Po 2024 m. Pasaulio viktorinos čempionato paskelbtuose naujuose Lietuvos PVČ reitinguose beveik neliko auksinės spalvos. Vos 5 dalyviai dabar turi “išsvajotus” auksinius reitingus (150 ir daugiau), kai pernai tokių dar buvo 11.

Kodėl? Priežastis ne sunkus šis čempionatas (jis nebuvo sunkesnis nei įprastai), tačiau tai, kad šiemet iš reitingų skaičiavimo “išsibraukė” 2019 m. čempionatas, kuris pasižymėjo kaip itin lengvas ir jo taškai duodavo rimtą paspirtį daugelio ilgamečių žaidėjų reitingams.

Tarkime, VDM Žilvinas Adomaitis neteko 2019 m. gautų net 93 taškų ir juos pakeitė šiemet gautais 74 bei neteko 19 reitingo balų; VM Povilas Kripas 91 tašką “iškeitė” į 77 ir neteko 14 balų, abu prarasdami ir auksinius reitingus (naujieji jų reitingai – atitinkamai 147 ir 149).

Lietuvos PVČ reitingų top 20

Lietuvos PVČ reitingų top 20

Reitingų karaliumi išliko VDM Šarūnas Dirmeikis, tiesa, 2019 m. praradimas smogė ir jam – netekus 12 reitingo balų, naujasis jo reitingas yra 209. Š. Dirmeikis vis dar turi platininį reitingą, tačiau pavojingai priartėjo prie auksinio. Tiesa, pastaruosius du čempionatus didelę konkurenciją Š. Dirmeikiui kėlęs ir jam į nugarą kvėpavęs Abel Gilsing platininio reitingo visgi negavo – kol kas turės tenkintis auksiniu (197), tačiau palankesni jam klausimai tai bemat gali pakeisti. Dar niekada reitingų lentelėje Šarūno Dirmeikio pranašumas nuo antrosios vietos nebuvo toks mažas – vos 12 reitingo balų.

Trečioji vieta atsilieka smarkiau: VDM Edvin Stankevič turi 167 reitingo balus, o VDM Minijus Tilindis 166. Jie – vieni retų žaidėjų, kurie savo reitingo balą pasigerino, tiesa, nežymiai (atitinkamai +1 ir +2) – priešingai nei daugeliui, jiems “dingęs” 2019 m. čemnpionatas nebuvo išskirtinai palankus.

Šį čempionatą praleidusi VM Rustė Tervydytė turi 162 balus (-10), o VDM Olegas Volkovas – 157 (reitingas nesikeitė).

Iš viso reitingą pasigerino 30 dalyvių, o “susiprastino” net 79.

Labiausiai reitingą pasigerino Marius Norbutas (+19), žaidžiantis trečius metus (taigi, šiaip ar taip, nedalyvavęs 2019 m.). Po +18 reitingo balų gavo Kipras Kušleika ir Kostas Strielkūnas – ir, vėlgi, abu juos sieja tai, kad nedalyvavo 2019 m. čempionate.

Daugiausiai reitingo balų neteko VDM Regimantas Dima – net 26. Jis šiame čempionate nedalyvavo. 22 balų neteko irgi nedalyvavęs VM Benjaminas Valiauga. Nors reitingams nedalyvavimas vieną kartą tiesioginės įtakos neturi, nes skaičiuojami du geriausi rezultatai iš keturių pastarųjų PVČ, nedalyvavimas reiškia neturėjimą galimybės galbūt atsakyti daugiau, nei kituose “įskaitiniuose” PVČ ir taip pasigerinti reitingą.

Iš viso po 2024 m. Pasaulio viktorinos čempionato 1 žaidėjas turi platininį reitingą, 5 auksinius, 67 sidabrinius ir 80 bronzinius. Bendrai reitinguotų žaidėjų kiek sumažėjo – reitingų neteko 34 “neaktyvūs” žaidėjau, o naujai reitingus gavo 20 ir dar 2 “sugrįžo” į reitingų lentelę po pertraukos, tarp jų VM Lukas Gylys, turintis 9 reitingą šalyje (148). Reitinguotų dalyvių sumažėjo todėl, kad “pandemijos išvakarių” 2019 m. čempionatas buvo ne tik itin palankus rezultatais, bet taip pat ir gausiausiai dalyvių sutraukęs čempionatas.

Lietuvos viktorinų titulai

Kartu su naujaisiais reitingas, paskelbti ir žmonės, gavę Lietuvos viktorinų titulus.

Turbūt jau prieš čempionatą niekas neabejojo, kad turėsime naują didmeistrį – juo tapo Abel Gilsing, du metus iš eilės užėmęs antrąją vietą Pasaulio viktorinos čempionate Lietuvoje, ir, atrodo, “garantavęsis” ją sau taip, kaip Šarūnas Dirmeikis “garantavosi” pirmąją. Jei tokia situacija išliks, nauju didmeistriu tapti bus dar sunkiau, nes šis titulas suteikiamas tik už Lietuvos čempiono titulą (niekas VDM taip negavo jau virš dešimtmečio, nes čempionas visada Šarūnas Dirmeikis) arba už du kartus pasiektas 2-3 vietas šalyje. Jei 2-oji vieta taptų “nebepasiekiama”, tai realiai vienintelis kelias į titulą būtų du kartus užimta 3 vieta, dėl kurios dar vyksta rimta konkurencija kiekvienais metais.

Daugiau kas gavo Lietuvos viktorinos meistrų titulus. Juos iškovojo Arvydas Žibas, kuris dalyvauja pirmąjį kartą – tačiau išsyk sugebėjo užimti prizines vietas net dviejose temose, trečią vietą pramogų temoje ir antrą vietą sporto temoje – nepaisant to, kad su rezultatu 58 bendroje įskaitoje liko 37-as. Viktorinų meistro titulas, kaip visada, labiau pasiekiamas tiems, kas itin išmano kokias konkrečias temas.

Dar du žmonės Lietuvos viktorinų meistrais tapo triumfavę savo miestuose. Tai – Mažeikiuose sužibėjęs Jevgenij Odarčiuk ir Biržuose varžovus įveikęs Audrius Staškus. Jei Jevgenij Odarčiuk meistro titulą pasiėmė tvirtai – jo rezultatas trečias šiemet tarp pasiektų ne Vilniuje ir geriausias tarp pasiektų ne Vilniuje ir Kaune – tai Audriui Staškui susiklostė ir laimingos aplinkybės. Meistro titulas teikiamas tik jei mieste dalyvavo bent 10 dalyvių – o būtent tiek ir žaidė Biržuose. Taip pat būtina viršyti Lietuvos vidurkį – tas vidurkis buvo 42,7, o Audrius Staškus surinko 48 balus.

Vienu žingsniu prie Viktorinų meistro titulo priartėjo Ignas Badaras, iškovojęs trečią vietą temoje “Gyvenimas”. Jeigu darkart iškovos prizines vietas kurioje temoje, rezultatų lentelėje ir prie jo vardo puikuosis raidės VM.

Visas kitas prizines vietas temose “susirinko” jau tituluoti žaidėjai. Jau tituluoti žaidėjai ir tapo Vilniaus, Kauno bei Šiaulių nugalėtojais.

Pilni Lietuvos viktorinų reitingai ir tituluotų žaidėjų sąrašas yra čia.