Jungtinė viktorinų lyga, vienu metu vykstanti visuose penkiuose Lietuvos didmiesčiuose, kai kuriuose mažesniuose miestuose bei kartais keliuose užsienio miestuose.

Vieta Įvairūs Lietuvos miestai (žr. oficialų tinklapį)
Laikas Trečiadieniais 19:00
Populiarumas ~280 komandų kas savaitę
Nuorodos Tinklapis, Facebook

Taisyklės

Vienu mietu kiekvieną trečiadienį, 19 valandą (vietos laiku), visose renginio vietose užduodami tie patys klausimai, o po žaidimų skelbiami bendri rezultatai ir vedama bendra įskaita. Taisyklės bendros, bet keletoje renginio vietų skiriasi žaidimo kainos ir dėl fizinių ypatybių gali būti apribotas žaidėjų skaičius.

Skaičiuojami ne tik dienos rezultatai, bet ir yra skaičiuojama bendra lygos įskaitinių taškų suvestinė, pagal kurią geriausios dvidešimt komandų sezono pabaigoje grumiasi dėl metų stipriausios titulo.

Žaidimą sudaro penki turai: foto turas, bendrų klausimų turas, teminis turas (dažniausiai susijęs su Lietuva), žaidėjų turas ir audio plius ekstra.

„Ko nežino Kazys?“ žaidime būna ne tik organizatorių klausimų, tačiau ir „Žaidėjų turas“, kuriame geriausi klausimų kūrėjai apdovanojami kas savaitę rėmėjų skiriamais prizais (dažniausiai žurnalų prenumeratomis bei knygomis), o geriausias sezono klausimų kūrėjas apdovanojamas didžiuoju prizu. 2014-2015 metų sezono geriausio klausimo autorius, pavyzdžiui, laimėjo nešiojamąjį kompiuterį.

Istorija

Protų Lyga arba „Ko nežino Kazys?“ (taip pat vadinta akronimu PLAKNK) savo veiklą „oficialiai“ pradėjo 2012 metų rudenį (rugsėjį) Artūro Vyšniausko iniciatyva. Tada buvo sukurtas Facebook puslapis ir pradėti skelbti rezultatai, mėnesio bei sezono įskaitos. Iš pradžių žaidimas vyko tik ketvirtadieniais vienoje vietoje. Po kelių mėnesių (2012 m. lapkritį) žaidimai pradėti rengti ir trečiadienį (taip pat vienoje, tačiau jau kitoje vietoje), su skirtingais nuo ketvirtadienio klausimais. 2013 metų sausį-vasarį žaidimai vyko ir trečioje vietoje su dar kitais klausimais, tačiau neprigijo dėl žaidėjų trūkumo.

2013 metų pavasario sezone (vasarį) PLAKNK praėjo organizuoti pirmąjį savo istorijoje teminį kassavaitinį žaidimą – kino viktoriną, kuri sėkmingai vyko vieną pilną suplanuotą sezoną – dvylika savaičių (iki gegužės mėnesio). 2013 metų kovą į lygą prisijungus naujam organizatoriui du mėnesius buvo vykdoma kita teminė viktorina, tik šį kartą jau sporto tema. Žaidimas taip pat neprigijo dėl žaidėjų trūkumo.

2013 metų vasarą PLAKNK pirmą kartą organizavo žaidimus karštuoju metų laiku ir jie buvo gausiai lankomi. 2013 metų spalį PLAKNK vykdė dar vieną eksperimentą – muzikos viktoriną. Žaidimas nebuvo labai populiarus, tačiau ištikimų komandų dėka išsilaikė iki gruodžio mėnesio.

Nuo 2013 m. iki 2023 m. “Ko nežino Kazys?” organizavo ir internetinę viktoriną (organizatoriai ją vadino „Online Quiz“), orientuotą į žmones, negalinčius žaisti gyvuose žaidimuose. Tačiau ja gausiai susidomėjo ir žaidimų dalyviai. Internetinės viktorinos esmė: kasdien PLAKNK fiksuotu laiku skelbia du klausimus ir greičiausiai atsakęs asmuo gauna tašką. Vienas žaidimo etapas trunka 25 dienas (50 klausimų) ir geriausias etapo žaidėjas apdovanojamas turo pradžioje paskelbtu rėmėjų prizu.

2014 metų pavasario sezone (vasarį) trečiadienio žaidimas pavirto „Trečiadienio Jungtine Lyga“ ir iki sezono pabaigos (2014 metų gegužės) turėjo jau keturias žaidimo vietas Vilniuje, kur vienu metu pateikinėti tie patys klausimai. 2014 metų gegužės pabaigoje vyko pirmasis PLAKNK istorijoje žaidimo finalas, kuriame varžėsi 26 stipriausios trečiadienio ir ketvirtadienio lygų komandos.

2014 metų vasarą (kai dalis kitų proto žaidimų nutraukiama) žaidimai vyko trečiadieniais ir ketvirtadieniais vienoje vietoje.

