Protu.lt viktorinų pasaulio apžvalgą rašau po ilgos pertraukos… Visų pirma buvo COVID pandemija – vienos viktorinos “užsidarė”, kitos perėjo į internetą. Būdavo visokie “laikini ribojimų atlaisvinimai”, bet kažką analizuoti nebuvo prasmės, nes padėtis kardinaliai keitėsi, ne visi norėjo eiti į masinius renginius, ne visiems buvo ir leidžiama, ne visi organizatoriai norėjo kažką daryti žinodami, kad valdžia tuojau pat gali uždrausti. Buvo sunku pasakyti, kurie pokyčiai laikini, o kurie – su visam, nes precedentų juk nebuvo.

Nebuvo tikslaus momento, kad galėtum garantuotai pasakyti “Štai jau viskas!”, tad apžvalgą vis atidėliojau. O “nusimušus” nuo reguliaraus apžvalgų tempo, grįžti buvo sunku.

Taigi, dabar, 2024 m. pavasarį, atnaujinome viktorinų informaciją Protu.lt, pravalėme tas, kurios nebevyksta, ir pamėginsime paanalizuoti tą situaciją, kuri susiklostė.

Eros pabaiga. Kas išsidalino Roberto Petrausko žaidėjus?

Pagrindinė “karantinų eros” netektis – Protų kovos su Robertu Petrausku. Ilgą laiką dar buvo galima tikėtis, kad jos sugrįš – na, kai “pasidarys viskas aišku, kad galėtum planuoti sezoną į priekį”, bet dabar jau aišku, kad jos nesugrįžo, o ir pats Robertas Petrauskas protu.lt minėjo, kad “Protų kovoms” anksčiau skirtas laikas jo gyvenime jau negrįžtamai išdalintas kitoms kūrybinėms veikloms. Tai neabejotinai eros pabaiga, nes užsidarė lyga, kuri vienu metu vienvaldiškai dominavo Lietuvos proto žaidimų scenoje (~2014 m.), o ir 2020 m., karantinų išvakarėse, kad ir gerokai “nukraujavusioje” komandų skaičiumi (nuo ~330 “aukso amžiuje” iki ~180), joje dar žaidė tikriausiai pajėgiausios Lietuvos komandos ir paklausti, “Kuri lyga stipriausia ir kur sunkiausia laimėti?”, daugelis matyt būtų sakę “pas Robertą Petrauską”.

Taigi, kas ir kaip išsidalino ~180 komandų Roberto Petrausko pyragą?

Neabejotinas lyderis dabar Auksinis protas. Ši lyga vis muša ir muša naujus rekordus – dabar jau kas savaitę joje žaidžia virš 500 komandų (prieš karantinus būdavo ~350). Miestų jau – 43, tarp jų tokie, kur prieš “Auksinio proto” erą nebūtum įsivaizdavęs, kad išvis galėtų vykti reguliarios viktorinos – Kamajai (570 gyv.), Rastinėnai (560 gyv.), Surviliškis (350 gyv.) – tiesa, pastarajame reguliariai žaidžia tik viena komanda. Vilniuje – 8 divizionai, daugiau, nei pas Petrauską geriausiais laikais. Ir komandų daugiau. Daugiau nei trečdalis visų žmonių, kurie žaidžia proto žaidimus gyvai Lietuvoje, žaidžia “Auksiniame prote”. Televizijos “užnugaris” daro savo ir vėl, kaip geriausias Roberto Petrausko protų kovų laikais, populiariausia ir stipriausia lyga – ta pati. “Auksinis protas” apskritai populiariausia lyga Lietuvos istorijoje.

Ko nežino Kazys? irgi kiek sustiprino savo kortas, nors mažiau – čia žaidžia ~280 komandų, tas skaičius pakilo nuo ~220 prieš pandemiją. Ji turi tvirtus padalinius visuose didmiesčiuose ir kai kuriuose mažesniuose miestuose, kur įsitvirtinusi nuo seno, kartais vieną-kitą miestelį pakeisdama.

Tiesa, kaip protu.lt sakė “Ko nežino Kazys?” ir “Auksinio proto” gyvus žaidimus organizuojantis Artūras Vyšniauskas, kiek kur perėjo žaidėjų iš R. Petrausko lygos sunku pasakyti, nes daug atvejų senosios komandos ir jų pavadinimai sunyko, o jei žaidėjai ir perėjo į kitas lygas, tai jau žaidžia kitose komandose.

Beje, pasikeitė ir paties “Ko nežino Kazys?” pilnas pavadinimas (iš “Protų lyga, arba ‘Ko nežino Kazys?'” į “Proto žaidimas ‘Ko nežino Kazys?'”).

