Sezonas be finalų: kaip proto žaidimų lygos perlipo karantiną
Lietuvos proto žaidimų rinką sukrėtęs didžiausias istorijoje sukrėtimas – 2020 m. pavasario karantinas – ateina į pabaigą.
Kaip skirtingos proto žaidimų lygos susidorojo su netikėta situacija, kai viduryje sezono valdžia staiga uždraudė rengti viešus renginius, tarp jų proto žaidimus, ir uždarė restoranus ir barus, kuriuose tie reginiai vyko? Kas sukūrė internetinius žaidimus, o kieno nuomone tik gyvi žaidimai yra smagūs? Kada vėl prasidės gyvi proto žaidimai (o kurie jau prasidėjo)?
Pakalbinome Lietuvos proto žaidimų organizatorius.
Artūras Vyšniauskas (“Auksinis protas“, “Ko nežino Kazys?“)
Artūras Vyšniauskas atsakingas už dvi didžiausias Lietuvos proto žaidimų lygas. Pernai (2019 m.) pavasarį, “Auksinis protas” per savaitę pritraukdavo 402 komandas (81 Vilniuje, 56 Kaune, 10 Klaipėdoje, 8 Šiauliuose, 15 Panevėžyje, 11 Alytuje, 219 kitur), o “Ko nežino Kazys?” – 254 komandas (137 Vilniuje, 29 Kaune, 8 Klaipėdoje, 12 Šiauliuose, 7 Panevėžyje, 9 Alytuje, 52 kitur). Abi šios lygos kartu paėmus sudaro daugiau nei pusę visos Lietuvos proto žaidimų scenos.
Karantino metu abi lygos laikinai užsidarė, į internetą savo žaidimų neperkėlė. Internetu vyko tik uždaromieji žaidimai. Tiesa, ir toliau per televiziją rodytas “Auksinio proto” televizinis variantas (laidos buvo įrašytos iki karantino paskelbimo), o “Ko nežino Kazys?” Facebook paskyroje vyko individuali viktorina, kuri ten vyksta visuomet.
Kaip Protu.lt sakė A. Vyšniauskas, “Karantino pradžioje tikėjausi, jog pavyks surengti bent jau [gyvų žaidimų] finalus, tačiau to padaryti nepavyko taip pat. Abiejų šių žaidimų finalai neįvyko, todėl suorganizavome uždaromuosius žaidimus internetu, kuriuose galėjo dalyvauti visos norinčios komandos. AP žaidimo uždarymas vyko gegužės 9, Kazio – gegužės 23 dieną (t.y. tomis dienomis, kai turėjo vykti finalai). Internetu žaidimų nedarėme, nes, mano nuomone, internetinis žaidimas niekada neatstos gyvo žaidimo, jo dvasios ir esmės. Dabar jau pamažu grįžtame į vėžes: birželio 10 dieną pradėjome „Ko nežino Kazys?“ vasaros žaidimus, o „Auksinis protas“, kaip įprasta (tikėkimės), grįš rudenį.”
Paklaustas, kaip karantino patirtis pakeis proto žaidimus, tarkime rudens sezone, A. Vyšniauskas sakė “Sunku spėlioti. Žaidėjai pasiilgo žaidimų, o tai jau gerai. Mes pasiilgome jų taip pat, todėl jei tik bus tinkamos sąlygos juos organizuoti – būtinai tą ir darysime. Kol kas esu linkęs į viską žiūrėti gana atsargiai. Kita vertus, kokios gali būti pasekmės? Mes niekur nedingsime, o svarbiausia, kad visi liktume sveiki ir gyvi. Belieka laukti ir stebėti, kaip vystosi reikalai Lietuvoje ir pasaulyje.”
Atnaujinus gyvus proto žaidimus, birželio 10 d. “Ko nežino Kazys?” dalyvavo 83 komandos – 57 Vilniuje, 9 Kaune, 10 Šiauliuose, 7 kitur. Tiesa, vasarą proto žaidimai visuomet mažiau populiarūs, nei pavasarį-rudenį, be to, kai kuriuose miestuose “Ko nežino Kazys?” nestartavo (Klaipėdoje, Panevėžyje, Alytuje ir kt.).
Andrius Smirnovas (“Smegenų kovos”)
“Smegenų kovų” lyga, vadovaujama Andriaus Smirnovo ir veikusi tik Vilniuje, praeitą pavasarį pritraukdavo bent 80 komandų, o realiai daugiau, kadangi ne visų lygos žaidimo vietų rezultatai buvo prieinami internete. “Smegenų kovos” iki šiol nevyksta.
