Tarptautinės viktorinos asociacijos atstovai Lietuvoje paskelbė Lietuvos viktorinų titulų ir PVČ reitingų pokučius po 2021 m. Pasaulio viktorinos čempionato.

Reitingų pokyčiai rodo, kad čempionatas buvo nelengvas: savo reitingus pasigerino vos penki dalyviai. Labiausiai pasisekė Mantui Drūliai, kuris reitingą pasigerino aštuoniais balais. Tarp turinčiųjų sidabrinius reitingus savuosius pasigerino tik vicečempionas VM Andrius Jasinevičius (+1) ir Andžej Geglis (+4), į PVČ sugrįžęs po trijų metų pertraukos.

Reitingų lyderių penketukas pagal reitingus nepasikeitė: VDM Šarūnas Dirmeikis (240), VDM Antanas Manstavičius (178), VDM Žilvinas Adomaitis (174), VM Povilas Kripas (172), VDM Regimantas Dima (172).

Tarp turinčių auksinius reitingus, niekas reitingų nepasigerino, o juos prarado VM Herkus Gudavičius (-8), VM Artūras Kuliešas (-1) ir VM Ugnius Antanavičius (-2), šiemet nedalyvavę. H. Gudavičius prarado dvi vietas reitinguose, A. Kuliešas viena pakilo, o U. Antanavičius viena nukrito.

Iš viso suprastėjo 53 žaidėjų reitingai.

Tiesa, reitingų sistema tokia, kad vien blogai pasirodžius negalima reitingo pasibloginti, nes reitingas skaičiuojamas pagal dviejų geriausių pasirodymų iš keturių pastarųjų PVČ sumą. Taigi, reitingai suprastėjo tų, kurių šių metų pasirodymas nepranoko jų pasirodymo (PVČ 2016), nes to čempionato rezultatas nuo šių metų iškrito iš rezultatų, pagal kuriuos skaičiuojami reitingai. Didelė dalis tų, kurių reitingai suprastėjo, tiesiog nedalyvavo PVČ 2021 – kad renginys įvyks ir jo nepažabos jokie “pandeminiai ribojimai” išaiškėjo gana vėlai, jis negalėjo įvykti visuose miestuose.

Kita vertus, kadangi reitingai skaičiuojami pagal du iš keturių čempionatų, nedalyvavimas viename čempionate esmės nekeičia – daugelio tų, kurie 2021 m. nedalyvavo, reitingai nesuprastėjo. Tarptautinė viktorinos asociacija išreiškė viltį, kad kitais metais renginys galės įvykti daugiau miestų ir sudalyvauti daugiau žmonių.

Auksinius reitingus (150+) prarado keturi dalyviai (liko 18). Sidabrinių reitingų (100+) turinčiųjų sumažėjo nuo 109 iki 93. Bronzinius reitingus (50+) dabar turi 136 dalyviai. Vienuolika žaidėjų naujai reitinguoti, o vienas sugrįžo į reitingus po pertraukos. Tačiau pirmą kartą istorijoje reitingų neteko daugiau žmonių, nei juos gavo: turinčių bent bronzinį reitingą žaidėjų skaičius sumažėjo nuo 300 iki 252. Taip vėlgi yra todėl, kad 2021 m. čempionate dalyvavo mažai žmonių. Aukščiausiai stovėjęs reitingo netekęs žaidėjas – VM Olegas Volkovas (buvo 167, 8 vieta): jis nedalyvavo jau trečiame PVČ Lietuvoje, tačiau per tą laiką yra dalyvavęs PVČ Latvijoje, kur triumfavo – bet Lietuvos PVČ reitingai skaičiuojami tik pagal Lietuvoje parodytus rezultatus. Geriausiai reitinguotas reitingų debiutantas – Rimantas Petrauskas (117, 57 vieta).

Naujų didmeistrių nėra

Lietuvos viktorinų didmeistrių ratas šiemet iki dviženklio dar neišaugo – jie liko devyniese. Didmeistrio titulas teikiamas už tapimą Lietuvos čempionu. Tiesa, teikiamas tik vieną kartą – kitaip Šarūnas Dirmeikis šiemet būtų iškovojęs jau devintąjį didmeistrio titulą.

