Edvinas Stankevič: “Kas? Kur? Kada?” Lietuvoje tebegyvas
Viktorinų meistras Edvinas Stankevič su savo komanda ką tik grįžo iš “Kas? Kur? Kada?” pasaulio čempionato Astanoje. Jūsų dėmesiui – išsamus jo pasakojimas apie šį renginį ir apie Lietuvoje kiekvieną savaitę vykstančius gyvus “Kas? Kur? Kada?” žaidimus, apie kuriuos kol kas lietuviškame internete žinių mažai.
Dažnam žmogui Lietuvoje atrodo, kad “Kas? Kur? Kada?” mūsų šalyje baigėsi, kai žaidimą nustojo rodyti TV3. O kaip yra iš tikrųjų?
Televizinis “Kas? Kur? Kada?”, deja, baigėsi, tačiau vadinamasis “sportinis” žaidimas tik populiarėja – pats pradėjau reguliariai dalyvauti žaidimuose 2015 metais. Vėliau Vilniaus ЧГК.lt klubas įstojo į Tarptautinę Klubų Asociaciją (МАК) ir “Kas? Kur? Kada?” žaidimai tapo reguliarūs – dabar kiekvieną pirmadienį Vilniuje žaidžiamas sinchroninis žaidimas.
Kiek komandų ir žmonių Lietuvoje žaidžia “Kas? Kur? Kada?”?
Iš viso oficialiame reitingo puslapyje (rating.chgk.info) yra užregistruotos 123 komandos iš Lietuvos, tačiau tik 32 iš jų buvo aktyvios per pastaruosius metus (t.y. jų reitingo taškai nėra nukritę iki 0) ir apie 10 komandų žaidžia reguliariai. Prie stalo vienu metu žaidžia 6 žmonės, bet registruoti galima 8, kurie gali keistis per pertraukas tarp turų, tad galima teigti, jog šiuo metu “Kas? Kur? Kada?” žaidimus Lietuvoje žaidžia apie 50 žmonių.
Ar Lietuvoje “Kas? Kur? Kada?” vyksta tik rusų k.? Ar komandoje kalbatės irgi rusiškai? Ar gali būti geru tarptautinio “Kas? Kur? Kada?” žaidėju tas, kuris, tarkime, rusų kalbą išmoko tik mokykloje?
Taip, vyksta tik rusų kalba. Kadangi pirmoji komanda, kurioje žaidžiau, buvo sudaryta iš rusakalbių žmonių, bendraudavome tik rusiškai. Dabartinėje komandoje bendraujame daugiausiai lietuviškai, nes taip galime greičiau ir efektyviau tartis, tačiau po truputį pereiname prie rusų kalbos. Kadangi “Kas? Kur? Kada?” yra komandinis žaidimas, tai komandoje vietos ras ir žmogus, išmokęs rusų kalbą mokykloje ar kieme, ir tas, kuriam rusų kalba yra gimtoji – svarbiausia, jog būtų balansas komandoje bei pakankamai turtingas kalbos žodynas.
Kokie žmonės Lietuvoje žaidžia “Kas? Kur? Kada?”? Ar jie skiriasi nuo baro viktorinų dalyvių? (Petrausko, Ko nežino Kazys? ir t.t.) Kiek yra vyresnių (dar iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo užaugusių) ir kiek jaunesnių? Kiek rusakalbių ir kiek tų, kuriems rusų kalba nėra gimtoji?
“Kas? Kur? Kada?” daugiausiai žaidžia rusakalbiai žmonės – mano žiniomis, šiemet mes buvome pirma komanda, sudaryta beveik išskirtinai iš lietuvių (tik Olegui rusų kalba yra gimtoji). Žaidžia palyginus nedaug žmonių, todėl juos lyginti su lietuviškų žaidimų žaidėjais yra sunku. Dominuoja vyresni žaidėjai – kiek teko matyti, aš esu vienas jauniausių žaidėjų (27 m.). Bet tai natūralu – juk kuo toliau, tuo mažiau jaunų žmonių moka rusų kalbą tokiu lygiu, kad galėtų suprasti klausimus ir mėginti žaisti.
Kiek komandų yra žaidę tarptautiniuose “Kas? Kur? Kada?” renginiuose užsienyje?
