Olegas Volkovas atsiima Pasaulio viktorinos čempionato antros vietos Vilniuje apdovanojimą

Olegas Volkovas atsiima Pasaulio viktorinos čempionato antros vietos Vilniuje apdovanojimą

Olegas Volkovas dalyvauti Pasaulio viktorinos čempionate pradėjo prieš trejus metus, tačiau jau ne tik yra Lietuvos viktorinų meistras, bet ir užima šeštąją vietą Lietuvos reitinge, aplenkęs daug labiau patyrusius dalyvius.

Kalbiname Olegą Volkovą apie gyvenimą ir proto žaidimus, kuriuose jis dalyvauja tiek lietuviškuose, tiek angliškuose, tiek rusiškuose.


Kaip save pristatytumėte skaitytojams?

Man 43 metai, vilnietis, IT specialistas, jau ilgą laiką dirbu leidyboje: matyt, būtent čia labiausiai praverčia mano sugebėjimai greitai atsakyti į daugelį klausimų iš skirtingų sričių. Pomėgiai nuolat keičiasi, tai išskirti kažką sudėtinga, nebent keliones – kasmet už Lietuvos ribų praleidžiu kažkur 40 dienų, esu aplankęs virš 50 šalių.


Kaip ir kada jūsų gyvenime atsirado proto žaidimai?

Pirmą protų žaidimų bangą Lietuvoje aš praleidau. Tačiau prieš penkerius metus sutikau buvusį klasioką, kuris mane išvadino „protingu“ ir atitempė į Roberto Petrausko „Protų kovas“. Pirmą žaidimą sėdėti tarp proto bokštų buvo baisoka, bet jau trečiame ar ketvirtame buvau išsiųstas žaisti kapitonų turą…


Kokiuose proto žaidimuose dalyvaujate ar dalyvavote?

Labai greitai paaiškėjo, kad proto žaidimų yra labai daug, ir mane visi kviečia. Iš pradžių prisidėjo „Protų kovos“ su Ina Rosenaite, po to „Ko nežino Kazys“, sporto, kino ir muzikos protmūšiai, o pernai dar ir „Kas? Kur? Kada?“ Nesu išbandęs tik „Auksinio proto“ – darbo laikas kertasi su jų žaidimais. Pastaruoju metu vis stengiuosi sumažinti žaidimų skaičių, bet sekasi nelabai. Labiausiai nuo to nukentėjo tolimos kelionės ir kinas: sąrašas filmų, kuriuos būtinai pažiūrėsiu, tik auga.


Esate rusas ir taip pat dalyvaujate rusiškuose proto žaidimuose. Jei reikėtų palyginti proto žaidimų sceną Lietuvoje ir Rusijoje bei kitur Rytų Europoje, ką pastebėtumėte?

Kaip tik apie rusiškus žaidimus Lietuvoje, išskyrus „Kas? Kur? Kada?“, galiu pasakyti nedaug. Esu žaidęs apie 10 kartų, daugiausia „MadHead“, kur susirenka 30-40 komandų, tai galima sakyti „Ko nežino Kazys“ su rusiška specifika. Žinau, kad pačią Rusiją prieš keletą metų pasiekė pubquiz’ų mada, pritraukusi auditorija, kuriai „Kas? Kur? Kada?“ per sudėtingas, tai tokie projektai, kaip „60 sekundžių“ arba „Genium“ su Maksimu Potašovu. Vis planuoju sužaisti tikrą anglišką kvizą, bet kol kas nepavyksta, vis tai teatras, tai futbolas neleidžia. Tiesa, užpernai gana sėkmingai sužaidžiau angliškus žaidimus Kipre ir Miunchene ir galiu pasakyti, kad Lietuvoje viskas organizuojama visa galva aukščiau.


Savaime suprantama, “Kas? Kur? Kada?” padiktuotas klausimų stilius labai skiriasi nuo Pasaulio viktorinos čempionato stiliaus. Kurie klausimai jums paprastesni?

Lengvų ir sunkių klausimų gali būti ir ten, ir ten. Vis dėl to PVČ – viktorina, kur atsakymą arba žinai, arba ne, nors pastaraisiais metais atsiranda klausimų, kur yra apie ką pamąstyti arba bent jau sumažinti variantų skaičių. Tuo tarpu „Kas? Kur? Kada?“ klausimuose dažniausiai yra kelios dedamosios ir galimybė prieiti prie atsakymo „per kitą galą“.


