Vytautas Danilevičius (VDM) – vienas labiausiai užkietėjusių ir universaliausių Lietuvos viktorinininkų. Jis dalyvavo kiekviename Pasaulio viktorinos čempionate Lietuvos etape nuo pat 2006 m., o 2009 m. net tapo čempionu. Šiuo metu pagal reitingus jis – dešimtas Lietuvoje.


Kaip keitėsi Pasaulio viktorinos čempionatas nuo pirmųjų jo metų Lietuvoje?

Buvo visko. Net ir tam tikrų krizių. Pamenu, vienas čempionatas (gal tas kurį laimėjau) vyko vyngio parke ant suoliuko ir jame dalyvavo vos keli žmonės [V. Danilevičiaus laimėtame 2009 m. čempionate Lietuvoje dalyvavo 28 žmonės – red. past.]. O dabar išsipletėm vos ne per visus didžiouosius Lietuvos miestus. Išaugo susidomėjimas juo. Atėjo naujų dalyvių. Ir dabar aišku, kad yra šio žanro lyderiai Lietuvoje. Bet TOP10 kartkartėmis pasitaiko ir naujų pavardžių.


Nuolat esate tarp lyderių, bet 2009 m. titulo pakartoti nepavyko. Kodėl?

Laimėti čempionatą yra du būdai. Pirmasis – būti geresnių už kitus. Antras, jei kiti blogesni už tave. Aš laimėjau antruoju. Tad pergalei pakartoti reikia arba pašalint iš dalyvių esančius virš manęs, arba klausimus keist.


Be PVČ, turite ir kitų hobių – vaidinate „Palėpės teatre“, dalyvaujate politinėje veikloje, keliaujate. Kas labiausiai prie širdies? Kaip suderinate tokius skirtingus pomėgius?

Vieni yra pomėgiai. Kiti- veiklos. Na nesinori kiekvieną vakarą leisti stypsant prie televizoriaus. Todėl ir atrandi kitokių užsiėmimų. Aišku, dažnai vienas kitam trukdo, bet kito būdo daryt tiek daug nėra. Reikia derint ir tada tikrai pavyks. Bent kažkiek.

Nenoriu nei vieno pomėgio išskirt. Būna periodų, kai dominuoja vienas, o kitu metu – kitas. Bet tai reiškia, kad visada turi alternatyvą. Planą B, C ir t.t.


O kuriam pomėgiui šiuo metu skiriate daugiausiai laiko?

Kol kas daugiausia teatrui. O kaip bus ateityje – pamatysim.


Koks, manote, didžiausias jūsų gyvenimo pasiekimas? Ko labiausiai gaila?

Gaila, kad studijų metais nesudalyvavau Work and Travel JAV. O pasiekimai mano dar priešaky.


Kad jūs esate universalus žmogus, neabejoja ne tik žaidžiantys viktorinose. Internete komentuojate daugybe skirtingų temų. Iš kur semiatės žinių?

Reikia daug skaityt. Anksčiau tai buvo knygos, žurnalai. Dabar daugiau internetas. Kai tave domina pasaulis per se, tai tenka domėtis tokiais sunkiai susijusiais dalykais, kaip planetologija, palentoologija ar architektūros istorija. Mano išsilavinimas irgi toks platus: biochemija, teisė, žurnalistika ir pan. O tai dalykai labai nesusiję. Todėl kai kalba koks VU rektorius, pavyzdžiui aš galiu pastebėt, kai jis daro klaidas iš molekulinės biologijos ar teisės sferos.

Kiek teisininkų galėtų paaiškinti Mendelio dėsnį iš genetikos? O kiek genetikų galėtų pasakyt, kas yra uzufruktas?


Ar yra temų, apie kurias neturėtumėte ką pasakyti?

Mažai domiuosi sprotu. Na kartais sporto naujienas per TV pažiūriu. Bet neseku, neanalizuoju ir pan. Lygiai kaip nuo šiuolaikinės muzikos nutolau. Dėl to man klausimai “atspėk dainą” yra sunkiausi.

Pasakyti mažai turėčiau apie kvepalus, kosmetiką ir pan. Kai kam tai yra svarbu, išorinis grožis. Bet aš nenoriu gaišti laiko tokiems dalykams.


Kol kas Pasaulio viktorinos čempionato lyderiai, atrodo, turi sukaupę daugiau žinių, nei lietuviai. Kaip manote, ką turėtų daryti lietuvis, jeigu apsispręstų pamėginti jiems mesti iššūkį. Ar tam išvis įmanoma specialiai pasiruošti?

Specialiai pasiruošti galima būtų jei būtų aiškus kokie gali būt klausimai. Kaip egzaminui, kuriam reikia perskaityt N knygų. Tuo tarpu PVČ klausimai apima tokį platų spektrą dalykų, kad tam reikėtų vos ne Wikipedia perskaityt.

Manau, kada nors čempionate pasirodys dar labiau apsiskaitę žaidėjai su geresne atmintimi. Tada rezultatai pagerės. Nors gal Z kartais tokie dalykai kaip faktologija – nebeįdomūs.


Kokiose dar viktorinose dalyvaujate be PVČ?

Dalyvavau Nacionalinėj viktorinoj (kai ji buvo) ten sekėsi geriau, nors ir nelaimėjau. Aišku kas savaite dalyvauju baro žaidimuose (dabar Kazio lygoj). Ten sekasi įvairiai, nes tai komandinis sportas. Bet kartais laimim.


Kiek metų jau žaidžiate proto žaidimus?

Jei skaičiuot nuo “Taip ir Ne“, tai pradžia buvo kokia 11 mokyklos klasė, berods.


Per tiek laiko matėte visą nepriklausomos Lietuvos proto žaidimų kelią… Jei vertinti visus laikus: kas jums labiausiai patiko? Ko labiausiai gaila?

Jei kalbėt apie situaciją apskritai, tai baro viktorinų banga yra geras dalykas. Šiame reikale dalyvauja tikrai daug žmonių. Atsimenu laikus, kai nebuvo viso šito. Ko gaila? Gal “Protmušio“, kurį, tikiu, vis dar galima atgaivint, kaip alternatyvą. kažkiek gaila “Taip ir Ne”, nes tai buvo labai įdomus lietuviškas projektas, turintis labai savitą žaidimo specifiką.


2006 m. dalyvavote ir Europos viktorinos čempionate Paryžiuje. Ką galėtumėte papasakoti apie šį renginį?

Tais laikais mūsų rinktinė Europoj nelabai sublizgėjo. Bet dabar, paėmus PVČ TOP10 kadrus, manau galėtume garbingai kautis tokiame čempionate. O apie renginį galima pasakyt paprastai – tai vieta, kur proto žaidimus žaidžiama visą laiką, kol nemiegama. Non-stop…


Ar Lietuvos viktorinų scenoje turite kokių konkurentų, su kuriais itin malonu pasirungti PVČ?

Visada smagu įveikti Andrių Tapiną, Justiną Žilinską ir Aidą Puklevičių. Nors viskas priklauso nuo klausimų. Vienais metais jie palankesni vieniems, o kitais- kitiems. Kol kas šansų įveiktį dabartinį čempioną iš savo pusės nematau.

Iššūkį Vytautui Danilevčiui galite mesti 2017 m. birželio 3 d. 13:00. Registracja – http://pvc.protu.lt/#registracija .