Birutė Nefaitė (VM) – viena Pasaulio viktorinos čempionato veteranių. Pernai pagerinusi asmeninį rekordą ir surinkusi 55 taškus ji tapo Panevėžio čempione ir gavo viktorinų meistrės titulą. Kalbamės, kas ją labiausiai žavi viktorinose ir proto žaidimuose.


Prisistatykite: kokia jūsų specialybė, darbas, pomėgiai?

Esu ekonomistė, dirbau įvairiose prekybos įmonėse vadybinį darbą. Pomėgiai – knygos, teatras, kelionės. Įvairias viktorinas ir kryžiažodžius mėgstu nuo labai senai.


Esate viena tų ištikimųjų Pasaulio viktorinos čempionato dalyvių – dalyvavote jau ketverius metus iš eilės. Kas labiausiai skatina kasmet sugrįžti?

Iš tiesų keistoka, kodėl vis taip traukia atsidurti toje akistatoje su 240 klausimų, iš kurių didelė dalis net ne iš mano “platumų”, kaip aš sakau. Pirmą kartą pamenu dalyvavau labiausiai norėdama sužinoti, kokiame gi lygyje aš esu, ar ką nors žinau? Patraukė ta įtemptumo atmosfera, juk ne taip ir paprasta sutilpti į laiko limitą, stengiantis prisiminti: “Na, kaip gi ten tas, juk tikrai žinojau…”.

Labiausiai ir “veža” tas atsiminimo džiaugsmas, kai iš kažkokių tolimų smegenų vingių iškapstai atsakymą- kažkada skaityta, girdėta ir nusėdo. Tokie klausimai labiausiai ir džiugina. O kai tokiu “greito šoko” būdu pamatai, kiek daug nežinai, tai sukelia norą dar pasidomėti, tada kitais metais ir vėl reikia pasitikrinti. Žinoma, tikriausiai traukia ir pasilyginimo su kitais aspektas, žmogus juk tuščiagarbis esi, antraip galėtum tuos klausimus atsakinėti ir namuose, “ant sofutės”. O dar tokia galimybė pasilyginti net pasaulio kontekste, och kaip skamba.

Smagu, kad renginio lygis vis kyla – tiek dalyvių gausa, tiek klausimų vertimu į lietuvių kalbą ir jų pateikimu vizualiai (pamenu, kad po ankstesnių metų viktorinos vos neįsigijau akinių, nes sunkiai galėjau iššifruoti tekstą).


Bendroje Lietuvos įskaitoje pernai užėmėte 31 vietą iš 205. Taip pat esate dalyvavusi „Nacionalinėje viktorinoje“, kur 2013 m. net patekote į Lietuvos dešimtuką ir buvote geriausiai pasirodžiusi moteris. Palyginkite šiuos du turnyrus.

Labai džiaugiausi “Nacionaline viktorina“, smagu buvo po Pasaulio viktorinos čempionato pasirungti “savose platumose”, kur gali nežinoti atsakymo, bet supranti, apie ką eina kalba. Labai domiuosi savu kraštu, todėl gal santykinai geriau ir sekėsi nei Pasaulio viktorinos čempionate.

Vertinu abi viktorinas, nes įsivaizduoju, kad organizatoriams nemenkai pastangų reikia įdėti jas organizuojant. Labai dėkoju jiems už tai. Gaila, kad “Nacionalinė” nebeorganizuojama.


Kokiose dar viktorinų lygose žaidžiate? Kokioms komandoms atstovaujate?

Antrus metus žaidžiu “Protų kovose su R.Petrausku“, deja, mano komanda Mąstukai negali pasigirti gerais rezultatais. Labai gaila, kad šis žaidimas vis labiau orientuojasi į trivialiomis žiniomis pagrįstas užduotis. Keletą kartų išbandžiau ir “Auksinio proto” gyvą žaidimą ir, manau, kad radau priimtinesni variantą – ir klausimai ne lėkšti, ir pagalvoti reikia. Taipogi antrus metus žaidžiu viktorinoje “Ar žinai?“, tai Kaune ir Panevėžyje vykstantis žaidimas, klausimai “žinioms”, bet tai man labai tinka.