Šarūnui Dirmeikiui esant iš esmės nenugalimam (šiemet, pavyzdžiui, Šarūnas Dirmeikis surinko 98 taškus, kai antroji vieta – 66, trečioji 65, ketvirtoji – 64 ir t.t.), vienintelis būdas kitiems iškovoti didmeistrio titulą Pasaulio viktorinos čempionatų metu – užimti antrą ar trečią vietą PVČ Lietuvoje bent dusyk. Šitaip šiemet pirmąjį žingsnį link didmeistrio titulo padarė Andrius Jasinevičius, užėmęs antrąją vietą (trečiąją vietą užėmęs Minijus Tilindis titulą jau turi). Jis prisijungė prie dar dešimties žmonių, kuriems iki VDM titulo tetrūksta vieno – užtat kokio sunkaus – žingsnio.

Šiemet šį žingsnį galbūt buvo padaryti kiek lengviau, nei pastaraisiais metais, nes dėl naujos PVČ datos, ilgų abejonių, ar jis apskritai galės įvykti, dalis stipriausių “proto atletų” nedalyvavo. Kita vertus, dalyvavusių buvo pakankamai, kad Andriaus Jasinevičiaus pasiekimas būtų nebent kažkiek lengvesnis: jam reikėjo už savęs palikti tris viktorinų didmeistrius (Minijų Tilindį, Antaną Manstavičių, Vytautą Danilevičių) ir visus vienuolika dalyvavusių viktorinų meistrų.

Net šeši nauji meistrai

Nors reitingus gerinti ir buvo sunkiau, žaidėjai, nepabūgę ateiti į PVČ 2021, puikiai išnaudojo sumažėjusią konkurenciją kaip galimybę “nustverti” Lietuvos viktorinų meistro titulą.

Meistro titulas teikiamas arba laimėjus vieną iš aštuonerių temų, arba užėmus antrą-trečią vietą dviejose temose. Šįkart visas temas laimėjo jau tituluoti žaidėjai (penkias – VDM Šarūnas Dirmeikis, dvi – VDM Minijus Tilindis, vieną – VM Vytautas Juodagalvis). Tačiau net 11 iš 16 antrų-trečių vietų užėmė tie, kas titulo dar tik siekė. Ir net 6 žmonės šiemet tapo Viktorinių meistrais.

PVČ 2021 laimės kūdikiu tikriausiai verta skelbti Andrių Jasinevičių. Ne tik, kad jis žengė žingsnį link didmeistrio titulo, jis per vienerius metus “nuo nulio” tapo ir meistru, užėmęs antras vietas Kultūroje ir Moksle.

Kitiems gi dalyviams Viktorinių meistro titulas buvo tai, ko jie siekė ne vienerius metus. Užėmęs antrąją vietą Pramogų temoje, pagaliau Viktorinų meistru tapo Benjaminas Valiauga: iki šiol jis buvo aukščiausiai reitinguotas žaidėjas, neturėjęs titulo, ir dažną PVČ dalyvį jau stebino, kad jis dar nesėdi meistrų/didmeistrių eilėje. VM raidės nuo šiol žibės ir prie Domo Krapiko pavardės – jis buvo antras geriausiai reitinguotas žaidėjas dar be titulo (jis iškovojo 2 vietą Istorijos temoje). Nuo šiol aukščiausiai reitinguotas žaidėjas be titulo – Pijus Krūminas (14-as reitingas, 156).

Pakartoję antros-trečios vietos temoje žygdarbį, meistrais tapo ir Matas Nenartėnas (Gyvenimas – 2 vieta), Greta Gedgaudaitė (Gyvenimas – 3 vieta), Marijus Beivydas (Pramogos – 3 vieta).

Na o po pirmąjį žingsnį link meistro titulo žengė Andžej Geglis (Istorija – 3 vieta), Gytis Liutkevičius (Komunikavimas – 2 vieta), Daniil Bulanov (sportas – 3 vieta) ir Rimantas Petrauskas (Pasaulis – 3 vieta): jie meistrais taps po kito PVČ, kuriame savo žygdarbį pakartos.

Lietuvos viktorinos meistro titulai teikiami ir už pergalę miestuose – tačiau tam reikia, kad mieste dalyvautų bent 10 žmonių. Šį kriterijų atitiko tik Vilnius, o jame triumfavo VDM Šarūnas Dirmeikis.

Pilni nauji Lietuvos viktorinų reitingai ir titulai skelbiami http://pvc.protu.lt/#rezultatai (pasirinkus etiketę “Reitingai ir titulai”).