Protu.lt apsilankė aštuoniose didžiausiose Lietuvos proto žaidimų lygose ir jas įvertino. Dauguma jų vykdo žaidimus ne tik Vilniuje – todėl kad ir kokiame mieste norėtumėte eiti į “protų kovą”, “protų mūšį” ar “protų karą”, straipsnis pravers.


Apžvelgti proto žaidimai (apžvalgos – žemiau)

Protų kovos su Robertu Petrausku Žinovų klubas

Auksinis protas Protų lyga arba “Ko nežino Kazys?”
Protų kovos (Inos Rosenaitės) Smegenų kovos (Andriaus Smirnovo) Smegenų kovos (Protai) Intelektų kovos

Kuo skiriasi Lietuvos proto žaidimai?

Visi populiariausi Lietuvos proto žaidimai savaip geri, tačiau labai svarbu, kad jūsų pasirinktasis atitiktų lūkesčius. Svarbiausi viktorinų tarpusavio skirtumai yra šie:

Komandų (varžovų) skaičius

Daugiausia oponentų – per 200 komandų kas savaitę – jūsų lauktų Roberto Petrausko “Protų kovose”, “Auksiniame prote” ir “Protų lygoje, arba Ko nežino kazys?”. Visuose šiuose renginiuose tie patys klausimai tuo pačiu metu užduodami dešimtyje ir daugiau miestų ir galite palyginti savo komandos rezultatus su komandomis, žaidžiančiomis kitame Lietuvos gale ar net užsienyje. Panašią galimybę siūlo ir “Žinovų klubas”, tik miestų ir komandų ten mažiau. Tuo tarpu likusios viktorinos, nors ir vyksta po kelis kartus per savaitę, paprastai kasdien ar skirtingose vietose pateikia skirtingus klausimus, dėl ko tarpusavyje galynėtis galima tik su šalia ar tame pat mieste žaidžiančiomis komandomis (paprastai nuo ~5 iki ~30 varžovų komandų).

Kaina

Vienos viktorinos yra nemokamos, kitos kainuoja iki 2 eurų žmogui. Nemokamos nereiškia prastos ar mėgėjiškos. “Žinovų klubas” penkiuose didmiesčiuose ir “Smegenų kovos” Vilniuje – kokybiški nemokami proto žaidimai, skaičiuojantys ne vienerius metus. Net būna, kad tas pats žaidimas vienur mokamas, kitur ne: “Auksinis protas” nieko nekainuoja mažuosiuose miestuose, nors didmiesčiuose kainuoja 2 eurus.

“Aukštoji kultūra” ar “Popkultūra”?

“Aukštosios kultūros” (geografija, menas, istorija, kultūra…) klausimai dominuoja “Žinovų klube”, iš dalies – “Intelektų kovose”, I. Rosenaitės “Protų kovose”. “Popkultūros” (šiuolaikinė muzika, įžymybės, interneto memai…) daugiau trijose didžiosiose lygose (“Protų kovos su Robertu Petrausku”, “Auksinis protas”, “Protų lyga, arba ko nežino Kazys?”), tačiau jeigu norite proto žaidimo, kuriame vyrauja popkultūra, tuomet geriau eiti į specializuotas kino, muzikos ar sporto viktorinas (čia jos – neapžvelgtos).

Klausimai “žinojimui” ar “išmąstymui”?

Viktorinose, kur klausimai skirti “žinojimui”, jei žinai – atsakysi, jei ne – greičiausiai neatspėsi. Jei klausimai skirti “išmąstymui” yra priešingai: dauguma atsakymų menkai žinomi / nesvarbūs, tačiau sakomos užuominos, kurias “pagavęs” gali juos atspėti. Tarpinis variantas: klausiama gana svarbių dalykų, kuriuos galima ir žinoti, bet dažname klausime yra ir užuomina (taigi, galimybė atspėti nežinančiam).

“Bendra įskaita” ar pavieniai žaidimai?

Dalyje viktorinų yra “sezonas” trunkantis pusmetį ar metus. Jo pabaigoje į kovą susirenka geriausios komandos iš viso Vilniaus ar net Lietuvos (arba apdovanojamos be finalo). Stipriausios lygos rimtai pasigalynėti ir kovoti dėl reitingų yra “Protų kovos su Robertu Petrausku” (~260 komandų Lietuvoje), “Auksinis protas” (~215 komandų), “Protų lyga, arba ko nežino Kazys?” (~200 komandų). Tačiau jei norite tiesiog nueiti pažaisti (be įsipareigojimo grįžti kiekvieną savaitę), tada geriau rinktis viktorinas be jokios bendros įskaitos: “Žinovų klubą”, “Smegenų kovas (A. Smirnovo)”.

Azartas ar rami aplinka?

Ten, kur akcentuojama “sportinė konkurencija”, rezultatai skelbiami ugningai ir kaitinant aistras, nugalėtojai fotografuojami ir jų nuotraukos dedamos internete. Jeigu tai jums labai svarbu, geriausia rinktis tris didžiąsias lygas (“Protų kovos su Robertu Petrausku”, “Auksinis protas”, “Protų lyga, arba ko nežino Kazys?”). O jei norite tiesiog atsakinėti į klausimus ramioje aplinkoje, tuomet tinkamiausi variantai “Žinovų klubas”, “Intelektų kovos” (bent jau “Paparazzi” bare).