IQ kovų eksperimentai ir kitos lygos

Vienas didesnių “Proto žaidimų meteorų” – IQ kovos. Jos ir siūlo labiau netradicines taisykles su vis naujais eksperimentais, ir vis labiau plečiasi. Tai ir – unikalus atvejis, kai lyga ne iš Vilniaus “ėjo užkariauti Lietuvos” steigdama padalinius, bet priešingai – iš pradžių išplito mažuose miesteliuose. Dabar IQ kovos jau padengusios ir visus didmiesčius, o iš viso yra 16 miestų, šiuo skaičiumi nusileidžia tik “Auksiniam protui”. Tiesa, daug IQ kovų divizionų mažesni, o komandų ten dalyvauja iš viso ~100 – bet tai beveik dvigubai daugiau nei prieš pandemiją. Era, kai “IQ kovose” visuomet laimėdavo maži miesteliai, irgi baigėsi, nes didmiesčiuose šią lygą atrado ir tikrai stiprios komandos. Tarp naujausių IQ kovų eksperimentų – atskira 2PRIEŠ2 kovų proto žaidimų lyga, kurios žaidimai filmuojami ir rodomi Youtube kanale, o ateityje yra ir planų persikelti į televiziją. Atrankiniai žaidimai vyko visus 2023 metus, o dabar vyksta finalinis etapas. Taip pat Vaidas Mažintas plėtoja ir kitą seniai ore plevenusią idėją – viktorinų festivalius. IQ kovų festas vyks Zarasuose birželio pradžioje.

Savo įprastiems komandiniams žaidimams IQ kovos pasiėmė “pasiėmė pirmadienius” – dieną, kurią “užleido” Robertas Petrauskas.

Jei visiems aišku, kad antradieniai – Auksinio proto diena, o trečiadieniai – Ko nežino Kazys?, tai bent Vilniuje dėl pirmadienių IQ kovos kovoja su “Smegenų kovom“. Palyginus su laikais prieš pandemiją, šios kiek susitraukė: per savaitę vyksta trys žaidimai, kuriuose dalyvauja iš viso ~60 komandų (prieš pandemiją ~100). Priešingai nei prieš pandemiją, jie visi vyksta vienu metu, pirmadieniais. Analogiškai, beje, panaikinti ir “Protų žaidimo ‘Ko nežino Kazys’?” ketvirtadienių žaidimai Vilniuje – pasiliko tik “pagrindiniai” trečiadieniai. Kaip ne kaip, sukurti atskirą klausimų paketą – ypač kokybišką – užima tikrai daug laiko. Todėl turint galimybę rengti žaidimą keliose vietose vienu metu ir naudotis tais pačiais klausimais laiko sutaupai labai daug. “Smegenų kovas” 2022 m. “pajudino” ir prasidėjęs Rusijos karas Ukrainoje – iki tol daugelis “Smegenų kovų” žaidimų vykdavo “Vičiūnų” (“Amber Food”) grupės restoranuose. Iškilus kontroversijoms dėl šio restorano savininkų nepasitraukimu iš Rusijos rinkos, “Smegenų kovos” iš tų restoranų pasitraukė ir dabar vyksta kitose Vilniaus vietose. Lygos šeimininkas Andrius Smirnovas protu.lt sakė, kad “sutraukimas” į vieną dieną padėjo sutaupyti daug laiko klausimų kūrimui, dėl ko buvo galima gerinti kokybę. Tikslių plėtros į kitas vietas planų nėra, bet ateityje ji tikrai gali būti.

Dar kelios lygos “aria seniai nusistovėjusią Vagą”. Pati seniausia tebegyva lyga, įkurta dar 2009 m. – Protų kovos su Ina Rosenaite – organizuoja žaidimus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Kaišiadoryse keturias dienas per savaitę, o ten žaidžia apie 60 komandų. Per dvi vietas vyksta ir Protų lygos žaidimai Vilniuje, kuriuos organizuoja irgi patyrusi Protai.lt komanda (~45 komandos).

Dar vienas pandemijos praradimas – “Nacionalinė viktorina“. Ji dar sugebėjo įvykti 2020 m. pačiose “karantino išvakarėse”, bet, nors būta visokių kalbų apie jos atgaivinimą, perkėlimą į 2021 m. ar 2022 m. rudenį ir kitų idėjų, nieko panašaus neatsitiko. Taigi, kol kas Pasaulio viktorinos čempionatas liko vienintelė tokio pobūdžio individuali viktorina Lietuvoje. Tačiau Nacionalinė viktorina kartą jau buvo “mirusi” ir atgimė su kitais organizatoriais – tad vilčių laidoti nereikia.

Na ir kitas dalykas – infliacija. Visi proto žaidimai ženkliai pabrango. Dabar normalu, kad žaidimai eurais kainuoja maždaug tiek, kiek prieš euro įvedimą kainuodavo litais – ar dar brangiau (4 EUR ir pan. žmogui – tai būtų prieš dešimt metų euro įvedimo išvakarėse 2014 m. sunkiai įsivaizduojami 13 litų 81 centas! Tada 3 Lt buvo norma, 5 Lt atrodė daug).

Rusiški proto žaidimai plinta Vilniuje

Dėl karo Ukrainoje Lietuvoje smarkiai padaugėjo rusakalbių žmonių, tad radosi ir daugiau proto žaidimų rusų kalba, ypač Vilniuje. Ten žaidžia ne tik rusai, bet ir baltarusiai bei ukrainiečiai, kurie rusų kalbą irgi moka geriau, nei lietuvių (ar lietuviškai nemoka išvis). Šios lygos yra atskiros ir lietuvių k. apie jas prieinama informacijos mažai. Imigracija iš rytų taip pat “atnešė šviežio kraujo” ir į nuo seno rusiškai vykstančius “Kas? Kur? Kada?” (“Что? Где? Когда?”).