Lietuviai labai vengia važinėti į tarptautinius turnyrus – mano žiniomis, per pastaruosius kelis metus tokiuose turnyruose dalyvavo gal tik 5 komandos iš Lietuvos. Nuolat dalyvauja Klaipėdos komanda Перекрёсток (Kryžkelė), taip pat į didesnius turnyrus važinėja Сборная Великого Княжества Литовского (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rinktinė). Na, ir mūsų komanda – dalyvavome turnyruose Latvijoje, Estijoje, Kazachstane.
Kokia yra atranka į tokius renginius?
Į paprastus turnyrus priimama dviem principais – arba “kas pirmesnis, tas gudresnis” (t.y. ribotas vietų skaičius, todėl registraciją vykdo tol, kol surenkamas nustatytas komandų skaičius), arba atranka vykdoma pagal pasiekimus (vietą reitinge, kuri keičiasi priklausomai nuo to, kaip sekasi žaisti įskaitiniuose žaidimuose). O į Pasaulio Čempionatą patekti galima laimėjus kelialapius atitinkamuose turnyruose (pvz. šalies čempionatas arba tarptautinis turnyras, kuriam МАК suteikė specialų kvalifikacinį statusą). Kitos komandos gali “nusipirkti” vietą, t.y. susimokėti dalyvio mokestį.
O kaip patekote jūs?
Mums nepavyko laimėti kelialapio, todėl už dalyvavimą teko susimokėti. Tiesa, A. Rubinas mums, kaip perspektyviai komandai iš jo mėgstamos Lietuvos, pritaikė nuolaidą.
Ar dalyvavote tarptautiniame “Kas? Kur? Kada?” renginyje pirmą kartą?
Esu dalyvavęs jau septyniuose tarptautiniuose renginiuose. Du iš jų buvo Azerbaidžano jaunimo organizacijos organizuojami turnyrai (Флаг Азербайджана), vykę 2015 Vilniuje ir 2016 Kaliningrade, dar vienas turnyras vyko šiemet Saulkrastuose, Latvijoje (Кубок Мюнхгаузена). Pirmą kartą šiemet Klaipėdoje buvo suorganizuotas tarptautinis turnyras “Memel Cup”, kuris sukėlė daug pozityvių emocijų ir debiutavo tikrai puikiai. Didelis renginys vyko šių metų rugpjūtį Pärnu, Estijoje – tai buvo įvairių intelektualinių žaidimų festivalis “Знатокиада 2017”, kuris buvo labai įdomus ir įvairiapusis. Na, ir du Pasaulio čempionatai – vienas pernai Cachkadzore, Armėnijoje, ir šiųmetinis čempionatas Astanoje.
Papasakokite apie renginį Astanoje.
Astanoje vyko jau XV sportinio “Kas? Kur? Kada?” pasaulio čempionatas, kuriame, kiek man žinoma, varžėsi daugiausiai komandų per visus 15 metų. Pirmą kartą šiemet čempionatas vyko pagal naują schemą – komandos buvo suskirstytos į tris grupes (14 komandų A grupėje, 28 komandos B grupėje ir 27 komandos C grupėje), panašiai kaip įvairių sporto šakų lygos. Patį žaidimą sudarė 3 kvalifikaciniai etapai ir vienas finalinis etapas, sudaryti iš dviejų turų po 15 klausimų, taigi per dvi dienas iš viso sužaidėme 120 klausimų. Po kiekvieno kvalifikacinio etapo geriausios žemesnės grupės komandos pakildavo į aukštesnę grupę, o prasčiausiai pasirodžiusios komandos krisdavo žemyn. Galiausiai nugalėjo ta A grupės komanda, kuri atsakė į daugiausiai klausimų finaliniame etape.
Grupės iš pradžių sudarytos pagal reitingą?
Taip, grupės iš pradžių buvo pagal reitingą. Mes visą laiką buvome C grupėje, nes mūsų reitingas buvo vienas iš žemiausių.
Klausimai visoms grupėms vienodi?
Klausimai visiems tie patys, skiriasi tik varžovai, prieš kuriuos žaidi ir su kuriais lyginiesi.
Iš kokių šalių dalyvių ten buvo? Kokios komandos laimėjo, iš kur komandų daugiausia?
