Proto žaidimų gerbėjams Lietuvoje gegužis ir birželio pradžia – svarbiausias metų laikas.

Penkias savaites vienas po kito laukia įdomiausi įvykiai ir aršiausi protų susirėmimai. Geriausios Lietuvos viktorinų komandos suvažiuos į tris grandiozinius didžiųjų lygų finalus. Protingieji TV žaidimai irgi išrinks sezono čempionus. O pirmąjį birželio šeštadienį įvyks Pasaulio viktorinos čempionatas – didžiausia pasaulyje ir vienintelė Lietuvoje netelevizinė asmeninė viktorina.

Protu.lt apžvelgia, koks džiaugsmas šiais metais laukia Proto žaidimų gerbėjų ir kurie žaidėjai bei komandos pretenduoja į aukščiausius titulus.

Dėl “Auksinio proto” čempiono titulo – 16 miestų kova

Hiperboloidinis paraboloidas po pergalės "Auksinio proto" 2015 m. rudens sezone

Hiperboloidinis paraboloidas po pergalės “Auksinio proto” 2015 m. rudens sezone

Didžiausios Lietuvos komandinių viktorinų lygos “Auksinio proto” finalas įvyks gegužės 7 d., Druskininkų “Europa Royale” viešbutyje ir jo vienintelio dalyviai jau žinomi.

Priešingai kitoms didžiosioms lygoms, “Auksinio proto” sezonas truko tik pusmetį.

Į finalą pagal sezono rezultatus pateko 30 komandų: penkiolika iš didmiesčių, penkiolika iš mažųjų miestų (Panevėžį “Auksinio proto” rengėjai priskiria mažiesiems miestams). Šių dviejų grupių bendros įskaitos yra atskiros. Nors mažuose miestuose komandų yra daugiau, didmiesčiuose jos pajėgesnės, taigi, tokia tvarka naudinga mažiesiems miestams (vos viena mažųjų miestų komanda bendroje įskaitoje aplenkė penkioliktąją didmiesčių komandą, ir ta pati – iš Panevėžio). Šitos tvarkos dėka “Auksinio proto” finale susirungs komandos iš net 16 miestų.

Beje, nustatant sezono rezultatus sudedami ne visų, o tik 9 geriausių turų rezultatai, todėl neblogus šansus pakliūti į finalą turėjo ir kelis žaidimus praleidusios komandos.

Auksinio proto finalo dalyviai

Auksinio proto 2016 m. pavasario sezono finalo dalyviai – didmiesčių (viršuje) ir mažųjų miestų (apačioje) sąrašai

Stipriausi lyderiai – iš visų trijų didmiesčių:
Hiperboloidinis paraboloidas” iš Vilniaus (Ramūnas Bekeris, Tomas Misiūnas ir kt.), kaip praeito sezono čempionai turintys tiesioginį 31-ąjį bilietą į finalą.
Žavūs ir drąsūs” iš Klaipėdos (VM Kęstutis Bartkus, Jonas Dirginčius, Kostas Gaučys, Asta Stonkutė ir kt.)
Silkė pataluose” iš Kauno (Justė Markevičiūtė, Rimantė Greblikaitė, Remigijus Morkūnas, Remigija Lumbytė, Martynas Zambrackas, Eglė Pranckevičiūtė ir kt.).

Kaip įprasta “Auksiniame prote”, žaidime bus “netradicinių” viktorinų elementų. Paskutinis turas bus “eliminacinis”, kuriame taškai dvigubinsis, o neteisingai atsakiusios komandos bus šalinamos iš žaidimo, jei neturės sukaupusios specialių kortų, skiriamų už atsakymus į kai kuriuos ankstesnius klausimus.

Prizas sezono nugalėtojams: dvi nakvynės “Europa Royale” viešbutyje (komandai).

“Ko nežino Kazys?” finale – Vilnius prieš Šiaulius

Gagarin On The Moon

Gagarin On The Moon – lyderiaujanti “Ko nežino Kazys?” komanda

Nors daugiau nei pusė Protų lygos arba “Ko nežino Kazys?” komandų dalyvauja Vilniuje, finalui pasirinktas arčiau Lietuvos centro esantis miestas – Kaunas. Renginys įvyks gegužės 21 d. “Renginių oazėje”.

Į finalą pateks 31 komanda. Tai – praeito sezono čempionai, 20 šio sezono lyderių pagal bendrąją įskaitą (visų metų), o likusios 10 – atskirų miestų ar divizionų lyderės. Tiksliai kurių dar nėra numatyta, tačiau bus stengiamasi, kad finalas sutrauktų viktorinininkus iš visos Lietuvos, todėl jeigu kokio nors miesto lyderiai nepatektų į finalą įprasta tvarka, jie, tikėtina, gaus vieną šių dešimties vietų.

