2016 m. Tarptautinės viktorinos asociacijos atstovai Lietuvoje pirmą kartą paviešino, kokiose komandinių viktorinų lygose žaidžia Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvoje lyderiai.

Tuomet paaiškėjo, kad dauguma stipriausių Lietuvos viktorinų žaidėjų žaidžia pas Robertą Petrauską, o antroje vietoje – I. Rosenaitės “Protų kovos”. Likusios lygos atsiliko gana ženkliai.

Nors 2017 m. tendencijos išliko panašios, tačiau skirtumai tarp lygų mažėja.

Kur žaidžia 30 geriausių PVČ žaidėjų?

Robertas Petrauskas ir Ina Rosenaitė pajėgiausius žaidėjus išlaikė. Nepaisant to, kad, padidinus žaidimo kainą, Roberto Petrausko žaidimuose dalyvaujančių komandų sumažėjo iki 20%, panašu, kad tai pasitraukti privertė tik silpnesnius ir kai kuriuos vidutinius žaidėjus. Roberto Petrausko lygos stiprumo reitingas, apskaičiuotas susumavus 30 PVČ lyderių rezultatus, iš esmės nepakito – sumažėjo nuo 1312 iki 1280. Panašus statistiškai nereikšmingas pokytis ir pas Iną Rosenaitę (mažėjimas nuo 688 iki 653).

Priminsime, kad pas Iną Rosenaitę žaidžia perpus mažiau komandų, nei pas Robertą Petrauską, tos “Protų kovos” vyksta tik Vilniuje, Kaune ir Kaišiadoryse – tai reiškia, kad nors Inos Rosenaitės lygos reitingas ir žemesnis, pajėgiausių žaidėjų procentas ten yra toks pats, kaip pas R. Petrauską.

Taigi, skirtumai tarp pajėgiausių ir kitų lygų mažėja ne tiek dėl pajėgiausiųjų silpnėjimo, kiek dėl kitų lygų stiprinimosi. “Ko nežino Kazys?” reitingas pagal 30 geriausių PVČ žaidėjų per metus pakilo beveik dvigubai (nuo 205 iki 375), o “Auksinio proto” – trigubai (nuo 67 iki 215). Kadangi dvi stipriausios lygos pajėgiausių žaidėjų nepraranda, manytina, kad “Ko nežino Kazys?” ir “Auksinis protas” sustiprėjo labiau naujų ir patobulėjusių žaidėjų sąskaita: jeigu prieš 2 ar 4 metus bet kuris rimtesnis viktorinas žaisti nutaręs žmogus rinkdavosi Roberto Petrausko ar Inos Rosenaitės “Protų kovas” (priklausomai nuo pageidaujamų klausimų tipo), tai šiais laikais nebėra nieko netikėto, kad toks žaidėjas pasirinktų televizijos išpopuliarintą “Auksinį protą” ar antrąją pagal populiarumą Lietuvoje “Ko nežino Kazys?” lygą.

Savo ruožtu, šios lygos pritraukia kai kuiruos pajėgesnių lygų žaidėjus žaisti ir jose (tokiu atveju tų žaidėjų rezultatai priskaičiuojami prie abiejų lygų reitingų). Dažniausias derinys, tiesa, visgi išlieka “pas Petrauską ir pas Rosenaitę”.

Lietuvos Proto žaidimų lygų reiitngai pagal 30 pajėgiausių žaidjėų

Kur žaidžia 60 geriausių PVČ žaidėjų?

Jeigu lygų reitingus skaičiuotume ne pagal 30, o pagal 60 geriausių PVČ žaidėjų rezultatus, jau beveik turėtume kalbėti ne apie dvi, bet apie keturias stipriausias lygas. Mat PVČ 2017 pirmajame šešiasdešimtuke atsidūrė panašus skaičius “Ko nežino Kazys?” ir “Auksinis protas” žaidėjų, kaip ir Inos Rosenaitės lygos atstovų. Pernai skirtumai buvo kur kas didesni: atitinkamai 978 (I. Rosenaitė), 788 (“Ko nežino Kazys?”) ir vos 295 (“Auksinis protas”).

Roberto Petrausko lyga išliko stipriausia, bet ji artimiausių persekiotojų nebelenkia dvigubai ir jos reitingas žymiau sumažėjo. Jeigu tarp pajėgiausių viktorinininkų pasitraukusių iš Roberto Petrausko lygos iš esmės nėra, tarp “tiesiog pajėgių” tokių jau daugiau, ir dalis jų perėjo į “Ko nežino Kazys?” ar “Auksinis protas” lygas.

Taip pat, “tiesiog pajėgūs” viktorinininkai nėra tokia retenybė, kaip metai iš metų puikiai PVČ pasirodantys reitingų lyderiai. Iki “tiesiog pajėgaus” viktorininkas galbūt gali ir “užaugti” tiesiog ilgiau dalyvaudamas proto žaidimuose.

Dėl to savo pozicijas sustiprino ir tik Vilniuje veikianti “Smegenų kovų” lyga (nuo 58 iki 176). Ši lyga įkurta vėliau nei kitos didžiosios lygos ir daug jos dalyvių nėra žaidę kitose lygose. Jos plėtra irgi eina pagal tendenciją, kad, visų pirma, užauga dalyvaujančių komandų skaičius, o vėliau, net ir šiam nusistovėjus, jei viktorinos organizuojamos kokybiškai, pamažu auga pajėgių žaidėjų procentas.

P.S. Šie lygų reitingai apskaičiuoti pagal tai, kokiose proto žaidimų lygose žaidžiantys nurodė patys Pasaulio viktorinos čempionato žaidėjai. Kadangi jokia proto žaidimų lyga nekaupia duomenų apie individualius komandų žaidėjus (tik apie komandas), jų patikrinti neįmanoma, tačiau manytina, kad Pasaulio viktorinos čempionato dalyviams nėra tikslo klaidingai nurodyti lygas, o jei kažkurios lygos nenurodytų, tai veikiausiai todėl, kad ji tam žmogui nėra svarbi ar joje žaidžia retai.