantis darbas – kol nebuvome garantuoti, kad tų klausimų prireiks, kad renginys nebus uždraustas. Nenorėjome vykdyti registracijos, kaip įprasta, prieš mėnesį – kas, jei būtume priregistravę, tarkime, 200 dalyvių, o valdžia būtų apribojusi maksimalų dalyvių skaičių iki 50? Tačiau čia ne tik mes taip darėme – šiemet daug vėliau, nei įprastai, gavome ir klausimus vertimui iš Jungtinės Karalystės. Svarstėme renginį atšaukti, bet supratome, koks jis svarbus nuolatiniams dalyviams”.

Pasaulio viktorinos čempionatas 2021 Vilniaus Vingio parke

Pasaulio viktorinos čempionatas 2021 Vilniaus Vingio parke

Taigi, registracija į liepos 31 d. renginį paskelbta tik liepos 25 d., kai jau situacija Lietuvoje darėsi aiškesnė.

Kaip sakė už renginio vietas ir savanorių koordinavimą atsakinga savanorė Aistė Žemaitienė, problemos čia nesibaigė: sunkiau, nei visuomet, buvo ir rasti renginio vietas, ir savanorių. “Kadangi renginys nekomercinis, nemokamas, paprastai organizuodavome viešose vietose, tokiose kaip universitetai ar valdžios įstaigos – tačiau daug jų masinių renginių prisibijo, bijo, kad kils ligos klasteris” – sakė A. Žemaitienė – “O kai kurie kasmetiniai renginio savanoriai, nežinodami, įvyks renginys ar ne, šį savaitgalį susiplanavo kitaip, juk gal tai vienas paskutinių laisvės savaitgalių Lietuvoje”.

Čempionato vedėjas Augustinas Žemaitis (kairėje) skaito dalyviams pirmojo kėlinio atsakymus

Čempionato vedėjas Augustinas Žemaitis (kairėje) skaito dalyviams pirmojo kėlinio atsakymus

Sprendimas dėl vietos rastas pažvelgus į čempionato istoriją – dar tais laikais, kai Pasaulio viktorinos čempionatas nebuvo plačiai Lietuvoje žinomas, 2007 m., jis įvyko Vilniaus Vingio parke. Tąkart pakako suoliuko, bet dabar “rezervuota” visa estrada, tokiu būdu gaunant ir stogelį nuo saulės bei lietaus (kurio, tiesa, nebuvo). Tokiu būdu pasirūpinta ir COVID saugumu: renginys atvirame ore, vietų daugybė, taigi, įmanoma dalyvius sodinti kas trečioje vietoje šitaip užtikrinant apie 2 m atstumą tarp jų. Na o kai PVČ 2021 turi tokį vardą ir daug gerbėjų, savanorių atsirado pakankamai – bent jau Vilniuje.

Pasaulio viktorinos čempionatas 2021 m. Lietuvoje įvyko tik trijuose miestuose – be Vilniaus, Mažeikiuose ir Biržuose. Pastaruosiuose miestuose gyventojų ir dalyvių mažai, todėl lengva užtikrinti saugumą ir nereikia daug savanorių, tuo tarpu kituose didmiesčiuose situacija pasirodė sudėtingesnė, tad ten renginiui galimybių neatsirado. Tačiau pagrindiniai dalyviai iš tų didmiesčių atvyko į ten, kur PVČ vyko: ne vienas stiprus panevėžietis žaidė Biržuose, kauniečiai VM Vytautas Juodagalvis ir VM Almantas Steckevičius žaidė Vilniuje ir t.t.

Vaizdas iš estrados viršaus

Vaizdas iš estrados viršaus

Nors taip vėlai paskelbus registraciją ir renginio nereklamuojant užsiregistravusių buvo mažiau, atsakinėti šių metų 240 klausimų dozės į Pasaulio viktorinos čempionatą dalyviai rinkosi noriau, nei visada. Tarkime, Vilniuje užsiregistravo 66, o atėjo 63 – pasak organizavimo vadovo Augustino Žemaičio, tai – nebūti dalykai. “Daug nuolatinių proto žaidimų dalyvių man sakė, kad labai išsiilgo tokių pramogų. Juk dėl karantino jos ilgą laiką niekur nevyko – tik internete, bet tai – ne tas pats”.

2020 m. mėginusi perkelti Pasaulio viktorinos čempionatą į internetą, tai suprato ir Tarptautinė viktorinos asociacija – dalyvių tokiame internetiniame čempionate buvo mažiau, o lyderių lentelę “uždominavę” nežinomi vardai sukėlė įtarimų apgaudinėjimu. Taigi, 2021 m. TVA patarė iš paskutiniųjų stengtis, kad renginys kiekvienoje šalyje įvyktų gyvai bei specialiai parinko naują datą – patį vasaros apogėjų- kai, kaip rodė 2020 m. patirtis, liga iš Europos, gal dėl karščių, pasitraukia. Dabar jau matosi, kad TVA “lošimas” buvo sėkmingas.

