Tarptautinis viktorinos čempionatas (angl. International Quizzing Championships) yra viktorinų festivalis, vykstantis kiekvieną rudenį vis kitame Europos mieste.

Iki 2021 m. vadinosi “Europos viktorinos čempionatas”.

Vieta Kasmet vis kitas Europos miestas
Adresas Įvairūs
Laikas Kasmet vieną rudens savaitgalį
Kaina Nuo 100 eurų
Populiarumas ~100-200 dalyvių
Nuorodos Tinklapis

Taisyklės

Tarptautinis viktorinos čempionatas susideda iš keleto atskirų viktorinų, kurių pagrindinės – individuali, porinė (2 žmonės), klubinė (savanorišku pagrindu sudarytos komandos) ir nacionalinių rinktinių (iš kiekvienos šalies – po vieną “geriausiųjų” komandą).

Individualios ir porinės viktorinos vyksta pagal tam tikras taisykles rašant atsakymus ant lapelių. Taip vyksta ir komandinės atrankos varžybos.

Atrankos varžybas perėjusios komandos patenka į atkrintamąsias varžybas, kur žaidžiama dvikovomis komanda prieš komandą. Vienu metu vyksta daug varžybų, tad naudojami tie patys klausimai (pvz. abiems pusfinaliams ir pusfinaliams dėl 5-7 vietų). Komandos paeiliui renkasi temas ir gauna iš jų klausimus; oponentai į klausimą gali atsakinėti tik jei neatsakė temą išsirinkusi komanda.

Vyksta ir visokių papildomų, demonstracinių viktorinų, kurias vieni dalyviai organizuoja kitiems. Dauguma dalyvių gyvena viename specialiai užsakytame viešbutyje, kuriame ir vyksta festivalis.

Istorija

Europos viktorinos čempionatas vyksta nuo 2003 metų, yra prižiūrimas Tarptautinės viktorinų asociacijos (taip pat atsakingos už Pasaulio viktorinos čempionatą). Jis paprastai rengiamas vienoje iš stipriausias viktorinų organizacijas turinčių Europos šalių (Anglijoje, Belgijoje, Estijoje), po vieną čempionatą vyko Nyderlanduose, Norvegijoje, Prancūzijoje.

2003 m. vyko tik klubų varžybos, nuo 2004 m. individualios ir rinktinių, nuo 2005 m. porų.

Į EVČ suvažiuoja beveik vien stipriausi žemyno viktorinų žaidėjai, kadangi tiems, kuriems tai tiesiog pašalinis hobis, paprastai būna per brangu ar per daug užima laiko.

Nacionalinių rinktinių viktorinose svarbiausias yra anglų-belgų derbis. Šios rinktinės 2004-2010 m. visad susitikdavo finale, bet 2011 m. finalas netikėtai buvo Suomija-Norvegija, 2012 m. Anglija-Suomija. Iš viso čempionais Anglija tapo 5 kartus, Belgija 3 kartus, Suomija 1 kartą.

Porose, individualioje įskaitoje ir klubuose ryškesnis anglų dominavimas su belgišku prieskoniu; 2004-2012 m. iš 9 čempionatų 6 laimėjo britas Kevinas Ašmanas (kiti buvę čempionai: Anglijos filipinietis/norvegas Olavas Bjortomtas, belgas Nikas Patynas, vokietis Holgeris Valdenbergeris).

Porose anglai 2005-2012 m. triumfavo 5 kartus (iš jų 3 Kevinas Ašmanas ir Patas Gibsonas), belgai – 3.

Klubų taurę 2003-2012 m. 6 kartus laimėjo Anglijos komandos (iš jų 4 “Broken Hearts”, 2 “Millhouse Warriors”), 2 kartus Belgijos (“Café Den Hemel” ir “Martine Van Camp”), po kartą Estijos (“Duubel”) ir Estijos/Suomijos (“JFGI”).

Lietuvos atstovai Europos viktorinos čempionate dalyvavo (organizatorių kvietimu) 2006 m. Paryžiuje, kuomet žaidė ir individualiai, ir poromis, ir kaip rinktinė (Liutautras Gudžinskas, Domas Monkus, Vytautas Danilevičius, Augustinas Žemaitis, Lina Kasulaitytė, Stasys Peldžius, kaip Protmušio atstovai). Vėliau Lietuva čempionate nebuvo atstovaujama, 2013 m. dalyvavimas jame kaip prizas atiteko Nacionalinės viktorinos nugalėtojui Rimantui Grikieniui, 2014 m. – Pauliui Ambrazevičiui.

2022 m. po 16 metų pertraukos Lietuva vėl turėjo savo atstovus Europos viktorinos čempionate. Lietuvos rinktinė – Augustinas Žemaitis, Edvin Stankevič, Ugnius Antanavičius, Olegas Volkovas.

Nuo 2023 m. renginys vadinasi “Tarptautinis viktorinos čempionatas”.