Iš viso buvo 69 komandos iš 25 šalių, Daugiausiai komandų, žinoma, iš Rusijos. Verta paminėti, jog šiemet buvo bent po komandą iš visų 15 buvusių SSRS respublikų. Taip pat savo komandas delegavo šalys, kuriose yra nemaža rusiškai kalbančių žmonių diaspora: Izraelis, Suomija, Lenkija. Buvo ir komandų iš Centrinės ir Vakarų Europos (Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Olandija, Vokietija, Kipras) ir net iš Šiaurės Amerikos (JAV ir Kanada). Savo titulą apgynė komanda iš Sankt Peterburgo, už savęs palikdama dvi Maskvos komandas, o ketvirti liko Helsinkio atstovai.
Ar dalyviai iš Vakarų – vien rusakalbiai, ar teko sutikti ir, tarkime, rusiškai išmokusių suomių ar britų?
Kiek teko bendrauti, visi rusakalbiai. Dauguma išeiviai iš Rusijos (bent jau tolimesnės šalys). Buvusios SSRS valstybes tai atstovavo vietiniai žaidėjai, gimę ir augę ten, bet nuo gimimo rusakalbiai. Suomių komandos pagrindas buvo rusai, kurie, kaip spėju, gyvena netoli Suomijos (ar pačioje Suomijoje) ir taip jiems lengviau patekti į Pasaulio čempionatą.
Koks buvo jūsų galutinis rezultatas?
Mums sekėsi prastai – atsakėme tik į 17 klausimų iš 120. Kartais elementariai pritrūkdavo laiko (bent 5 ar 6 kartus atsakymą sugalvodavome 62 sekundę, kuomet lapelis jau būdavo atiduotas), kartais tiesiog nesėkmingai išsirinkdavome iš dviejų ar trijų turimų versijų. Gan didelis trikdis buvo tai, jog vienas mūsų komandos narys prieš pat skrydį sužinojo, jog dėl asmeninių aplinkybių negalės keliauti su mumis ir mums teko staigiai ieškoti pamainos – atsiliepė vietinis vaikinukas, tik kartą žaidęs tokio formato žaidimą, tad įtraukti naują narį į komandą buvo itin sudėtinga. Juo labiau, kad nebegalėjome diskutuoti lietuviškai – turėjome visąlaik kalbėti rusiškai. Žinoma, didžiausias komandos minusas buvo patirties stygius – iš esmės mes pirmą kartą girdėjome tokio tipo klausimus (kadangi pasaulio čempionate žaidžia visi geriausi žaidėjai, tarp kurių yra nemažai klausimų kūrėjų, tai čempionato klausimų specifika gerokai skyrėsi nuo kassavaitinių reitinginių žaidimų). Atvažiavome, apsižvalgėme, įgavo neįkainojamos patirties ir darysime išvadas – ar norime tęsti veiklą toliau, ar avantiūrą tuo ir baigsime.
Tačiau minėjote, kad jūs jau dalyvavote pasaulio čempionate Cachkadzore…
Aš vienintelis buvau dalyvavęs. Pernai buvo kitokie klausimai ir pernai buvo lengviau, kadangi visi likę komandos nariai buvo rusakalbiai, todėl man nereikėjo rūpintis rusiškos kultūros specifika ir aš iš esmės atsakinėjau į “tarptautinius” klausimus, ypač menas, pramogos ir mokslas. Šiemet mano rolė buvo žymiai didesnė, o ir komandoje buvo tik vienas Olegas (ir kartais Saulius), kurie galėjo žinoti Rusijos kultūrą, meną ir kasdienybę.
Taip išeina, kad atstovams iš kai kurių šalių “Kas? Kur? Kada?” yra žaisti lengviau, nes yra daugiau su jų kultūra, istorija susijusių klausimų, atsakymai į kuriuos Lietuvoje mažiau žinomi nei ten?
