Intelektualių žaidimų formatai
Straipsnio autorius: ©Augustinas Žemaitis
Populiarūs Lietuvoje ir pasaulyje intelektualių žaidimų formatai:
TV žaidimai. Jų būna labai įvairių formatų, nes nuolat sugalvojama naujų. Kai kurie gyvena vos vieną sezoną vienoje šalyje, kiti išplinta po pasaulį. Daugumoje žymių TV viktorinų formatų į klausimus paprastai atsakinėja vienas žmogus ar komanda ir jie gali naudotis ribotu skaičiumi “pagalbų” (galimybių pasitarti su žiūrovais, sumažinti atsakymų variantų skaičių ir pan.). TV žaidimuose paprastai galima laimėti didžiausius, net milijoninius, prizus, nes iš televizijos ir pajamos didžiausios (didžiosiose šalyse žiūrovų gali būti milijonai). Todėl TV žaidimus mėgsta viktorinų profesionalai, bet į juos sunku patekti; karts nuo karto kyla skandalų dėl organizuoto apgaudinėjimo. Lietuvoje prizai mažesni nei Vakaruose, bet vis tiek didesni nei neteleviziniuose žaidimuose. Tiesa pastaruoju metu populiarėjant netelevizinėms viktorinoms ir menkstant televizijos populiarumui tie skirtumai Lietuvoje sumažėjo.
Baro viktorinos (angl. “Pub quiz”). Vyksta baruose ar restoranuose. Vedėjas uždavinėja klausimus, o komandos (menkai ribojamo dydžio) ant lapelių rašo atsakymus, turo pabaigoje juos atiduoda vedėjui (angl. quizmaster), kuris atsakymus patikrina ir pasako, kiek atsakymų teisinga, rezultatai rodomi ekrane. Dalis klausimų gali būti su garsu ar vaizdu (ekrane), dauguma reikalauja tiesiog žinių. Barui tai būdas privilioti klientų (nes žaidėjai paprastai ką nors užsisako), bet ypač Lietuvoje baro viktorinos dažnai dar apmokestinamos papildomai (ppr. ~1,5 EUR žmogui). Formatas išpopuliarėjo ~1970 m. Britanijoje, pirmiausia išplito į buvusias kolonijas, o ~2008 m. atėjo į Lietuvą. Šiandien baro viktorinų yra daugelyje Lietuvos miestų, o didžiuosiuose yra ir specializuotų viktorinų (pvz. krepšinio). Vien Britanijoje kas savaitę vyksta per 20 000 viktorinų (t.y. viena viktorina ~3 000 gyventojų).
Kas? Kur? Kada? (rus. “Что? Где? Когда?”). Įkvėptas televizijos žaidimo, bet populiarus ir ne televizijoje. Žaidėjai susijungę į klubus ir atsakinėja į klausimus reikalaujančius labiau išmąstymo (intuicijos, įžvalgos) nei faktinių žinių. Populiarumas apsiriboja daugiausiai buvusia TSRS teritorija, daugelyje šalių net už Rusijos ribų neteleviziniai “Kas? Kur? Kada?” vyksta rusų kalba, jie populiariausi tarp etninių rusų (išimtys: Bulgarija, Moldova, Uzbekija, Gruzija). Pasaulyje yra ~17 000 “Kas? Kur? Kada?” komandų. Susiformavo 1977 m. kaip vienintelis sovietinis intelektualus televizinis žaidimas ir kaip toks išpopuliarėjo ne tik televizijoje.
Quiz bowl. Komandos žaidžia viena prieš kitą, teisę atsakinėti įgija ta, kuri paspaudžia specialų mygtuką pirma. Šis formatas perimtas iš ~1950 m. susiformavusių radijo ir televizijos žaidmų, kuriuose žaisdavo studentai. Tad ir dabar Quiz bowl paprastai žaidžia moksleiviai arba studentai, Amerikoje jis traktuojamas panašiai, kaip pas mus moksleivių olimpiados. Klausimai išimtinai faktiniai, bet iš įvairių sričių. Mokykla žaidžia prieš mokyklą, universitetas prieš universitetą specialiuose čempionatuose. Lietuvoje gryno Quiz Bowl nėra, bet panašumų turėjo Protmušis bei TV laida “Lyderiai”.
Viktorinos lyga (angl. “Quiz league”). Speciali lyga, kurioje mačuose susitinka dvi komandos viena prieš vieną arba po kelis atskirus žaidėjus. Komandos ar žaidėjai paprastai gali atsakinėti paeiliui, o neatsakius į klausimą vienam teisė atsakinėti pereina kitam (mygtukai nenaudojami). Net ir komandiniame žaidime tartis gali būti negalima. Vyksta čempionatai, skaičiuojami reitingai. Lietuvoje į Viktorinos lygą panašus Protmušis.
Protmušis® – originalus lietuviškas intelektualaus žaidimo formatas, turintis Quiz bowl, Viktorinos lygos, Kas? Kur? Kada? bruožų. Žaidžiama komandomis, jos susitinka viena prieš kitą rungtynėse. Atsakinėti klausimą (rodomą ekrane ir perskaitomą vedėjo) teisę gauna komanda, pirmoji nuspaudusi specialų mygtuką. Vyksta čempionatai (reguliarieji sezonai, atkrintamosios varžybos). Klausimai – tokie, kuriems reikia ir išmąstymo, ir erudicijos (kažkiek panašūs į “Kas? Kur? Kada?”, bet tikslesni). Atsirado 1997 m. (autoriai A. Aliukonis, A. Janulevičius, M. Survila), nuo 2003 m. rengiamas reguliariai. Iki ~2008 m. buvo vienintelis nuolatinis netelevizinis intelektualinis žaidimas Lietuvoje.
Radijo viktorinos. Klausytojai kviečiami skambinti ir atsakinėti į didžėjaus eteryje skaitomus klausimus. Šiais laikais atsakymus galima lengvai ir greitai surasti internete, todėl į tokias viktorinas dažnai rimtai nebežiūri nė jų vedėjai, jos tėra būdas išdalinti reklaminius prizus ir užimti eterį.
Tarptautiniai turnyrai prasidėjo ~2003 metus, plėtojantis internetui. Kai kurie jų vyksta vienoje vietoje (suvažiavus savaitgaliui dalyviams iš įvairių šalių, pvz. Europos viktorinos čempionatas). Kiti vyksta vienu metu daugelyje valstybių, bet visur užduodami tie patys klausimai (Pasaulio viktorinos čempionatas). Gali būti tiek komandiniai, tiek individualūs. Dažnai privilioja geriausius viktorinos asus, kurie čia pasinaudoja proga pasirungti tarpusavyje. Lietuvoje Pasaulio viktorinos čempionatas rengiamas nuo 2006 m., kiti tarptautiniai turnyrai nėra vykę.