Esate dalyvavęs “Kas? Kur? Kada?” pasaulio čempionatuose. Jei nežiūrėti į klausimus, kiek skiriasi šių renginių dalyviai, organizatorių požiūris, atmosfera ir kita, palyginus su Pasaulio viktorinos čempionatu?

Sunku lyginti komandinį žaidimą su individualiu. Be to, „Kas? Kur? Kada?“ pasaulio čempionatas – praktiškai vienintelis centralizuotai rengiamas įvykis, metų kulminacija, o Pasaulio viktorinos čempionato rengimas labai priklauso nuo vietinių organizatorių. Beje, kiek teko apie tai bendrauti su užsieniečiais, Vilniuje PVČ organizuojamas aukščiausiu lygiu. Šiais metais aš planuoju dalyvauti Pasaulio viktorinos čempionate Rygoje, kaip tik bus proga palyginti pačiam.


Ar manote, kad geriausi “Kas? Kur? Kada?” žaidėjai gerai pasirodytų ir Pasaulio viktorinos čempionate, o geriausi PVČ žaidėjai – ir KKK? O gal priešingai – daugelis vieno tipo proto žaidimo lyderių kitame pasirodytų net žemiau vidurkio?

Be gilių žinių „Kas? Kur? Kada?“ neišsisuksi. Pasaulio čempionate tik pirmajame ture reikėjo suvedus Gėtės draugą ir paukščius gauti Šilerio „Ibiko gerves“, iš šikšnosparnių ir Austrijos – Drakulos vaidmens atlikėją Belą Lugošį, o nežinant, kad Žanas Polis Sartras vadino Simoną de Bovuar bebre, buvo neįmanoma iš visos graikų mitologijos išsirinkti būtent Kastorą.

Nors dauguma „Kas? Kur? Kada?“ žaidėjų žiūri į viktorinas iš aukšto, visos stiprios komandos turi bent po du „greitų žinių“ žaidėjus, kurie tikrai sėkmingai pasirodytų PVČ. Pavyzdžiui, dažnai laikomas vienu stipriausių „Kas? Kur? Kada?“ žaidėjų Aleksandr Liber pernai surinko 130 taškų. Tačiau komandose turi būti ir „antro tempo“ žaidėjas, kuris sugeba pasukti aptarimą į kitą pusę, arba žaidėjas, galintis sugalvoti „kosminį“ atsakymą. Jiems gerai pasirodyti PVČ būtų daug sunkiau.

Iš kitos pusės, geras viktorinų žaidėjas pravers bet kuriai komandai, bet abejoju, kad komanda iš 6 stipriausių PVČ žaidėjų Lietuvoje būtų laikoma vienareikšme favorite kuriame nors iš didžiųjų proto žaidimų lygų finale.


Kurios PVČ klausimų temos jums paprasčiausios ir sudėtingiausios?

Dažniausiai po viktorinos jaučiu, kad turėjau surinkti daugiau iš mokslo ir sporto, o mažiau iš komunikacijos ir pramogų. Tačiau, manau, mano stiprioji pusė – tai stipriosios pusės neturėjimas 🙂 Žvelgiant į rezultatus, tarp lyderių mano geriausio turo balai – minimalus, o blogiausio – vieni geriausių.


Kas jums lengviausia ir kas sudėtingiausia šiaip viktorinose: klausimai apie Rusiją, klausimai apie Lietuvą, klausimai apie Vakarų pasaulį?

Tarptautinėse viktorinose klausimai apie Lietuvą ir Rusiją būna gana paprasti mums. Galima prisiminti klausimą apie diakritinį ženklą, kai Lietuvoje visi lengvai parašė „nosinė“, o visame pasaulyje, išskyrus Lenkiją, atsakymas „ogonek“ buvo labai sunkus. Tačiau žaidžiant Rusijoje, man žymiai parankesni būtų klausimai apie Vakarus.


Ar nėra kilusi mintis pačiam organizuoti savo proto žaidimų?

Kartais paruošiu klausimus ar net visus turus proto žaidimams, bet kol kas man dar įdomiau žaisti pačiam.