Be abejo. Net ir kassavaitiniuose žaidimuose būna keli ar keliolika klausimų, į kuriuos mes neturime šansų atsakyti, mat nesimokėme rusiškoje mokykloje, neskaitėme rusų literatūros, nežinome rusų dailės ar kino, nenaršome rusiškuose naujienų ar žurnalų portaluose, tiesiog negyvename rusų kasdienybe. Todėl dar apmaudesni yra tie paleisti klausimai, į kuriuos turėjome atsakymus, tik neišsirinkome. Žinoma, kartais pasitaiko klausimų ir apie mums artimesnę Vakarų kultūrą – į tuos atsakyti yra žymiai lengviau, mat tai sutampa su mūsų interesais ir naujienų srautu.
Kuo skiriasi Pasaulio čempionato klausimai nuo eilinių “Kas? Kur? Kada?” žaidimų?
Patys klausimai yra sudėtingesni ir labiau užsukti – daugiau pakeitimų, daugiau žinganių bei loginių grandžių, kurias reikia išnarplioti. Neužtenka atkoduoti pakeitimo, reikia surasti, ką jis reiškia, su kuo siejasi ar kodėl būtent toks pakeitimas.
Jūs buvote komandos kapitonas. Kas jūsų kolegos? Kaip jus išrinko kapitonu? Kiek laiko žaidžiate “Kas? Kur? Kada?”?
Kartu su manimi komandoje žaidė Olegas Volkovas, Saulius Jurgelėnas, Mindaugas Daukšys ir Giedrius Nemeika. Vietoje negalėjusio atvykti Ramūno Bareikos pasikvietėme kazachą Sultaną Rachimžanovą. Idėja suformuoti komandą, sudarytą iš rusiškai laisvai kalbančių Lietuvos protų kovų žaidėjų mums su Mindaugu kilo pernai, man grįžus iš Pasaulio Čempionato Armėnijoje. Galiausiai surinkome komandą ir užregistravome ją reitingo puslapyje kovo pabaigoje. Kapitonu komandos draugai paliko mane, kaip daugiausiai patyrusį šiuose žaidimuose, ir rodantį daugiausiai entuziazmo. Pirmasis mūsų turnyras buvo Lietuvos čempionatas, kuriame pasirodėme labai prastai, tačiau po jo į komandą pasikvietėme Olegą, kuris tapo tikru komandos lyderiu ir visa ašimi. Tad, nors faktiškai kapitonu buvau aš, atsakymus rašydavo Olegas, mat jo kalbos mokėjimas ir žinių bagažas buvo didžiausias mūsų komandoje. Per pusmetį nuo kovo mėnesio sužaidėme iš viso 30 žaidimų ir pakilome į trečią vietą Lietuvos “Kas? Kur? Kada?” komandų reitinge.
Pastaraisiais metais tai, kas ateina iš Rusijos, neretai Lietuvoje susilaukia įtarimų, kad yra politizuotas. Ar nepajutote tokio požiūrio į “Kas? Kur? Kada?” iš aplinkinių? Ar nejaučiate, kad “Kas? Kur? Kada?” klausimai išties būtų parenkami politizuotai ar šališkai?
Kol kas nesulaukiau jokių neigiamų reakcijų į tai, jog žaidžiame rusišką žaidimą ar dalyvaujame turnyre rusų kalba. Netgi priešingai – draugai ir artimieji džiaugiasi, kad tarptautiniuose turnyruose atstovaujam Lietuvai ir giliname savo žinias bei įgūdžius.
Žaidimuose visai neteko sutikti klausimų, kurie būtų susiję su politika – juk “Kas? Kur? Kada?” klausimų specifika yra visai kitokia. Visgi žaidimas vyksta jau labai seniai ir yra užsitarnavęs prestižinio klubo reputaciją (nors pastaraisiais metais buvo nemažai skandalų, kurie privertė suabėjoti klubo neutralitetu, visgi jiems daugiausiai diriguoja televizija, kuriai jie turi paklusti). Į pačius klausimus galima žiūrėti kaip į matematikos ar fizisko uždavinius: yra duotos tam tikros sąlygos, kurios yra kažkaip paslėptos (žodžių pakeitimas sinonimais, užuominos, vertimas į kitą kalbą ir kiti standartiniai bei nestandartiniai klausimo kūrimo triukai), o mūsų užduotis yra atpažinti, kokiais triukais remiantis yra sukurtas klausimas, dešifruoti užkoduotą kalbą ir išvynioti klausimą taip, kad prieitumėme prie atsakymo. Dažniausiai klausimuose vyrauja faktai, datos, straipsnių ar kūrinių pavadinimai, kurie niekaip nėra interpretuojami ar pristatomi – tiesiog nurodoma informacija bei suformuluojama užduotis.