PLAKNK Rezultatai

PLAKNK komandos-lyderės balandžio pabaigoje

Šiuo metu bendroje įskaitoje aiškūs lyderiai – “Gagarin on the Moon“, kurios vardu anksčiau vadindavosi autorinės viktorinos (Edvinas Stankevič, Mindaugas Daukšys, Giedrius Zeziulevičius). Jie laimėję ir 10 žaidimų. Po 5 žaidimus laimėjusios “Palata Nr. 6” (Mindaugas Vingilis, Sergej Smelianec ir kt.) ir “Skeltalūpio Ridiko” (Tomas Grėlis, Kamilė Baubinaitė ir kt.) komandos. Beje, “Palata Nr. 6”, kaip ir triskart laimėjusi “Tie tai geri” komanda – iš Šiaulių, taigi, PLAKNK finale nusimato ir įdomi Vilniaus-Šiaulių dvikova. Tiesa, jei Vilnius be geriausių lyderių turi puikų užnugarį, tai Saulės miesto garbę “aukščiausiu lygiu” gina tik trys komandos.

Jei vadovautis sėkme iki šiol, šiauliečių pergalės finale tikimybė – 24%, vilniečių – 71% (26% – “Gagarin on the Moon”), likusių miestų – 5%.

Finalo turnyras vyks įprastine tvarka, tačiau turės septynis turus, o klausimai bus sunkesni nei įprastai.

Prizas sezono čempionams – bilietai į OPEN’ER festivalį Gdynėje, Lenkijoje (su kelione ten).

Po viktorinų programoje numatytas ir grupės “Antikvariniai Kašpirovskio dantys” koncertas.

Pas Petrauską – viktorinų festivalis su palapinėmis

Padėtis Protų kovų lentelėse po 30 turo

Padėtis Protų kovų lentelėse po 30 turo

Tradiciškai skambiausias “viktorinų festivalis” Lietuvoje – Protų kovų su Robertu Petrausku finalas – sulaukia vis daugiau konkurentų, todėl negali snausti. Šiais metais jis tapo festivaliu pačia tikriausia prasme: iš kurortų perkeltas į ežero pakrantę Molėtuose ir vyks visą savaitgalį – gegužės 27-28 d. – o žaidėjai galės gyventi palapinėse.

Numatyti du turnyrai: gegužės 27 d. – iššūkio taurės finalas, gegužės 28 d. – pagrindinis finalas (po jo – dūzgės).

Pagal oficialiai paskelbtas taisykles, iššūkio taurėje dalyvaus komandos, “Protų kovų” bendroje sezono įskaitoje užėmusios vietas nuo 21 iki 40. O pagrindiniame finale – komandos, užėmusios vietas nuo 1 iki 20, bei dvi Iššūkio taurės lyderės ir komanda su vardiniu kvietimu.

Kas laimės? Iš 36 Protų kovų šio sezono žaidimų šalies nugalėtojų titulų net 28 dalinasi vos trys Vilniaus komandos. Jų nariai taip pat žaidė aibėje kitų proto ir televizijos žaidimų, o dažnas ir pats juos organizavo. Tos komandos:
*”O mažiukas“, laimėjęs 11 žaidimų. Jame – dalis buvusių “Protmušio” organizatorių ir keturiskart Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvos čempionas Šarūnas Dirmeikis. Kiti žaidėjai: Kiril Lanevskij, Edvin Stankevič, Antanas Lenkšas ir kt.
*”Kovinės sniegenos“, laimėjusios 10 žaidimų. Žaidėjai: Mantas Sideravičius, Vaidas Ulkė, VM Tomas Grėlis, Marius Zokaitis, Rita Ulkienė, Dainius Ulkė, Milda Vaičiūnaitė, Mindaugas Daukšys, Povilas Kripas.
*”Dėl priežasčių“, laimėjusi 7 žaidimus. Ši komanda, kurioje – ir “Ko nežino Kazys?” organizatoriai (Artūras Vyšniauskas, Ignas Ligionis, Airidas Jankus), suburta labiau “sportiniu principu”.

Vertinant finalo galimybes pagal kitus šio sezono pasirodymus (iki 30 turo), “O mažiuko” šansai turėtų būti ~31%, “Kovinių sniegenų” ~28%, “Dėl priežasčių” ~19%, likusių komandų kartu paėmus – ~22%.

Prizai sezono čempionams: 3000 eurų čekis Laikrodziai.lt parduotuvėje.

TV žaidimuose – atkrintamųjų varžybų pabaiga

Po šiokio tokio štilio Lietuvoje vėl užderėjo protingų TV žaidimų: kartą į savaitę rodomas “Auksinis protas“, penkis kartus – “Kas ir kodėl?

Abu organizuoja tie patys prodiuseriai ir turnyrų formatai panašūs. Tai – tarsi didelės atkrintamosios varžybos, kur tik kiekvienos laidos nugalėtojas (žmogus, o ne komanda) patenka į kitą etapą (kitą laidą). Išskyrus kelias išimtis, sezono finale susirungs tie žaidėjai, kurie sezono metu nė karto nepralaimėjo. Sezono finalai įvyks maždaug ties televizijos kanalo sezono pabaiga.

