Dauguma viktorinų ir proto žaidimų šiandien neturi savo tinklapių ir tenkinasi Facebook, kur skelbiami rezultatai ir įvairios naujienos. Facebook gerbėjų skaičius tad – įdomus, nors ir negalutinis, populiarumo matas. Kurios viktorinos tad Lietuvoje turi daugiausiai Facebook gerbėjų?

Dvidešimtukas toks:

1.Protų kovos su Robertu Petrausku – 4852
2.Protų kovos (I. Rosenaitės) – 3175
3.Protai.lt [įvairių žaidimų organizatoriai] – 1375
4.Protų karai (Šiauliai) – 1308
5.America My Love [internetinė viktorina/komanda] – 956
6.Protmušis – 928
7.Intelektų kovos – 904
8.Gagarin on the Moon Protų kovos – 888
9.Protų lyga, arba Ko nežino kazys – 799
10.Linas Pub Quiz – 760
11.ViktoViktorina – 734
12.Diagnozė: Žingeidus – 690
13.Kas? Kur? Kada? klubas [TV laidos gerbėjai] – 676
14.Orakulas Pub Quiz – 593
15.Krepšinio protai – 539
16.Protų kautynės Telšiuose – 435
17.Žinovų klubas – 261
18.Prot(t)estas – 205
19.Protų karai Druskininkuose – 194
20.Dūmok – 181

Pastaba: kai kurios viktorinos savo Facebook neturi, turi tik renginio Facebook (be galimybės tapti gerbėju) arba tik bendrą baro/restorano Facebook (beveik visi picerijose vykstantys žaidimai pasitenkina bendru picerijų Facebook). Tokių šiame sąraše nėra.

Kaip matyti, Facebook populiarumas ne visada atspindi viktorinų populiarumą. Mat Facebook’as Facebook’ui nelygu: kai kuriuose susiformavusios aktyvios bendruomenės: vyksta klausimų vertinimas, skelbiamos nuotraukos, organizatoriai užduoda specialius klausimus būtent Facebook skaitytojams. Kraštutinis pavyzdys čia gali būti America My Love internetinė viktorina, kuri išvis egzistuoja tik Facebook’e, bet patenka į penketuką pagal gerbėjų skaičių. Aktyviai su žaidėjais bendrauja ir Protmušis, Gagarin on the Moon (pastarojoje baro viktorinoje dalyvių nėra daug, bet Facebook gerbėjų net 888). Tuo tarpu kitų viktorinų Facebook skelbiami tik rezultatai, ir tai dažnai nevisada ar nereguliariai.

Daugiausiai Facebook gerbėjų turi plačiausiai, per kelis miestus vykstančios bei seniausios viktorinos. Plačiausius tinklus čia sukūrė R. Petrauskas ir I. Rosenaitė, pradėję dar ~2009 m. ir kartu valdantys prekės ženklą “Protų kovos”. Protai.lt yra viktorinų rengėjų komanda, jas rengianti įvairiuose baruose (jos rengiamos skirtingais pavadinimais). Tvirtai laikosi ir Protmušis – seniausias Lietuvoje netelevizinis proto žaidimas, rengiamas nuo 1997 m. ir taip pat turintis prekės ženklą. Senose viktorinose ne visi Facebook fanai aktyvūs.

Be tarpmiestinių renginių visas vietas dešimtuke užima Vilniaus žaidimai. Bet už jo ribų yra netikėtumų – štai ketvirtąją vietą su 1308 užima Šiauliuose gerai įsitvirtinę Protų karai, kurių geriausios komandos sėkmingai meta iššūkį ir įvairiose tarpmiestinėse varžybose (Žinovų klube, R. Petrausko Protų kovose). Taip pat net 435 Facebook gerbėjus turi Telšiuose vykstančios Protų kautynės, kurios dar turi ir neblogą tinklapį.