Ar pats žiūrite “Kas? Kur? Kada?” per televiziją? Kokių šalių “Kas? Kur? Kada?” esate matęs? Kaip galėtumėte palyginti originalų rusišką “Kas? Kur? Kada?” su rodytuoju per televiziją Lietuvoje?
Anksčiau labai noriai žiūrėdavau “Kas? Kur? Kada?” laidas, nuo pat vaikystės mane prikaustydavo besisukantis vilkelis ir ten naudojama muzika. Deja, kai baigiau mokslus ir pradėjau dirbti bei reguliariai žaisti įvairiose protų kovose, nebeliko laiko, tad nesu matęs nei vienos laidos nuo 2015 vasaros serijos. Tačiau planuoju artimiausiu metu prisėsti ir pasivyti. Žinau, jog be Rusijoje vykstančio žaidimo dar yra transliuojami Ukrainos, Baltarusijos ir Azerbaidžano žaidimai, tačiau jiems laiko taip ir neradau. Kolega Ramūnas stebi daugumą televizinių žaidimų, o nuo šiemet ir pats dalyvauja baltarusiškame “Kas? Kur? Kada?” žaidime – buvo išsiuntęs kelis klausimus ir netgi yra kviečiamas į šio sezono finalą kaip vienas geriausių klausimų kūrėjų. Lietuviškoji televizinio žaidimo versija buvo tik galima sakyti pilotinė – lyginant su rusų žaidimu, rėmėjų buvo gerokai mažiau, žaidimas vyko mažesnėje salėje su mažiau žiūrovų, o patys klausimai buvo nesudėtingi. Tiesa, laidos kūrime dalyvavo prodiuseriai iš Rusijos, tad pats formatas buvo maksimaliai priartintas prie originalaus: tiek foninė muzika, tiek žaidėjų apranga, susodinimas, pats žaidimo stalas, vokai, vilkelis – dauguma detalių imitavo originalųjį žaidimą.
Kaip manote, kodėl lietuviškasis “Kas? Kur? Kada?” neberodomas per televiziją? Ar galimas jo atgimimas?
Mano žiniomis, žaidimas neberodomas, nes jis nesutraukė tiek žiūrovų, kiek buvo tikimasi. Žaidimo paruošimas ir nufilmavimas sukūrė gan dideles išlaidas, kurios vėliau neatsipirko. TIesa, mano nuomone tam sukliudė pakeistas laidos rodymo laikas, kuris nebuvo konkurencingas ir buvo pasmerktas nuostoliams. Mano aplinkoje tos laidos buvo labai populiarios ir daug kas piktinosi, jog jas nutraukė taip greitai, sužaidus vos kelias serijas. Pastarųjų kelių metų tendencijos (Auksinio proto, Kas ir Kodėl?, Tūkstantmečio vaikų pavyzdžiai) rodo, jog lietuviai mėgsta žiūrėti intelektualias laidas, tik galbūt jiems labiau patinka individualūs žaidimai, kur jie gali save palyginti su žaidėjais ir nuo sofos komentuoti, kaip jie dominuotų žaidime. O komandiniams žaidimams Lietuvos žiūrovai gal dar nebuvo pribrendę – juk ten į vieną klausimą atsakinėja 6 žmonės, taip tarsi suponuojant, jog sėdėdamas vienas prieš televizorių tokio klausimo neįveiktum, nors realybėje dažnai būna atvirkščiai.
Tikiuosi, jog šis žaidimas atgims ir Lietuvoje – juk jam net nebuvo duota laiko įsibėgėti, jis buvo tiesiog užkištas į stalčius pasitaikius pirmai progai. Taip pat manau, kad ir žiūrovai su didesniu entuziazmu žiūrėtų naujas laidas – protų kovos per šiuos kelis metus neišblėso, o tapo dar didesniu fenomenu Lietuvoje ir žmonės jau gerai žino, ką reiškia komandiniai intelektualiniai žaidimai.