Žaidėjai kovos dėl didžiųjų prizų: “Kas ir kodėl?” dalins 10000 eurų prizų fondą, o “Auksinis protas” siūlo kelionę į šešias ES šalis. Palyginus su pernai, prizas kiek proziškesnis (tada “Auksiniame prote” laimėta kelionė aplink pasaulį), bet polinkis į Europą atspindi “Auksinio proto” “gyvų žaidimų” jungtuves su ES remtais “Europrotais”.

Apskritai tie laikai, kai TV žaidimuose būdavo galima pralobti – jau praeityje. Prisiminkime, kad prieš maždaug dešimtmetį “Kas laimės milijoną?” ar “Šeši nuliai – milijonas” kone kiekvienoje laidoje būdavo laimimos dešimttūkstantinės ar net šimtatūkstantinės sumos. Šiais laikais net laimėjęs visą sezoną (keturias laidas iš eilės) tokios vertės prizo neišloštum (ir vertę čia lyginame nė neatsižvelgę į infliaciją). Tikriausiai dėl to “kaltas” ir netelevizinių proto žaidimų populiarumas: prie viktorinų pripratinti žmonės ir šiaip aistringai seka TV žaidimus, trokšta juose dalyvauti “iš sportinio intereso”, todėl jiems nebebūtina siūlyti superprizų.

Viktorinų sezono apogėjus – Pasaulio viktorinos čempionatas

Pernykštis Pasaulio viktorinos čempionatas Vilniuje

Pernykštis Pasaulio viktorinos čempionatas Vilniuje

Viktorinų sezoną skambiai užbaigs didžiausia pasaulyje viktorina Pasaulio viktorinos čempionatas, įvyksianti birželio 4 d. Ji jau vienuolikti metai džiugins ir lietuvius: tarp daugiau nei 100 pasaulio miestų, kuriuose tą pačią dieną įvyks čempionatas, bus ir bent keturi Lietuvos didmiesčiai.

Visame pasaulyje bus užduoti tie patys 240 klausimų, išversti į vietines kalbas (Lietuvoje – lietuviškai). Atsakinėjama ne komandomis, tačiau individualiai. Tai – vienintelis pasaulio čempionatas, kuriame gali dalyvauti kiekvienas norintis (atrankos nėra). Todėl tarp dalyvių, kaip kasmet, bus ir tiesiog tarpusavyje pasirungti atėjusių draugų, ir norinčių sužinoti ką nors naujo ir įdomaus. Pamėgę renginį ir atskirų sričių žinovai, nes čia klausimai suskirstyti į 8 temas, o prizai skiriami ir temų lyderiams.

20 geriausius reitingus turinčių PVČ žaidėjų PVČ 2016 išvakarėse

20 geriausius reitingus turinčių PVČ žaidėjų

Pasaulio viktorinos čempionato bendros įskaitos Lietuvos lyderiai dažniausiai būna tie patys Lietuvos viktorinų grandų, kurių vardai šmėžuoja geriausiųjų komandų žaidėjų, populiariausių viktorinų vedėjų sąrašuose, o veidai – TV žaidimų eteryje. Pastaraisiais metais nenugalimas tarp jų būdavo VDM Šarūnas Dirmeikis, turintis jau keturis Lietuvos čempiono titulus iš eilės. Jo reitingas, skaičiuojamas pagal pastarųjų ketverių metų rezultatus – 204.

Tarp reitingų lyderių – rašytojas ir komikas VDM Aidas Puklevičius (2011 m. čempionas, reitingas 175), žurnalistas VDM Antanas Manstavičius (171), rašytojas VM Regimantas Dima (165), fizikas VM Česlovas Šimkevičius (151). Stipriai pernai pasirodė ir TV žaidimų “Kas ir Kodėl?” vedėjas VDM Paulius Ambrazevičius bei “Auksinio proto” vedėjas Andrius Tapinas.

Jei bukmekeriai leistų lažintis dėl PVČ, tikriausiai, prognozuotų Šarūno Dirmeikio pergalę, tačiau jokių garantijų nėra: be sugrįžtančių grandų kiekvienais metais prie čempionato prisijungia ir naujų pajėgių žaidėjų: pavyzdžiui, pernykštis debiutantas Matas Nenartėnas iškart užkopė į šeštąją vietą, o užpernykštis “naujokas” VM Minijus Tilindis tada buvo trečias ir atsidūrė tarp geriausių pasaulyje sporto žinovų.

Puklevičius, Dirmeikis PVČ 2015

A. Puklevičius (kairėje) ir Š. Dirmeikis (per vidurį) PVČ 2015

Dar atkaklesnė kova virs kituose didmiesčiuose (ne Vilniuje), kur pirmąsias kelias vietas neretai teskiria vienas ar du taškai.

Pasaulio viktorinos čempionato Lietuvoje prizai bus paskelbti artimiausiomis savaitėmis.

2016 04 27