2020 04 24. Gyvenimas po Nacionalinės viktorinos Lietuvoje pasikeitė staigiai ir smarkiai – viktorinų neliko išvis, atidėtas net Pasaulio viktorinos čempionatas.

Karantinui ir masiniams draudimams tęsiantis, atrodo, neribotai, Pasaulinės viktorinos asociacijos atstovai Lietuvoje atsisakė pirminės minties suteikti Viktorinos didmeistrių ir meistrų titulus gyvenimui atsinaujinus bei paskelbė, kas juos užsidirbo 2020 m. Nacionalinės viktorinos metu.

Tokių žmonių buvo kaip niekad daug: turime vieną naują didmeistrį (VDM) ir net aštuonis naujus viktorinų meistrus (VM).

Kova dėl 2020 m. Nacionalinės viktorinos čempiono titulo buvo kaip niekad įnirtinga – pirmą kartą naujosios NV istorijoje nugalėtojų neskyrė nė vienas taškas. Tiek čempionas VDM Minijus Tilindis, tiek vicečempionas VM Dominykas Lašinskas, surinko po 161 tašką ir tik prasčiausios temos rezultatas lėmė nugalėtoją, Tiesa, tas rezultatas irgi tesiskyrė vienu tašku (18 ir 19).

Bent jau dėl vieno Dominykas Lašinskas galėjo neliūdėti – viktorinos didmeistrio titulą jis gavo. Nors tas titulas iš karto teikiamas tik Nacionalinės viktorinos nugalėtojui, jį taip pat galima pasiekti du kartus per gyvenimą iškovojus antrą-trečią vietas Nacionalinėje viktorinoje arba Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvos etape. Kadangi tai jau antroji tokia aukšta D. Lašinsko vieta, šiemet jis pripažintas devintuoju Lietuvos viktorinos didmeistriu.

Trečiąją NV 2020 vietą užėmusiam VDM Žilvinui Adomaičiui (157) nieko įrodinėti ir nebereikia – jis jau nuo 2019 m. Pasaulio viktorinos čempionato turi aukščiausią Lietuvos viktorinų titulą.

Nacionalinė viktorina 2020

Nacionalinė viktorina 2020

Gana lengvi Nacionalinės viktorinos klausimai lėmė, kad daugelyje temų nebuvo sunku parodyti gerus rezultatus: intelektualai ir eruditai nesunkiai atsakydavo ir po 20 klausimų, o tuomet jau vos kelių klausimų žinojimas/nežinojimas lėmė, kas gi taps temos lyderiu. Gal todėl šioje Nacionalinėje viktorinoje kaip niekad daug dalyvių, kurie ne tik pirmą kartą tapo temos lyderiais, bet anksčiau nebuvo užėmę jokioje NV ar PVČ temoje net antros-trečios vietos. O tai reiškia jie iš karto tapo Lietuvos viktorinų meistrais. Daugelis naujųjų Lietuvos viktorinos meistrų, beje – ne vilniečiai.

Tai – Kūrybos temos nugalėtoja Jurga Švagždienė iš Panevėžio, Istorijoje triumfavęs Simonas Jazavita iš Kauno, Visuomenės žinovas Darius Vileišis iš Kupiškio, Gyvenimą laimėjusi Raminta Neniškienė iš Žaslių, Gamtą – Kšištofas Kšivecas iš Vilniaus, Sportą – Saulius Jazukevičius iš Šakių.

Tik Kultūros ir Tradicijų temose stipriausia buvo VM Rūta Lukoševičiūtė, jau turėjusi viktorinų meistrės titulą nuo 2018 m. Nacionalinės viktorinos laikų.

Keli dalyviai žengė pirmąjį žingsnį Viktorinos meistro titulo link: pirmąkart užėmė temose antrą-trečią vietas ir meistrais taps, jei šį žygdarbį pakartos. Tai – Julius Panka (Tradicijos, 2 vieta), Mindaugas Liaudanskas (Visuomenė, 3 vieta), Laurynas Nakvosas (Gyvenimas, 2 vieta), Severija Daugirdaitė (Gyvenimas, 3 vieta), Grytė Liandzbergienė (Kūryba, 3 vieta), Dovydas Vidžiūnas (Sportas, 3 vieta).

Jurijus Danilovas Lietuvos viktorinų meistru tapo jau dabar, nes antrą-trečią vietą temoje iškovojo antrą kartą (3 vieta Kultūros temoje).

Kitose temose antrą-trečią vietas užėmė jau tituluoti žaidėjai.

Anksčiau Lietuvos viktorinos meistrais nevilniečiai dažniausiai tapdavo kaip savo miestų čempionai, tačiau šįkart tokia galimybe pasinaudojo tik Robertas Gedrimas iš Šiaulių (133). Likusiuose miestuose arba čempionais tapo jau tituluotieji (Vilniuje – VDM Minijus Tilindis, Kaune – VM Jonas Oškinis [143], Klaipėdoje – VM Remigijus Sereika [139], Panevėžyje – VM Aivaras Troščenka [148]), arba tuose miestuose tiesiog nesusirinko 30 dalyvių – pagal titulų skyrimo taisykles bent 30 dalyvių yra būtinybė, kad miesto čempionas galėtų gauti viktorinų meistro titulą.

Apskritai dalyvių skaičius NV 2020 buvo kiek mažesnis nei NV 2019 ir tai susiję su keliais dalykais: dalį dalyvių išgąsdino beprasidedantis koronaviruso protrūkis Lietuvoje (dėl to NV 2020 neįvyko keliuose miesteliuose), bet dar didesnė priežastis tikriausiai įvykusi internetinė viktorina – tie, kuriems viktorinos nėra sportas, buvo labiau linkę pasirinkti ją.

Artimiausias renginys, kuriame galima iškovoti Lietuvos viktorinų meistro ar didmeistrio titulus – 2020 m. Pasaulio viktorinos čempionatas, tiesa, dėl koronaviruso pandemijos jis iš pirmojo birželio šeštadienio perkeltas į pirmąjį gruodžio šeštadienį.