Kaip Protu.lt sakė A. Smirnovas, “Online žaidimų nedarėm, nors… jei bus antroji koronaviruso banga, reikės pavarstyti apie tokią opciją. Dabar stengiamės pasimokyti iš kitų: sėkmingų bandymų ir tuo pačiu organizatorių padarytų klaidų (iš naudojamų sistemų, platformų / rinkodaros / vedimo pusės ir t.t.).”
Pagrindines priežastis, kodėl nedarė virtualių žaidimų, A. Smirnovas nurodė tokias:
“- komandiškai, atmosferiškai nėra taip smagu kaip gyvuose žaidimuose (tiek man asmeniškai, tiek nemažai daliai žmonių, su kuriais apie tai kalbėjau);
– yra nemažai virtualių intelektualinių žaidimų alternatyvų;
– buvo reikalingas klausimų perorientavimas (sudėtingumas, išmąstomumas…), nusprendėm laiką skirti savo standartiniam formatui ir paruoštus klausimus atsidėti ateičiai, o naujus kurti taip, kad būtų kuo mažiau pavaldūs laikui.”
Kalbėdamas apie situacijos poveikį rudens sezonui, A. Smirnovas sakė manantis, kad poveikis išliks: “dalis žmonių išliks atsargesni sveikatos atžvilgiu (kai kurie labiau vengs masinių susibūrimo vietų), greičiausiai bus ir tokių, kurie dėl finansinių pokyčių pramogoms skirtus pinigus nukreips būtinesniems dalykams (Maslow’o piramidė). Na, bet kol kas, kiek kalbėjau su dalyviais, susidaro vaizdas, kad tokių neturėtų būti daug. Plius, didžioji dalis proto žaidėjų jaunesni (25-40 metų), tad koronos baiminasi mažiau.”
Ina Rosenaitė (“Protų kovos”)
Inos Rosenaitės “Protų kovos” – seniausia gyva proto žaidimų lyga Lietuvoje – žaidimus internete organizavo, tačiau visgi lygos šeimininkė nemano, kad internetiniai žaidimai pakeičia gyvus. Ši lyga tapo pirmąja, kuri dar birželio pradžioje atnaujino gyvus žaidimus.
Pasak I. Rosenaitės: “Žmonėms [internetiniai žaidimai] lyg ir patiko, bet žinoma, tai nėra tas pats kaip gyvi žaidimai. Į gyvus jau sugrįžome, labai sklandžiai, lyg nieko ir nebūtų buvę. Gali būti, kad ir ne karantino metu darysime internetinius žaidimus, bet dar nesame visiškai nusprendę”
Paklausta apie rudens sezoną I. Rosenaitė didelės koronaviruso įtakos sakė nesitikinti: “Manau, kad žaidimams ši krizė įtakos neturės, o jei turės – labai nedidelę, gali šiek tiek sumažėti žaidėjų.”
“Protų kovų” internetiniame žaidime gegužės 28 d. dalyvavo 31 komanda. Ir atnaujinus gyvus žaidimus, internetiniai žaidimai liko, nors jų populiarumas krito (birželio 11 d. dalyvavo jau tik 8 komandos). Gyvuose žaidimuose antrą birželio savaitę žaidė 42 komandos (32 Vilniuje, 10 Klaipėdoje). Kaune gyvi žaidimai dar nestartavo (prasidės birželio 24 d.). Šiaip šioje lygoje dalyvaudavo iki ~90 komandų per savaitę, tačiau tikslūs skaičiai priklausydavo nuo žaidimų kiekio per savaitę: kai kuriomis savaitėmis vykdavo papildomi kino/muzikos žaidimai.
Vaidas Mažintas (“IQ kovos”)
Vaido Mažinto “IQ kovos” daugybei Lietuvos proto žaidimų gerbėjų dar yra naujas pavadinimas, tačiau tai yra sena lyga. Priešingai daugeliui lygų, ji įsikūrė ne Vilniuje, o Šiauliuose, kaip “Studnetiški protai su Vaidu Mažintu”. Ilgainiui išaugo iki tarpmiestinės lygos, o 2019 m. pasiekė ir Vilnių. 2019 m. pavasarį kas savaitę “IQ kovose” dalyvaudavo 34 komandos šešiuose miestuose (Vilniuje, Telšiuose, Šiualiuose, Klaipėdoje, Raseiniuose ir Kuršėnuose). Ši lyga viena išradingiausių taisyklių atžvilgiu: jas nuolat koreguoja, siūlo naujų idėjų, turų ir taškų skaičiavimo metodikų. Išradinga ji išliko ir susidūrusi su karantinu.