Prizai ir jų skyrimo tvarka

Geriausi prizai, palyginus su dalyvavimo kaina, kas savaitę yra “Žinovų klube” (jis nemokamas). Didžiosios lygos siūlo itin gerus sezono prizus (keliones į užsienį ir pan.), bet dėl jų realiai kovoja tik kelios stipriausios šalies komandos, be to, toks prizas vienas per 3-6 mėnesius. Prizus vertinome pagal tai, kas buvo skiriama mums dalyvaujant bei tai, kas skelbiama viešai.

Sėkmė

Daugumoje viktorinų vienintelis sėkmės elementas – kokie klausimai klius. Tačiau kai kuriose “loterijos principų” daugiau. Jei jums patinka tokios loterijos, verta rinktis “Auksinį protą” ar “Protų kovas su Robertu Petrausku”, kuriose laimi nebūtinai ta komanda, kuri tądien atsakė daugiausia.

Papildoma veikla

Kai kuriose viktorinose yra galybė papildomos veiklos: galimybė siųsti klausimus, atsakinėti Facebook skelbiamus klausimus (ir gauti prizus), rungtis aibėje skirtingų įskaitų ir pan. Jeigu tai domina ir uždega, verta rinktis “Protų kovas su Robertu Petrausku”, kur šių dalykų daugiausia.

Toliau – lankytų viktorinų apžvalgos.


Protų kovos su Robertu Petrausku

Kur ir kada lankytasi? Pirmadienį 19:00 “Juoda/Raudona”, Vilnius
Kur dar vyksta? Tuo pat metu Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Mažeikiuose, Rokiškyje, Šilutėje, Zarasuose, Ukmergėje, Gargžduose, Briuselyje
Kiek kainuoja? 2 eurai žmogui
Daugiau informacijos Protų kovos su Robertu Petrausku

Formatas: 6 turai po 10 klausimų, iš kurių vienas yra muzikinis turas. Be to, žaidime yra žiupsnelis loterijos: pavyzdžiui, organizatoriai pasiūlo “lažintis” dėl sporto varžybų, o atspėjusieji rezultatą gauna papildomai taškų.

Vedimas ir pateikimas: Žaidimas vyksta dešimtyse vietų vienu metu, todėl vedėjai ir technikos lygis skiriasi. “Protų kovų” veidas – Robertas Petrauskas – paprastai veda žaidimą “Vienuolio Pub” Vilniuje, tačiau patekti ten nelengva. Mat Roberto Petrausko “Protų kovose” Vilniuje ir Kaune taikoma divizionų sistema: Vilniuje yra 6, Kaune 3 divizionai ir tik geriausios kiekvieno miesto komandos patenka į A divizioną (kurį Vilniuje ir veda Robertas Petrauskas).

Visgi, kai kas yra bendra visuose divizionuose visoje Lietuvoje: visų pirma, pateikiami tie patys klausimai. Be to, viena rezultatų lentelė, kuri neatrodo kaip eilinė Excel lentelė, į kokią vedėjas tiesiog įvedinėja duomenis, o labiau it specialiai suprogramuotas sporto informacinis tablo. Tarsi krepšinio varžybų pabaigoje “atgal eina” ir senkantis klausimui skirtas laikas. Matyt, tokie sprendimai dera sporto komentatoriaus R. Petrausko žaidimui.

Be to, kad ir kiek šiai minčiai nepritartų pats R. Petrauskas, jo “Protų kovos” pirmadieniais tik prasideda, o baigiasi trečiadieniais – tiek laiko trunka aršiausios Lietuvoje diskusijos dėl įvairių klausimų įskaitymų (“Protų kovų” Facebook paskyroje), vadinamos “Lyginimo lenta”. Ten galutinius sprendimus priima pats QM (“quizmaster” – “viktorinos vadas”) R. Petrauskas, tuo būdu stengdamasis užtikrinti, kad tas pats atsakymas arba būtų visuose miestuose įskaitytas, arba neįskaitytas ir visų galimybės būtų lygios. Atsakymų vertinimai čia – vieni griežčiausių; tai, kas įskaitoma kitur, nebūtinai tinka R. Petrauskui. Vienos komandos tuo piktinasi (esą kabinėjamasi net prie rašybos, nors akivaizdu, kad komanda žinojo teisingą atsakymą), kitos kaip tik džiaugiasi, kad “teisėjaujama” tarsi rimtoms sporto varžyboms, be nuolaidžiavimų. Pateikiama net “varžybų statistika”: kiek procentų komandų atsakė kurį klausimą. Galiausiai visų komandų rezultatai “sugula” į oficialų tinklapį, kuriame, kaip rimtoje sporto lygoje, skelbiami ir daugybės praeities “mačų” rezultatai.

Klausimai. Klausimai gerai sukalti, nes atrenkami iš itin didelio skaičiaus: juos siunčia ir žaidėjai, kurie už tai gauna prizus, parodomos jų nuotraukos (kaskart būna net po kelis turus iš žaidėjų klausimų). Klausimuose paprastai prašoma pasakyti beveik nežinomus dalykus, tačiau pateikiama daug užuominų, padedančių atspėti ir nežinant. Visos užuominos kartu paėmus turėtų rodyti tik į vieną logišką atsakymą (jeigu, aišku, jas “išlukšteni”). Tarp užuominų gali būti ir, pavyzdžiui, fone skambanti muzika, klausimo tekste pavartota žodžių tvarka. Dirbama ir su klausimų pateikimu: į besisukančias ekranuose skaidres įterpiami ir videoįrašai, paaiškinantys atsakymus, bei kitos įdomybės. Po žaidimo komandos gali balsuoti už žaidėjų klausimus, renkami geriausi.