2021 m. Pasaulio viktorinos čempionato lyderiai

Pirmųjų trijų vietų laimėtojai su organizatoriais

Pirmųjų trijų vietų laimėtojai su organizatoriais. Antroje eilėje iš kairės: Andrius Jasinevičius, Šarūnas Dirmeikis, Minijus Tilindis

2021 m. Pasaulio viktorinos čempionate Lietuvoje triumfavo 32 m. matematikas VDM Šarūnas Dirmeikis, bet tai jau nieko nebestebina. Vos išvydo nuo Vingio parko estrados aukštumų ateinantį Š. Dirmeikį, dalyviai susitaikė su tuo, kad kova bus dėl antrosios vietos. Šarūnas Dirmeikis, kaip visuomet, vilčių nepaliko: surinko 98 taškus, kai tuo tarpu antra vieta Lietuvoje – 66, trečia – 65, ketvirta – 64 ir t.t.

Tą kur kas įnirtingesnį mūšį dėl antros vietos šįkart laimėjo 24 m. studentas Andrius Jasinevičius, naujokas paties aukščiausio lygio PVČ kovose, iki šiemet neturėjęs jokio titulo ir vos 44-ąjį reitingą. Jis PVČ iki šiol dalyvavo du kartus ir rodo neįtikėtinai stabilius rezultatus – 65, 65, o šįkart – 66. PVČ 2019 jis su tokiu rezultatu buvo 35-as. Šiemet pasiekti kur kas geresnę vietą padėjo tai, kad daugeliui kitų dalyvių 2021 m. klausimai pasirodė gerokai sudėtingesni, nei pastarųjų PVČ, ir jų rezultatai krito (arba gal “sportinei formai” pakenkė karantinas ir “gyvų” proto žaidimų badas). Taip pat, šių metų PVČ dalyvių buvo mažiau, tačiau visgi daug stipriausiųjų atėjo – taigi, Andriui Jasinevičiui vis tiek reikėjo pasistengti juos įveikti.

Už savęs Andrius Paliko VDM Minijų Tilindį (trečia vieta, 65 tšk.), 36 m. komunikacijos specialistą VDM Antaną Manstavičių (4 vieta, 64 tšk.), 30 m. programuotoją VM Povilą Kripą (62 tšk.). Visi šie žaidėjai reitinguoti gerokai aukščiau (A. Manstavičius – 2 reitingas, 178; M. Tilindis – 7 reitingas, 169; Povilas Kripas – 4 reitingas – 172). Palyginus su 2019 m., jų rezultatai krito apie 20 balų: atitinkamai -16, -25 ir net -29.

2021 m. PVČ lyderiai - su atskirų temų rezultatais

2021 m. PVČ lyderiai – su atskirų temų rezultatais

Beje, panašiai smarkiai, palyginus su pernai, “nusileido” ir Šarūno Dirmeikio rezultatas (-21), tačiau jam joks konkurentas į nugarą nekvėpuoja – net ir praradęs dar 31 balą, būtų tapęs 2021 m. Lietuvos čempionu. Tiesą pasakius, net jeigu būtų išėjęs po pirmojo kėlinio, kuomet turėjo 59 balus, būtų atsakęs mažiau klausimų nei vos šeši kiti dalyviai.

Aštuonias PVČ 2021 temas pasidalino vos trys žaidėjai. Penkiose jų – Kultūroje (16), Pramogose (17), Komunikavime (11), Moksle (13) ir Pasaulyje (15) triumfavo VDM Šarūnas Dirmeikis. Didžiausią Lietuvos individualių proto žaidimų žvaigždę Sporte (13) ir Gyvenime (12) sugebėjo aplenkti VDM Minijus Tilindis, o Istorijoje (17) – 60 m. inžinierius VM Vytautas Juodagalvis.

Organizatorė Aistė Žemaitienė apdovanoja Šarūną Dirmeikį. Kairėje - Minijus Tilindis, dešinėje - Andrius Jasinevičius

Organizatorė Aistė Žemaitienė apdovanoja Šarūną Dirmeikį. Pirmoje eilėje į kairė nuo Š. Dirmeikio – Minijus Tilindis, dešinėje už Aistės – Andrius Jasinevičius

Tačiau tarp užėmusių temose antras-trečias vietas yra ir daug naujų ar bent netituluotų vardų.

Visgi, klausimų sudėtingumas atsiliepė bendriems rezultatams ir jokie temų rekordai šiemet nebuvo pagerinti (palyginimui, 2019 m. pagerinti ar pakartoti net trys.