Ar be viktorinų mėgstate ir kitus proto žaidimus? Pabėgimo kambarius, kryžiažodžius?

Žurnaliniai kryžiažodžiai jau praeitas etapas, nebėra įdomių. Na, o Pabėgimo kambariai dar neišbandyti.


PVČ kova Panevėžyje būna viena atkakliausių Lietuvoje ir per pastaruosius penkerius metus Panevėžys turėjo keturis čempionus: be jūsų, Andrių Zimaitį, Zenoną Žviką, Ritą Preidienę. Ar su šiais ir kitais savo „konkurentais“ susiduriate ir kituose proto žaidimuose, o gal kai kurie jų yra jūsų komandos draugai?

Su pirmaisiais dviem čempionais keliai nesusieina, manau, kad jie nereziduoja Panevėžyje. Su Rita Preidiene, susipažinusios prieš keletą metų Pasaulio viktorinos čempionate, tapome geros bičiulės, žaidžiame toje pačioje komandoje “Protų kovose” ir “Auksiniame prote“.

Gaila, kad Panevėžio etape į Pasaulio viktorinos čempionatą susirenka tiek nedaug žaidėjų. Nors, regis, mėgstančių viktorinas yra gausu, tačiau save išbandyti individualiai kažkodėl vengia.


Kurios iš Pasaulio viktorinos čempionato klausimų temos yra jūsų mėgstamiausios? Kurių galėtų ir nebūti? Kodėl?

Klausimai visi geri, būna blogi tik atsakymai.

Mėgstamiausios temos – Istorija, pasaulis, kultūra, komunikavimas. Nenoriu sakyti, kad galėtų nebūti, tiesiog sunkiau sekasi Mokslo tema, nes visada labiau linkau į humanitarinius mokslus, bet užtat visus Mokslo klausimus nuodugniai vėliau išsinagrinėju, nes jaučiu , kad neatsakau ir labai elementarių. O ir Sporto tema sunkiai einasi, nes didelė dalis klausimų būna apie tokias sporto šakas, kuriomis nesidomiu, o dar dalis apie kompiuterinius žaidimus….. Štai va jų, tų kompiuterinių, tai tikrai galėtų nebūti, tačiau suprantu, kad yra daug dalyvių mėgstančių tokius klausimus. Taigi, viskas tvarkoje su tais klausimais. Svarbu nepergudrauti savęs nusprendžiant, kad klausimo atsakymas akivaizdžiai per lengvas, todėl jis negalimas. O taip buvo praėjusiais metais su pizza blanca ir pomidorų padažu


Jei jūsų paprašytų įvardinti dalykus kurie labiausiai padeda gauti reikiamų žinių, padedančių laimėti Pasaulio viktorinos čempionate – ką įvardintumėte?

Manau reikalinga, kad žmogus neribotų savęs profesijos rėmuose, o būtų žingeidus ir kitose srityse. Nustebino 2015 m. Klaipėdos čempionas, dar mokinukas, o akivaizdu, kad akiratis jau žymiai platesnis nei mokyklinės žinios. Dalyvaujantis tokio formato viktorinoje neturėtų pulti į paniką dėl neatsakytų klausimų žaidimo pradžioje, o ramiai susikaupęs įsiskaitytų į tekstą, manau, kad pateiktos užuominos padės atsakyti ne vieną klausimą. Manau, kad nesusikoncentravimas į “laimėjimą”, o mėgavimasis pramoga irgi padeda atsidaryti ” čakroms”.

Linkiu šių metų dalyviams pajausti sužinojimo , atsakymo prisiminimo džiugesį. Būkime išmintingi, jei tuo momentu nepasisekė- juk svarbiausia žinias pritaikyti gyvenime.

Linkėdama kantrybės ir sėkmės, dar kartą dėkoju visai organizatorių komandai.

Dėkui už pokalbį.