Turnyras. Kiekvieną pirmadienį žaidžiama dėl taškų bendroje įskaitoje šalyje ir atskiruose miestuose, reitingų. Pasitaiko keli svarbesni “finaliniai žaidimai” Sezoną (~9 mėnesiai nuo rudens iki pavasario) “karūnuoja” Didysis Finalas kurorte (Palangoje ar Druskininkuose), kuriame teisę žaisti iškovoja tik kelios dešimtys komandų, suvažiuoja ir fanai, žiūrovai, jis transliuojamas per internetą. Be pagrindinio turnyro “Protų kovose su Robertu Petrausku” yra daug papildomų turnyrų, kuriuose komandų tarpusavio taškai lyginami įvairiais ypatingais būdais (pvz. tarsi vyktų atkrintamosios varžybos ir kiekvieną pirmadienį jose susitiktų atsitiktinai parinktų komandų poros, iš kurių viena iškristų, o kita “eitų toliau” – tai vadinama Taurės varžybomis).

Žaidėjai. “Protų kovos su Robertu Petrausku” yra didžiausia Lietuvoje viktorinų lyga pagal komandų skaičių, kas savaitę joje pirmadieniais žaidžia ~260 komandų (~1500 žmonių). Stiprių žaidėjų konkurencija čia irgi didžiausia. Silpnesniems šalies mastu jie nepalieka šansų: per visą 2015 m. rudenį vos penkios komandos yra laimėjusios turą Lietuvos mastu, viena jų – šešis, viena – keturis, viena – tris kartus (ir visa tai nepaisant “sėkmės elemento”). Beje, visos jos iš Vilniaus, atsako ~80% klausimų. Kiti didmiesčiai atrodo šiek tiek silpniau (tačiau ir ten komandų labai daug). Rajonų centruose galima laimėti surinkus perpus mažiau taškų, nei gavo Lietuvos lyderiai, ten žaidžia po kelias komandas.

Prizai. Prizai už pergales divizionuose gana paprasti. Finaluose geresni, Didžiajame Finale – ypač vertingi, bet į tokius prizus, skiriamus pagal įvairius kriterijus nustatomai “geriausiai Lietuvos komandai”, realiai pretenduoja tik kelios stipriausios Lietuvoje ekipos (pvz. dabar paskelbtas prizas vieno šalutinių žaidimų “Čempionų lygos” laimėtojams – bilietai į “Formulės 1” varžybas Barselonoje). Tiesa, yra daug papildomos veiklos, už kurią irgi skiriami prizai (į kuriuos gali pretenduoti nebūtinai stipriausių komandų nariai). Galima siųsti klausimus (geriausiems – prizai), žaisti “Svajonių lygoje” (“pirkti” virtualias komandas ir gauti prizus jei sekasi tų pačių pavadinimų tikroms komandoms – ar net gauti žaidimo taškus). Apskritai “Protų kovos su Robertu Petrausku” labiau nei bet kuri kita Lietuvos viktorina yra “gyvenimo būdas”, į kurį (diskusijas, geriausio klausimo rinkimus, papildomas veiklas) galima pasinerti gana giliai ir toli gražu ne vien pirmadieniais.

Jums patiks, jei:
• Norite žaisti didžiausioje Lietuvos Proto žaidimų lygoje ir galynėtis su stipriausiais varžovais.
• Jums svarbu, kad žaidimo pateikimas atrodytų kuo profesionaliau.
• Patinka klausimai išmąstymui, o ne žinioms.
• Norite “gyventi viktorina”, įsitraukti į “papildomą veiklą”: diskusijas, klausimų galvojimą ir vertinimą, “Svajonių lygą” ir pan.
• Patinka analizuoti klausimų statistiką.

Žinovų klubas

Kur ir kada lankytasi? Ketvirtadienį 19:00 Vilniuje (PC “Ozas” knygyne “Vaga”)
Kur ir kada dar vyksta? Tuo pat metu Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje
Kiek kainuoja? Nemokamas
Daugiau informacijos Žinovų klubas

Formatas. Keturi turai po 7 klausimus (iš viso 28). Tai – trumpiausia pagal trukmę komandinė viktorina (žaidimas trunka maždaug 1 val. 30 min. – neilgi ne tik turai, bet ir pertraukos).

Vedimas ir pateikimas. Klausimai skaitomi vedėjo per internetinį radiją. Jo balsas transliuojamas visose renginio vietose – knygynuose „Vaga“ penkiuose didmiesčiuose (klausimai rodomi ir ekranuose). Vedama profesionaliai, bet greitai, be pokštų ar komandų “užvedinėjimo”. Ties, ties kai kuriais atsakymais vedėjas papasakoja papildomus įdomius faktus. Pačiuose knygynuose yra tik jų darbuotojos, surenkančios lapelius ir įvertinančios atsakymus (“Ozo” knygyne dažniausiai žaidimą stebi ir pats jo įkvėpėjas, klausimų kūrėjas bei “Vagos” vadovas Vytas V. Petrošius). Priešingai daugeliui viktorinų, rezultatai po turų ekrane nerodomi: tik po antrojo ir ketvirtojo turų lyderių komandos paminimos per radiją – tai nelabai tiktų azartiškoms, nuolat konkuruoti linkusioms komandoms.