2014 metų rudens sezone (rugsėjį) žaidimas startavo jau šešiose vietose. Po to nauji miestai ir naujos vietos pasipylė viena po kitos – taip žaidimuose dalyvauti pradėjo Šiauliai, Biržai, Klaipėda, Kaunas. 2014 metų lapkritį lygoje įvyko ganėtinai reikšmingas pokytis: prie lygos prisijungė savo žaidimus iki tol organizavęs Ignas Ligionis, kuris lygoje gavo ne tik vedėjo, bet ir klausimų kūrėjo vaidmenį. 2014 metus „Ko nežino Kazys?“ lygai vainikavo TJL žaidimų pradžia Kopenhagoje.

2015 metus PLAKNK pasitiko su dešimčia renginio vietų keturiuose miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose). 2015 metų vasarį prie lygos prisijungė Kėdainiai bei keletas naujų vietų Vilniuje ir taip skaičius išaugo iki trylikos žaidimo vietų. Taip pat to paties mėnesio pradžioje buvo atidarytas internetinis puslapis. Po mėnesio į žaidimo lauką stojo antras užsienio miestas – Helsinkis – bei vienas Lietuvos didmiesčių Panevėžys. Taip 2014-2015 metų sezoną PLAKNK užbaigė su penkiolika renginio vietų. Gegužės mėnesį pirmą kartą finalinis žaidimas vyko nacionaliniu mastu – jame varžėsi 22 komandos iš penkių Lietuvos miestų.

2015 metais PLAKNK rengė tarpmiestinius žaidimus jau ir vasarą (tiesa, tik Vilniuje ir Klaipėdoje, šešiose žaidimo vietose). Vasaros sezono pabaigoje (rugpjūtį) komandos kovėsi vasaros lygos finale. Be kita ko, lygiagrečiai su trečiadieniu buvo organizuojami ir žaidimai ketvirtadienį.

2015 metų rudens sezoną PLAKNK iš didžiųjų viktorinų lygų pradėjo anksčiausiai ir toliau plėtėsi – prisijungė Alytus ir jau trečiasis užsienio miestas – Notingemas (Didžioji Britanija). Dar po mėnesio žaisti „Ko nežino Kazys?“ TJL lygoje pradėjo Druskininkai, Utena ir Pasvalys. Kiek vėliau į žaidimus buvo prijungtas jau ketvirtas užsienio miestas – Orhusas (Danijos Karalystė). Tai tapo dvidešimt penktąja žaidimo vieta TJL lygoje. Komandos buvo iki 8 asmenų, vykdavo 6 turai.

2016 metų pavasarį PLAKNK dėl mažo žaidėjų aktyvumo uždarė savo divizionus Helsinkyje bei Kopenhagoje, tačiau vietoje nesėdėjo – pusantro mėnesio laikotarpyje prisijungė keturi Lietuvos miestai, dar niekada iki tol neturėję proto žaidimų – Jonava, Joniškis, Pakruojis ir Radviliškis. Taip pat strategiškai svarbus žingsnis buvo tai, jog vienas pagrindinių šios lygos divizionų 2016 metų balandį buvo perkeltas į barą „Juoda raudona“. Pasibaigus reguliariajam sezonui PLAKNK nesiruošia atostogauti ir organizuos vasaros turnyrą, kuriame varžysis gerokai mažiau divizionų, tačiau veikti tikrai bus ką – organizatoriai žada netgi atskirą vasaros lygos finalą. Vasaros PLAKNK sezono pradžia – jau birželio 1 dieną.

2016 metų rudenį PLAKNK įkūrė divizioną Mančesteryje ir Biržuose. Vilniuje apjungė kai kuriuos divizionus. Komandų skaičius lygoje kiek sumažėjo (nuo ~250 iki ~220). Sukurtas naujas “Protų lygos” tinklapis.

2017 metų pavasarį pabrangus Protų kovoms su Robertu Petrausku, PLAKNK dalyvių skaičius atsistatė iki ~260 komandų per savaitę. Atidaryti divizionai Elektrėnuose, Druskininkuose, Anykščiuose.

Po pandemijos protų lyga “Ko nežino Kazys?” oficialiai pakeitė pavadinimą į Protų žaidimas “Ko nežino Kazys?”. Nebeliko žaidimų Vilniuje ketvirtadienį bei internetinių viktorinų, o visos jėgos mestos į trečiadienio gyvus žaidimus. Iš viso per istoriją buvo pateikta 7000 klausimų „Online Quiz“ sekėjams.

2024 metų pavasarį Protų žaidimo “Ko nežino Kazys?” žaidimuose, po COVID karantinų taip ir neatgimus “Protų kovoms su Robertu Petrausku”, buvo ~280 komandų kas savaitę, ji vyko 13 Lietuvos miestų – Alytuje, Anykščiuose, Jonavoje, Kaune, Kazlų Rūdoje, Kėdainiuose, Klaipėdoje, Pakruojyje, Panevėžyje, Pasvalyje, Šiauliuose, Utenoje, Vilniuje, o taip pat Londone. Kaina daugelyje vietų buvo 4 EUR.