Dalyvaujate daugelyje didžiųjų Lietuvos viktorinų… Kuo jums pačiam patinka “Kas? Kur? Kada?”? Kokie jo pliusai ir minusai, palyginus su kitomis viktorinomis? Kam siūlytumėte išbandyti jėgas “Kas? Kur? Kada?”, o kam nesiūlytumėte?
Man “Kas? Kur? Kada?” patinka tuo, jog tai yra naujas iššūkis ir absoliučiai kitoks formatas. Visų pirma, nėra jokių ekranų – vedėjas tiesiog perskaito klausimą ir komanda turi minutę sugalvoti atsakymą bei 10 sekundžių jį užrašyti ir pateikti. Antra, patys klausimai yra kitokie negu lietuviškuose žaidimuose – jie yra sudėtingesni, o norint juos išnarplioti neužtenka pažiūrėti į klausimo formuluotę bei užrašyti pirmą mintį, šaunančią į galvą. Apibendrinant, galima pasakyti, jog lietuviškuose klausimuose yra vienas, dažnai net keli būdai, kaip prieiti prie atsakymo (gali įsiskaityti į klausimą, išanalizuoti, kur yra kertiniai žodžiai, ir surasti atsakymą, kuris dažnai yra šalia), o pastaraisiais metais įsitvirtinę “saugikliai” (faktai ar informacija, sukonkretinanti atsakymą iš kelių galimų iki vieno tinkančio ir atitinkančio sąlygas) leidžia atsakyti į klausimą jo net neperskaičius, o tiesiog žinant faktą (tarsi atsarginis kelias, kai net nebekreipi dėmesio į klausimą ir nepajauti malonumo bei neįvertini kūrėjo įdėto darbo), tuo tarpu “Kas? Kur? Kada?” klausimai dažnai turi dvi – tris raktines užuomines, kurios atrakina skirtingas spynas ir norėdamas rasti atsakymą, turi atrakinti jas visas (skirtingai nei daugumoje lietuviškų, kur būna palikti du-trys raktai nuo vienos ir tos pačios spynos).
Žinoma, tokie žaidimai turi ir savų trūkumų – atsakinėjimas į tokius klausimus labai vargina ir po žaidimo jautiesi kaip po geros darbo dienos. Taip pat dažnai pasitaiko nuobodžių klausimų apie visiškai marginalinius ir bereikšmius dalykus, kuriuos tuoj pat pamiršti ir nebenori prisiminti (tuo skiriasi nuo lietuviškų klausimų, kuriuose stengiamasi užkabinti reikšmingesnius ar labiau pasiekiamus dalykus bei kūrinius).
Be to, lietuviškų žaidimų formatas ir klausimai turi savų privalumų – klausimų skelbimas ekrane atveria naujas galimybes klausimų apipavidalinimui ir kitokioms gudrybėms, kurių KKK klausimuose neįgyvendinsi. Kitas didelis pliusas – audio klausimai. KKK neįmanoma užduoti audio klausimo ar klausimo su garsine pagalba, o lietuviškose protų kovose jie labai paįvairina žaidimus ir dažnai yra išradingai pateikiami. Ir dar vienas pranašumas – turai po 10, o ne po 1 klausimą – jei per minutę nesumąstai atsakymo, turi daugiau laiko per kitus klausimus prisikasti iki tiesos. O KKK yra vienas klausimas, viena minutė ir jei jauti, kad nesiseka ar nespėjai atsakyti kelis kartus iš eilės, pasijauti beviltiškai.
Svarbu yra skirti “Kas? Kur? Kada?” žaidimus nuo protų kovų rusų kalba – “Kas? Kur? Kada?” yra visiškai atskiras formatas ir kol kas itin retas reiškinys Lietuvoje, o protų kovos rusų kalba vyksta reguliariai ir sutraukia nemažą kiekį žmonių Vilniuje ir Klaipėdoje bei jos minimaliai skiriasi nuo lietuviškų “barinių” protkovių.
Bent kartą sužaisti “Kas? Kur? Kada?” žaidimą siūlyčiau visiems protų kovų žaidėjams, kurie į žaidimą ateina ne pasėdėti, o dirbti ir jausti kaifą, kai išsprendi kūrėjų sukurtus uždavinius bei atrakini duris, už kurių jie paslepia atsakymus. Žinoma, tam reikia gerai mokėti rusų kalbą bei turėti nemažą žinių bagažą (nesvarbu, ar apie Rusijos kultūrą, ar apie Vakarų pasaulį). O visi kiti įgūdžiai yra įgaunami treniruočių ir žaidimų metu.