Klausimai. Klausimai orientuoti į „aukštąją kultūrą“: istoriją, geografiją, menus ir (ypač) literatūrą (jai skiriama maždaug ketvirtis klausimų). „Popkultūros“ klausimų (popmuzika, įžymybės) nebūna, muzikinio turo irgi nėra (todėl tai – geriausia viktorina jo nemėgstantiems). Paprastai klausiama įdomių ir svarbių faktų – juos žaidėjai gali ir žinoti, bet dažno klausimo formuluotės padeda faktus atspėti ir jų nežinantiems. Kaip įpareigoja radijo formatas, klausimai trumpi arba vidutinio ilgumo, paveikslėlių juose nėra. Stengiamasi, kad neatsakiusios komandos jaustųsi, kad sužinojo kažką įdomaus ir svarbaus. Todėl klausimai negali būti itin “užsukti”: Lietuvos lyderiai atsako 24 (86%) – tiesa, atskirame knygyne laimėti gali pakakti ir 18 (64%) ar mažiau.

Turnyras. Kiekvienas žaidimas vyksta kaip atskiras, bendra įskaita neskelbiama.

Žaidėjai. „Žinovų klubas“ vyksta 6 knygynuose 5 didmiesčiuose. Kadangi buvo atkurtas tik 2015 m., komandų skaičiumi jis atsilieka nuo kitų tarpmiestinių viktorinų: dalyvauja maždaug 25-30 komandų, tad konkurencija mažesnė. Tiesa, „Žinovų klubas“ mažesniuose miestuose pritraukia ir vietinį viktorinų komandų elitą – tas pačias ekipas, kurios kitomis savaitės dienomis galingai žaidžia kitose masinėse viktorinose (Šiaulių “Iš kišenės”, Klaipėdos “SP6” ir pan.).

Prizai. „Žinovų klubo“ eilinių žaidimų prizai – geriausi visoje Lietuvoje, bent jau atsižvelgiant į tai, kad žaidimas – nemokamas. Kiekviename knygyne kiekvieną kartą nugalėjusi komanda yra apdovanojama bilietais į renginius (pvz. teatrą, koncertus, netgi užsienio grupių) ir/ar leidyklos „Vaga“ knygomis. Daugelyje kitų Lietuvos viktorinų panašūs prizai skiriami tik mėnesio ar sezono laimėtojams.

Jums patiks, jei:
• Domitės „aukštąja kultūra“: literatūra, istorija, geografija ir pan.
• Norite sužinoti kažką naujo ir svarbaus.
• Nemėgstate muzikinių klausimų.
• Norite konkuruoti dėl gerų prizų ir turėti realių šansų juos laimėti.
• Jums trūksta laiko („Žinovų klubas“ trunka maždaug perpus tiek, kiek kitos viktorinos).
• Norite nemokamo renginio.
• Patinka intelektualesnė atmosfera, nei baras.
• Norite nueiti vieną kartą ar nereguliariai, nemąstydami apie bendrą įskaitą ar finalą.

 


Auksinis protas

Kur ir kada lankytasi? Antradienį 19:00 “Juoda/Raudona”, Vilnius
Kur dar vyksta? Tuo pat metu 22 Lietuvos miestuose
Kiek kainuoja? 2 eurai žmogui Vilniuje, Riešėje ir Kaune, 1,5 euro Klaipėdoje, kitur – nemokama
Daugiau informacijos Auksinis protas

Formatas. Žaidime lemia ne tik protas, bet ir sėkmė, nes klausimų vertė – skirtinga. Yra 4 įprasti turai po 11 klausimų. Pirmieji dešimt kiekvieno turo klausimų verti 2 tšk. Paskutinis, vienuoliktasis, klausimas ypatingas: jis vertas 4, 6, 8 arba 10 tšk. priklausomai nuo to, kuriame ture užduodamas. Leidžiama atsakyti tik vieną paskutinįjį turo klausimą per žaidimą: taigi, komandoms tenka arba imti “garantuotus taškus” po pirmųjų turų, arba rizikuoti ir laukti sunkesnių klausimų, vertų 8 ar 10 taškų. Be visų aukščiau minėtų klausimų, kuriems apmąstyti skiriama 1 minutė, dar yra vienas „blico turas“ kur užduodama 20 klausimų, bet kiekvienas vertas 1 tšk., apmąstyti skiriamos 20 sekundžių, o visi klausimai yra su keturiais variantais.

Vedimas ir pateikimas. Žaidimas vyksta 22 Lietuvos miestuose, tad vedėjai ir technika skiriasi (bet klausimai – tie patys). Didmiesčiuose “Auksinis protas” vyksta baruose ir restoranuose, mažuose – bibliotekose ir panašiose erdvėse. Nors žymiausi “Auksinio proto” veidai – Andrius Tapinas ir Arūnas Valinskas, jiedu veda tik TV žaidimą, kurio tiek taisyklės, tiek klausimų tipas nuo gyvojo žaidimo “Auksinis protas” skiriasi labai smarkiai (TV žaidime daugiau klausimų skirta žinioms, jie trumpesni, žaidžiama individualiai, o ne komandiškai). Vilniaus pirmajame divizione, kur dalyvavome, veda pats žaidimo administratorius Artūras Vyšniauskas, mėginama palaikyti intrigą: komandų rezultatai kiekvieną turą skelbiami nuo tame ture pasirodžiusiųjų prasčiausiai verčiant dar neįvardytas spėlioti: kiek gi dar komandų pavadinimų bus ištarta iki pagaliau vedėjas prieis prie jų (kuo vėliau tas bus – tuo geriau). Visgi, “Auksinis protas” atsilieka nuo kitų dviejų didžiausių lygų techniniu lygiu: neturi savo tinklapio, žaidimo metu rezultatus rašo eilinėje Excel lentelėje, nesiūlo papildomos veiklos savo Facebook gerbėjams.