Pasakodamas apie savąją internetinių proto žaidimų sistemą V. Mažintas sakė, kad “Sistema sukurta nuo nulio, nenaudojant jokių Kahoot ar pan. Tačiau tai individualus proto žaidimas. Bet valstybei sušvelninus karantiną ir leidus baruose rinktis po 5 žmones prie staliuko, pradėjom vasaros lygą. Nes dauguma žaidėjų proto žaidimą įsivaizduoja tik komandomis.”
Paprašytas palyginti gyvus ir internetinius žaidimus, V. Mažintas sakė “Internetinis žaidimas išryškino žmones, kurie gyvena proto žaidimais. Nes dalis eina smagiai praleisti vakaro su draugais bare + sužinoti kažką naujo ir pademonstruoti savo žinias. Tad internetinis ir gyvas proto žaidimas, kaip diena ir naktis.”
Komentuodamas koronaviruso įtaką rudens sezonui, V. Mažintas išreiškė nuomonę, kad jis neturės įtakos gyviems žaidimams: “Rudenį visi vėl norės vakare po darbo pailsėti ir vėl rinktis rudens ir žiemos vakarais į barus.”.
Pirmame IQ kovų internetiniame žaidime atitinkamai jo B+ ir Pro lygose dalyvavo 47 ir 36 žmonės. Vėliau žaidėjų kiek sumažėjo, tačiau abiejose lygose liko daugiau nei 20.
Protų kovos su Robertu Petrausku
Elitine Lietuvos proto žaidimų lyga dažnai laikomos “Protų kovos su Robertu Petrausku” internetą griebė kaip jautį už ragų ir, net pasibaigus karantinui, tęsia žaidimus tenai – šiuo metu vyksta birželio serija, o svetainėje numatyta ir liepos serija. Pakeistas net visas tinklapis, dabar kalbantis tik apie kovas internete.
Žaidimai individualūs (nekomandiniai), o juose karantino įkarštyje dalyvavo iki 900 žmonių. Birželį, atsinaujinus gyviems žaidimams kitur, dalyvių skaičius nukrito iki ~450. Pernai 2019 m. komandinėse gyvose Protų kovose su Robertu Petrausku dalyvavo 161 komanda (58 Vilniuje, 34 Kaune, 18 Klaipėdoje, 14 Šiauliuose, 7 Panevėžyje, 4 Alytuje, 26 kitur) ir ilgainiui tų komandų vis mažėjo (per metus “nubyrėdavo” ~20 komandų). Skaičiuojant, kad vienoje komandoje žaidžia ~6 žmones, išeitų, kad Roberto Petrausko internetiniai proto žaidimai vieninteliai tarp didžiųjų lygų bent jau karantino įkarštyje pritraukė panašų dalyvių skaičių, kaip ir gyvi žaidimai.
Internetiniai žaidimai vyksta ne kartą, bet dukart į savaitę. Jokios informacijos apie gyvų žaidimų atnaujinimą nėra.
Kiloklausimas
Kiloklausimas yra pati naujasia tarpmiestinė lyga, debiutavusi 2018 m. ir įkurta buvusių “Protų kovų su Robertu Petrausku” organizatorių. Tai – pirmoji po ilgos pertraukos lyga, kuriai pavyko įsitvirtnti; 2019 m. pavasarį joje žaidė 43 komandos per savaitę, iš kurių 17 Vilniuje, 7 Kaune, 2 Panevėžyje, 17 kitur.
Karantino laikotarpiu Kiloklausimas rengė internetinius žaidimus per Twitch, tačiau ne kiekvieną savaitę. Gegužės 22 d. žaidime dalyvavo 17 komandų, o balandį ~28 komandas viename žaidime.
P.S. Rašydami 2019 m. pavasario statistiką, skaičiavome žaidėjus tą savaitę, kai buvo balandžio 15 d. Kitomis savaitėmis komandų skaičius lygose galėjo skirtis, bet dažniausiai jis nesiskiria labai smarkiai.