Daug kalbame apie skirtingus klausimus… Gal galite pateikti “Kas? Kur? Kada?” pasaulio čempionate skambėjusių klausimų pavyzdžių?
Pavyzdžiai: “1984 metais žurnalo “Life” fotografas paprašė, jog jo modelis atliktų baletinį šuoliuką, vadinamą “Grand Jete”. Nuotrauka vėliau buvo panaudota kaip pavyzdys. Kam?” (Ats.: Air Jordan logotipui).
Arba kitas “Pasakodamas apie apsilankymą Kambodžoje esančiame Tuol Slengo genocido muziejuje ir ten patirtus košmariškus įspūdžius, kuriuos jam sukėlė ten anuo metu vykę veiksmai, Dimitrijus Bykovas paminėjo, jog tik atskridęs atgal į Maskvą jis suprato, jog JI jam daugiau nebesukelia nerimo. Įvardinkite ją” (Ats.: Aerofobija).
Ar atsakėte? Kokius “raktus” klausimuose įžvelgėte?
Į Air Jordan atsakėme – pabandėme įsivaizduoti, kaip atrodo tas šuoliukas, pradėjome galvoti apie logotipus, atsiminėme, kad tais metais Jordanas pradėjo karjerą NBA ir priėjome pdie atsakymo.
Antrojo, deja, neatsakėme – manėme, jog jį kamavo nostalgija ir grįžus namo jos nebejautė, bet teisingas atsakymas buvo tai, kad Bykovui paroda paliko tokį stiprų įspūdį, kad jis net pasąmoningai nebegalvojo apie skrydžių baimę, o nusileidęs Maskvoje ir išlipęs iš lėktuvo tik tada suprato, kad net nebuvo apie ją pagalvojęs.
Bykovo asmenybė manau šiuo atveju nesvarbi – tai labiau kaip saugiklis ar klausimo šaltinis. Visa esmė tame, kad patirti siaubingi įspūdžiai užgožė jo fobiją, o raktinis žodis buvo “nusileidęs”.
Kaip paprastai žmonės atranda “gyvą” “Kas? Kur? Kada?”? Jei norėtų dalyvauti “Kas? Kur? Kada?”, nuo ko reikėtų pradėti?
Kol kas labai nedaug žmonių yra atradę “Kas? Kur? Kada?” žaidimus Lietuvoje. Dažniausiai tai yra žmonės, žaidžiantys rusiškose protų kovose (Vilniuje yra 4 didelės lygos), kurie nori pabandyti pažaisti “be ekranų”. Tiesa, šiemet “Kas? Kur? Kada?” populiarumą Lietuvoje labai smarkiai padidino Roberto Petrausko organizuojamos protų kovos, kurios bendradarbiauja su “Kas? Kur? Kada?” klausimų kūrėjais ir į savo žaidimus deda “Kas? Kur? Kada?” klausimų, išverstų į lietuvių kalbą. Mano nuomone, tai yra labai pasiteisinusi naujovė, kuri leidžia žmonėms iš arčiau susipažinti su kitokio tipo klausimais. Jei Jūsų komanda atsako į tokius klausimus ir Jums jie nesukelia galvos skausmo, tuomet galima pagalvoti ir apie žaidimą rusų kalba. Taip pat visus klausimus galima rasti “Kas? Kur? Kada?” duomenų bazėje (https://db.chgk.info/), ten galima susirasti kokių lengvesnių klausimų paketų ir paspręsti juos. Kuomet jie pasidaro per lengvi, tada galima imti sunkesnius paketus, o galiausiai ateiti į gyvus žaidimus ir išbandyti save bei savo komandą.
Kokios dalyvavimo kainos?
Paprastai vieną žaidimą sudaro trys turai po 12 ar 15 klausimų. Kiekvienas paketas turi nustatytą kainą, kuri svyruoja nuo 2-3 eurų iki 7-8 eurų. Taip pat nuo kiekvieno komandos nario dar po eurą sumokame vedėjui. Komandoje gali žaisti 6 žmonės, tad vieno žaidimo kaina komandai dažniausiai būna 8-14 eurų (vidutiniškai po nepilnus 2 eurus kiekvienam asmeniui).