Klausimai. Į klausimus (išskyrus blico turo) sudėtinga tiesiog žinoti atsakymus – reikia juos išmąstyti. Tam padeda ne tik ilgi pačių klausimų tekstai su daug užuominų, tačiau ir įvairios iš anksto skelbiamos sąsajos tarp kelių klausimų. Blico turo klausimai trumpesni, į dažną jų galima atsakyti vadovaujantis vien žiniomis ir/ar žiupsneliu išmąstymo. Visus klausimus kuria pati organizatorių komanda (nepriimami žaidėjų klausimai).

Turnyras. Sezonas trunka 12 žaidimų (~3 mėnesius). 9 geriausių kiekvienos komandos rezultatų suma lemia, ar ji pateks į finalą. Atskirai vedamos didžiųjų miestų ir “visų miestelių” įskaitos. Į finalą kas pusmetį suvažiuoja komandos iš visos Lietuvos.

Žaidėjai. „Auksinis protas“ – didžiausia Lietuvoje viktorinų lyga pagal skaičių miestų, kuriuose vyksta: jų net 22. Visuose miestuose žaidimas vyksta tik vienoje vietoje, išskyrus Vilnių. Sostinėje “Auksinis protas” vyksta dviejuose divizionuose (geresniame ir blogesniame): 35 vilniečių komandos perskirstomos tarp divizionų po kiekvieno žaidimo pagal rezultatus. Visoje Lietuvoje tuo pat metu antradieniais dalyvauja ~215 komandų. Šiaip „Auksinis protas“ populiariausias mažuose miestuose ir miesteliuose – kai kuriuose jų “Auksinio proto” populiarumas stačiai įspūdingas (pvz. Jurbarke žaidžia 18 komandų). Kuo mažesnis miestas, tuo didesnę viktorinos rinkos dalį jame užima “Auksinis protas” (Vilniuje ~6%, Kaune ~14%, Klaipėdoje ~28%, Alytuje ~33%, kitur – po 100%). Alytuje ir miesteliuose “Auksinis protas” nemokamas, o Klaipėdoje – pigesnis nei Vilniuje ar Kaune.

Prizai. Mums žaidžiant nugalėtojams Vilniaus I divizione skirti baro čekiai ir 5 žurnalo „Veidas“ prenumeratos. Nors skelbiama, kad per barų žaidimą „Auksinis protas“ galima patekti į to paties pavadinimo TV žaidimą, iš tikro pakvietimai skirstomi gana retai (ne kiekviename žaidime).

Jums patiks, jei:
• Norite varžytis su oponentais iš didžiausio skaičiaus kitų Lietuvos miestų.
• Pageidaujate klausimų išmąstymui, o ne žinioms.
• Nesitikite kažko panašaus į TV žaidimą “Auksinis protas”.

Protų lyga, arba “Ko nežino Kazys?”

Kur ir kada lankytasi? Trečiadienį 19:00 “Pool House”, Vilnius
Kur dar vyksta? Tuo pat metu Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Pasvalyje, Alytuje, Kėdainiuose, Druskininkuose, Utenoje, Kopenhagoje, Helsinkyje, Notingeme, Orhuse. Vilniuje “Pool House” – dar ir ketvirtadieniais 19:00
Kiek kainuoja? Įvairiai priklausomai nuo vietos (nuo 0 iki 1,5 euro žmogui, nuo 3 iki 6 eurų komandai)
Daugiau informacijos Protų lyga, arba “Ko nežino Kazys?”

Formatas: 5 turai po 10 klausimų, iš kurių vienas – muzikinis. Po viso šito – paskutinis, šeštasis, turas-siurprizas: jis irgi gali būti iš 10 klausimų, o gali būti vienas klausimas, kuriam palaipsniui pateikiamos užuominos, o daugiau taškų gauna tos komandos, kurios atsako anksčiau.

Vedimas ir pateikimas: PLAKNK renginio vietų labai daug, vedėjai ir technika skiriasi (bet visur užduodami tie patys klausimai). Ten, kur dalyvavome mes (“Pool House” Vilniuje) garso kokybė buvo prastoka, o ekranai toli nuo stalelio. Tačiau verta pažymėti, kad PLAKNK vienintelė iš trijų didžiųjų lygų net Vilniuje leidžia žaidėjams pasirinkti patiems, kurioje vietoje, pas kurį vedėją žaisti: pilnas sąrašas yra jų tinklapyje (komandos pagal gerumą į divizionus nėra perskirstomos). Be to, PLAKNK kainos skiriasi net tame pačiame mieste: todėl rinkdamiesi vietą kartu pasirenkate ir kainą (paprastai nuo 0,5 iki 1,5 euro žmogui). PLAKNK turi gražią rezultatų skelbimo lentelę, į kurią turėtų dar žaidimo metu patekti rezultatai iš visos Lietuvos. Po žaidimo jie paskelbiami oficialiame tinklapyje – tačiau bet kuriuo metu ten yra tik paskutinių turų rezultatai (istoriniai rezultatai ir pasiekimai ištrinami).

Klausimai: Visi PLAKNK klausimai skirti išmąstymui, o ne žinioms: klausiama menkai žinomų ir nesvarbių dalykų, tačiau duodama gausiai užuominų, turinčių padėti suprasti, ką gi reikia įrašyti į atsakymų lapą. Itin mėgiamos “sąsajos” – ryšiai tarp 2, 4 ar net 10 klausimų, kur ryšio supratimas padeda atsakyti tuos iš tų klausimų, kurių šiaip nebūtum atsakęs. Apie šeštadalį PLAKNK klausimų sukuria patys žaidėjai; renkami geriausi jų sugalvoti klausimai ir skelbiami mėgstamiausi klausimų galvotojai.

Turnyras: PLAKNK Trečiadienio jungtinės lygos rezultatai sumuojami į bendrą įskaitą. Nuo šios įskaitos priklauso, kurios komandos pateks į finalinį žaidimą. Sezonas trunka nuo rudens iki pavasario, o finalas būna pavasario pabaigoje. Prieš Kalėdas būna tarpinis finalas, kurio metu laimimi tiesioginiai bilietai į pagrindinį finalą.

Žaidėjai. PLAKNK yra trečia pagal dydį Lietuvos Proto žaidimų lyga (~200 komandų) tačiau Vilniuje ji – pati didžiausia iš visų (~113 komandų, bent 10 renginio vietų).

Prizai. Prizai yra skiriami kiekvieno turo kiekvienos renginio vietos nugalėtojams, taip pat kiekvienos renginio vietos mėnesio nugalėtojams ir (didžiausias prizas) viso sezono nugalėtojams. Svarbi PLAKNK dalis yra internetinė viktorina “Online Quiz”, kasdien 11:11 ir 16:16 skelbianti klausimus specialiai internautams. Dalyvavimas joje su dalyvavimu “gyvame” žaidime nėra tiesiogiai susijęs.

Jums patiks, jei:
• Pageidaujate klausimų išmąstymui, o ne žinioms.
• Norite varžytis lygoje, kuri vienija daugiausiai Vilniaus komandų.
• Norite žaisti Vilniuje vienoje trijų didžiųjų lygų ir pats pasirinkti žaidimo vietą.
• Norite žaisti didmiesčiuose vienoje trijų didžiųjų lygų ir 2 eurai atrodo per didelė kaina.
• Norite siųsti savo klausimus ir konkuruoti dėl geriausio klausimo vardo.

Protų kovos (Inos Rosenaitės)

Kur ir kada lankytasi? Antradienį 19:00 “Vienuolio Pub”, Vilnius
Kur dar vyksta? Vilniuje, Kaune ir Kaišiadoryse skirtingomis dienomis 19:00
Kiek kainuoja? 2 eurai žmogui
Daugiau informacijos Protų kovos (Inos Rosenaitės)

Formatas. Šeši turai po 10 klausimų (iš viso 60), iš kurių vienas muzikinis, vienas vaizdinis. Likę turai – teminiai, o – tai Lietuvoje unikalu – jų temos skelbiamos iš anksto viešai (pvz. prieš dieną).

Vedimas ir pateikimas. Vilniuje veda Ina Rosenaitė – viena pirmųjų barų viktorinų organizatorių Lietuvoje, šia veikla užsiimanti jau 8 metus. Ji kuria ne tokią griežtą kaip daugelyje lygų, “draugiškesnę”, “asmeniškesnę” atmosferą. Visų pirma, jei kas nors pasiteirauja, vedėja pasako papildomų užuominų apie tuo metu ekrane rodomą klausimą (tai turėtų patikti komandoms, kurios atsakymo nežino ir erzinti tas, kurios jį ir be užuominų žino). Be to, bent vienam dalyviui paprašius papildomai pakartoti klausimą, jis pakartojamas (viena muzikinio turo dainos ištrauka tą kartą, kai žaidėme, šitaip nuskambėjo net keturis kartus). Taip pat vedėja nelinkusi ginčytis su komandomis ir įskaito abejotinus atsakymus, skirdama pusę ar net ir visą tašką. Yra ir su žaidimu nesusijusių “neformalumų”: štai porą dalyvių vedėja viešai sveikino su gimtadieniu. Dėl šių priežasčių, o taip pat ilgų pertraukų tarp turų I. Rosenaitės “Protų kovos” užsitęsė ilgiau nei kitos viktorinos (iš viso truko 3 val. 20 min.). Dar viena priežastis, kodėl ilgai trunka: dažname žaidime visi klausimai kartojami ir angliškai (ar taip bus, skelbiama Facebook). Tiesa, vedėja minėjo, kad, visgi, dažniausiai viktorina trunka trumpiau nei tada, kai mes dalyvavome. Technikos kokybė bent Vilniuje labai gera, nes sostinėje “Protų kovos” dabar vyksta tik “Juoda / Raudona” ir “Vienuolio Pub” restoranuose, kuriuose ekranai – beveik prie kiekvieno staliuko.