O kas parenka klausimų paketą? Ar jis negali būti kam nors jau matytas internete?
Paketą parenka vedėjas. Paketai yra parduodami nuo penktadienio ar šeštadienio ir turi būti sužaidžiami iki trečiadienio. Tuomet per trečiadienį ir ketvirtadienį rezultatai yra suvedami ir atnaujinamas reitingas. O kai paketas yra sužaidžiamas, tik tuomet jis įkeliamas į internetinę duombazę (dažniausiai po poros savaičių).
Kada ir kur Lietuvoje vyksta “Kas? Kur? Kada?”?
Lietuvoje kassavaitiniai žaidimai vyksta Vilniuje pirmadieniais 19 h, restorane “Devyni drakonai” (Konstitucijos gatvėje). Vasarą mūsų komanda žaisdavo pirmadieniais ir varžydavosi su kitomis komandomis, tačiau prasidėjus Roberto Petrausko protų kovų sezonui pirmadieniai tapo užimti, tad sutarėme su vedėju, kad jis ateis atskirai mums pravesti žaidimo sekmadienį 19 h. Taip iki šiol ir žaidžiame beveik kiekvieną savaitgalį.
Kiek žinau, dar Lietuvoje yra aktyvių “Kas? Kur? Kada?” komandų iš Klaipėdos ir Visagino, bet ar tuose miestuose reguliariai vyksta “Kas? Kur? Kada?” žaidimai, nežinau.
Ar tie žaidimai pirmadieniais ir tie, kur dalyvaujate sekmadieniais – įskaitiniai? Klausimai – tie patys?
Taip, sinchroniniai turnyrai yra įskaitiniai ir juose uždirbami ar prarandami reitingo taškai priklausomai nuo to, kiek komandų aplenkei ir kaip pavyko viršyti ar kiek pritrūko iki “prognozuojamos komandai vietos”. Sekmadieniais einame į La Crepe Panoramoje ir ten žaidžia tik viena mūsų komanda. Po to pirmadienį klausimai būna tie patys, bet niekas dar nesikreipė su prašymais pasidalinti atsakymais ar net įspūdžiais apie klausimus – visiems įdomus pats žaidimas, o ne jo rezultatas, todėl komandos žaidžia sąžiningai.
Kas organizuoja “Kas? Kur? Kada?” Lietuvoje?
ЧГК.lt klubą įkūrė ir administruoja Olegas Serouchovas, kuris ir yra pagrindinis “Kas? Kur? Kada?” entuziastas Lietuvoje. Jis organizavo “Memel Cup” turnyrą, taip pat jis yra komandos Сборная Великого Княжества Литовского kapitonas. Tiesa, pastaruoju metu jis gyvena Rygoje ir daugiau dėmesio skiria žaidimams Latvijoje. Mūsų kassavaitinius žaidimus veda Vadimas, su kuriuo kontaktuojame telefonu ir sutariame, ar tą savaitę žaisime, ar praleisime.
Kokios tarptautinės organizacijos vienija “Kas? Kur? Kada?” organizatorius skirtingose šalyse? Kokiose šalyse šiuo metu vyksta “gyvas” “Kas? Kur? Kada?”?
Pagrindinė tarptautinė organizacija yra Tarptautinė Kas? Kur? Kada? Klubų Asociacija (MAK, Международная ассоциация клубов “Что? Где? Когда?”, http://mak-chgk.ru/).
Būtent ji nustato, kurie žaidimai yra įskaitiniai, kurie turnyrai yra kvalifikaciniai ir kokios komandos patenka į Pasaulio čempionatą. Asociacijos prezidentas yra ilgametis televizinės “Kas? Kur? Kada?” žaidėjas Andrejus Kozlovas, o viceprezidentas – taip pat iš televizinių žaidimų puikiai pažįstamas Aleksandras Rubinas, su kuriuo daugiausiai ir bendraujame organizaciniais klausimais ir kuris palaiko šiltus santykius su lietuviais ir palankiai žiūri į mūsų šalies komandas.
Diskusija ¬