Klausimai. Atsakymams į daugelį klausimų reikia derinti žinias (neretai viršijančias bendrąjį išsilavinimą) ir išmąstymą. Neturint atitinkamų žinių išmąstyti daugumos klausimų nepavyks arba teks spėti vieną iš kelių galimų logiškų variantų. Klausimai (išskyrus kelis) gana trumpi, su papildomomis užuominomis neperdedama. Muzikinio turo klausimai skirti grynai žinioms patikrinti – leidžiamas garso įrašas ir vienu sakiniu prašoma, ką parašyti (pvz. “dainą” ar “atlikėją”). Tikriausiai dėl to, kad žaidimas vyksta ir anglų kalba bei jame dalyvauja užsieniečiai, klausimų, susijusių su Lietuva, iš esmės nebuvo (tačiau, kaip sakė vedėja, tais kartais, kai į anglų kalbą neverčiama, klausimų apie Lietuvą žymiai daugiau). Įdomu, kad teminių turų klausimų temos skelbiamos iš anksto – taigi, Inos Rosenaitės “Protų kovos” yra vienintelė Lietuvos viktorina, kuriai galima “pasiruošti”. Mums žaidžiant viena tema buvo apie Sacharovo premiją – todėl prieš žaidimą perskaičiau apie ją straipsnį, vien kurio dėka atsakiau du klausimus. Aišku, temos labai plačios ir viskam pasiruošti tikrai nepavyks – bet komplektuoti komandą renkant tuos žmones, kuriems tos temos įdomios, ar pasirinkti, kurią dieną ateiti žaisti pagal temas – galima. Beje, temas gali pasiūlyti tam tikru būdu atrinktos komandos.

Turnyras. Geriausiai pasirodžiusios kiekvieno vakaro komandos renka turnyrinius taškus.

Žaidėjai. Kadangi žaidimas vyko ir angliškai, prie ne vieno stalelio girdėjosi žaidėjų pašnekesiai anglų kalba: dalyvauja Vilniuje gyvenantys vakariečiai. Šiaip žaidėjai įvairaus amžiaus, bet nemažai vyresnių žmonių. Nors žaidžia trys miestai, bendra įskaita nėra vedama, žaidžiama skirtingomis savaitės dienomis, kartais – su skirtingais klausimais.

Prizai Kiekvienos vietos nugalėtojams skiriami iš anksto paskelbti prizai. Mums lankantis tai buvo pakvietimai į “Live Escape Game” pabėgimo kambarį. Taip pat buvo skirti papildomi prizai už pasirodymą viename turų.

Jums patiks, jei:
• Norite “draugiškesnės” atmosferos, o ne šaltos “protų sporto” lygos.
• Jums patinka vedėjo improvizacijos su papildomomis užuominomis bei ne itin griežtas atsakymų vertinimas.
• Svarbu gera technika.
• Einate ne vien tik žaidimo.
• Norėtumėte pakviesti kartu žaisti žmones, kalbančius angliškai, bet ne lietuviškai.
• Įdomu iš anksto sužinoti temas ir pagal tai spręsti ar dalyvauti, ką kviesti į komandą bei pasiskaityti papildomos informacijos.
• Nepatinka klausimai apie Lietuvą (galioja tik tiems žaidimams, kurie vyksta ir anglų kalba).

Smegenų kovos (Andriaus Smirnovo)

Kur ir kada lankytasi? Pirmadienį 19:00 “Charlie Pizza”, PC “Panorama”, Vilnius
Kur dar vyksta? Įvairiuose Vilniaus “Vičiūnų” grupės restoranuose pirmadieniais ir antradieniais 19:00
Kiek kainuoja? Nemokama
Daugiau informacijos Smegenų kovos

Formatas. Šeši turai po 10 klausimų (iš viso 60), iš kurių vienas garsinis, vienas vaizdinis, keli teminiai.

Vedimas ir technika. Veda pakaitomis abu viktorinos šeimininkai Andrius Smirnovas ir Aivaras Senda. Pirmojo vedimo stilius aktyvesnis – įdomu, kad nuotaikingai paskaitomi ir išradingi ar linksmi komandų atsakymai. Antrojo – ramesnis. Ekranų Panoramos “Charlie Pizza” daug, tad žaisti patogu. Turų metu juose rodomi klausimai, tarp turų – skelbiami rezultatai. Taip pat įžangoje į kiekvieną žaidimą gėrimu apdovanojamas vienas žmonių, atsakęs “Alaus klausimą”, kuris pateikiamas “Facebook”.

Klausimai. Daugiausiai klausiama įvairių gana svarbių, bet menkai žinomų faktų iš įvairių sričių. Dažnai atsakymą galima ir išmąstyti, tačiau užuominų tam nėra daug, todėl nežinant atsakymo dažnai tenka spėti vieną iš kelių tinkamiausių. Temos pačios įvairiausios, bet, atsižvelgiant į organizatorių pomėgius, daugiau nei kitur (išskyrus specializuotas viktorinas) klausimų apie kiną. Muzikiniai klausimai daugiausiai apie šiuolaikinę muziką. Klausimai su variantais pasitaiko, bet labai reti.

Turnyras. Turnyro ar bendros įskaitos nėra – kiekvienas žaidimas atskiras, finalų nebūna.

Žaidėjai. Daugiausiai dalyvauja jaunimas, komandos, labiau žaidžiančios dėl pramogos, nei “proto sporto”.

Prizai. Kiekvieną kartą skiriami prizai net trims kiekvieno restorano komandoms: nugalėjusiems „alaus bokštas“ ir šeimyninė pica, už antrąją ir trečiąją vietą – tik šeimyninės picos.

Jums patiks, jei:
• Norite nueiti vieną kartą ar nereguliariai, nemąstydami apie bendrą įskaitą ar finalą.
• Norite nemokamo renginio.
• Mėgstate kiną, šiuolaikinę muziką.
• Norite šanso laimėti prizą net jei ir neužimsite pirmosios vietos.
• Pageidaujate žaisti picerijoje.

Smegenų kovos (Protai)

Kur ir kada lankytasi? Trečiadienį 19:00 “Charlie Pizza”, Kalvarijų g., Vilnius
Kur dar vyksta? Įvairiuose Vilniaus “Vičiūnų” grupės restoranuose pirmadieniais ir trečiadieniais 19:00
Kiek kainuoja? Nemokama
Daugiau informacijos Smegenų kovos

Formatas. Penki turai po 10 klausimų (iš viso 50). Vienas turas – muzikinis, vienas – teminis.

Vedimas ir pateikimas. Vedė Andrius Pieslikas, kartu su savo komanda “Protai” turintis didelę viktorinų (įvairiais pavadinimais) vedimo patirtį. Jis daug dėmesio skyrė komandų “užvedinėjimui”: pavyzdžiui, prieš žaidimą garsiai skelbė visų komandų pavadinimus ir ragino šias pasisveikinti plojimais. Ekranai Baltupių “Charlie Pizza” išdėstyti ne itin patogiai, jų nėra daug, todėl kartais tekdavo atsistoti ir prieti artyn.

Klausimai.  Daugumą klausimų galima tiek žinoti, tiek išmąstyti. Užuominos išmąstymui nėra labai ilgos, todėl, nežinant atsakymo, neretai būdavo, kad sugalvodavome kelis logiškai tinkamus variantus ir spėdavome vieną jų. Klausimai tiek „aukštosios kultūros“, tiek „popkultūros“ (labiau linkta prie popkultūros). Mums lankantis teminis turas buvo itin specifinis: „žargonas“ (konkrečiai: senasis žargonas, beveik vien jidiš/hebrajų kilmės), į jį komandos vidutiniškai atsakė maždaug po 2 klausimus iš 10, tačiau, kaip minėjo vedėjas, tai rekordiškai nesėkmingas turas, paprastai atsakoma daugiau (lyderiai atsako ~70% klausimų).

Turnyras. Vedama bendra mėnesio įskaita: sumuojami komandų rezultatai tą kalendorinį mėnesį.

Žaidėjai. Dalyvavo 15 komandų. Panašiai žaidžia ir antradieniais. Galingiausios Vilniaus komandos čia nedalyvauja, taigi “visus varžovus šluojančiųjų” nėra. “Protai” taip pat organizuoja ir žaidimus kitais pavadinimais, kurie yra mokami.

Prizai. Mėnesio nugalėtojui skiriamas prizas – apsilankymas pabėgimo kambaryje.

Jums patiks, jei:
• Norite eiti žaisti vieną visą mėnesį.
• Norite nemokamo renginio.
• Norite klausimų išmąstymui, bet ne per daug “sunarpliotų” ir pretenzingų.
• Pageidaujate žaisti picerijoje.

Intelektų kovos

Kur ir kada lankytasi? Pirmadienį 19:00 kokteilių bare Paparazzi Totorių g. Vilniuje.
Kur dar vyksta? Antradieniais-ketvirtadieniais (visuomet tik Vilniuje)
Kiek kainuoja? 2 eurai žmogui
Daugiau informacijos Intelektų kovos

Formatas: Šeši turai po 10 klausimų (iš viso 60). Pirmasis turas – klausimai su variantais, dar yra garsinis turas (muzika).

Vedimas. Vedė buvęs „Teleloto“ vedėjas Jonas Radzevičius. Vedimo stilius minimalistinis: sėdint prie kompiuterio skaitomi klausimai, paskui – atsakymai, į Excel lentelę suvedami rezultatai. Kadangi “Intelektų kovos” niekada nevyksta tuo pačiu metu keliose vietose ir vyksta tik Vilniuje, kiekvieną dieną veda tie patys vedėjai.

Klausimai. Klausimai daugiausiai skirti “žinojimui”: atsakymą žinai arba ne. Jų sudėtingumas varijavo labai smarkiai. Buvo itin lengvų klausimų, kuriuose tereikėjo pasirinkti vieną iš dviejų atsakymų variantų. Tačiau buvo ir tikrai sudėtingų klausimų, kurių tądien neatsakė nė viena komanda. Ir tiems, ir tiems apmąstyti skiriama ta pati minutė. Kaip pridera keliautojo Vytaro Radzevičiaus žaidimui, daugiau buvo klausimų apie „aukštąją kultūrą“, ypač geografiją, istoriją, šalių kultūras. Muzikinis turas – tiek iš šių laikų, tiek iš senų laikų muzikos.

Turnyras. Vedama bendra įskaita ir skelbiama Facebook. Tiesa, Facebook atnaujinamas ne po kiekvieno žaidimo, ne visų žaidimų rezultatai skelbiami pilnai. Neskelbiamos Facebook‘e ir nugalėtojų nuotraukos.

Žaidėjai. Galbūt dėl to, kad nedominuoja klausimai apie šiuos laikus, o gal dėl menkesnio Facebook išnaudojimo, „Intelektų kovos“ pasirodė bene „vyriausia“ viktorina (pagal žaidėjų amžių). Aplinka – kamerinė, komandų pirmadienį tebuvo šešios, bet kitom dienom būna ir daugiau (per savaitę iš viso – ~50).

Prizai. Už pirmąją vietą skiriamas 15 EUR čekis bare (komandai). Atsižvelgiant, kad žaidimo kaina 2 EUR žmogui, o „standartinė“ šešių žmonių komanda vien už viktoriną susimoka 12 EUR (aštuonių žmonių – 16 EUR), aišku, kad tai nėra ta vieta, kur logiška eiti žaisti dėl prizų.

Jums patiks, jei:
• Patinka klausimai žinioms, o ne išmąstymui.
• Prizai jums nėra svarbūs.
• Jums nėra būtina matyti savo rezultatus ir nuotraukas paskelbtus internete.