Didžiausia rusakalbių žaidimų lyga dabar jau patenka į Lietuvos proto žaidimų lygų top 5. “MozgoQuiz” vyksta kelis kartus į savaitę, kai kurie žaidimai teminiai, o iš viso žaidžia ~70 komandų per savaitę – taigi, masteliais šie žaidimai stoja į panašią gretą kaip I. Rosenaitės “Protų kovos” ir “Smegenų kovos”. Pats MozgoQuiz yra frančizė, gyvuojanti virš dešimtmečio ir siūlanti galimybę greitai pradėti kurti proto žaidimus, gauti jiems rusiškų klausimų. “MozgoQuiz” tad vyskta iš esmės visur, kur gyvena daug rus(akalbi)ų: nuo daugybės Rusijos miestų iki Daugpilio, Balio, Berlyno, Tel Avivo ar Niujorko, oficialioje svetainėje skelbiama, kad jis žaidžiamas ~80 miestų ~35000 žmonių. Priešingai lietuviškoms lygoms, bendra įskaita ar “viena bendruomenė” čia neakcentuojama: tiesiog dalijamasi klausimais, registracijos sistema, tvarka, kas smarkiai palengvina galimybę ruskalbiui vedėjui “atidaryti” savo viktoriną. “Mozgo” veikia pagal tipinį frančizės modelį, kur vedėjas iš pradžių susimoka fiksuotą mokestį už teisę pradėti žaidimus (nuo 300 eurų, priklausomai nuo miesto dydžio) ir paskui moka procentą nuo pajamų iš žaidimų. Daug žaidimų yra teminiai (muzika, kinas, anime ir kt.).

Beje, “Mozgo” idėja gimė 2011 m. Vilniuje, baltarusiams iš Europos humanitarinio universiteto, kai šie sužaidė tuo metu kaip tik neseniai išpopuliarėjusius Vilniaus proto žaidimus baruose. Iš čia jie parsivežė idėją į Minską, o “aukso amžiuje” už fiksuotą mokestį siuntinėjo klausimus į šimtus Rusijos miestų ir ne tik, dabar galiausiai įsitvirtino ir “idėjos gimtinėje” Vilniuje. Tiesa, ilgainiui pandemijos laikotarpiu dėl savininkų tarpusavio konfliktų “Mozgo” frančizė “byrėjo” ir “MozgoQuiz” atsiribojo nuo tų kontroversijų.

Mažesnioji rusiška lyga “Quiz Who is” veikia panašiu modeliu, tačiau ji visom prasmėm mažesnė. Oficialaus tinklapio duomenimis, ji veikia 10 Rusijos miestų, Almatoje, Rygoje ir Balyje. Vilniuje dalyvauja ~10 komandų, žaidimai prasidėjo tik šiemet. Quiz Who is turi ir bendrą komandų reitingą.

Abi lygos veikia (ir) vienoje pagrindinių Lietuvos “proto žaidimų arenų” “Juoda/Raudona” bare.

Daugėja Lietuvoje ir tų, kurie kalba geriau angliškai, nei lietuviškai (ar lietuviškai nemoka išvis). Tokie žmonės jau nuo seno gali žaisti ir vienoje didžiųjų lygų – pas Iną Rosenaitę. Jau nuo seno ten dalis žaidimų verčiama ir į anglų kalbą – bet dabar verčiama dauguma žaidimų ir, kaip protu.lt sakė pati Ina Rosenaitė, tik teminiai žaidimai bei žaidimai Kaišiadoryse neverčiami.

Pirmosios užsienio lietuvių proto žaidimų kregždės?

Tuo tarpu “lietuviškąjį pasaulį” vienijanti proto žaidimų lyga, panaši į “rusiškojo” “MozgoQuiz”, taip ir neatsirado. Užsienyje gyvena apie milijoną lietuvių, gera pusė jų moka lietuviškai – taigi, lietuviškiausi pasaulio miestai, kaip Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Ispanijos, Vokietijos, Airijos, JAV didmiesčiai, teoriškai tikrai galėtų išlaikyti lietuviškus proto žaidimus ne blogiau nei kokie mažesni Lietuvos miestai, o koks Londonas žaidžiančiųjų kiekiais galėtų konkuruoti net su Lietuvos didmiesčiais.

Tačiau jau keliolika metų tai tik teorija. Lietuvos lygų padaliniai užsienyje tai atsidaro, tai užsidaro. Šiuo metu net “didysis” “Auksinis protas” teturi du užsienio divizionus – Danijoje ir Švedijoje, “IQ kovos” žaidžiamos Trondheime, “Ko nežino Kazys?” – Londone. “Užsieniniai” padaliniai čia atsidaro, čia vėl užsidaro, o jų buvimas mažai susijęs su ten gyvenančių lietuvių skaičiumi – labiau su galimybe rasti vedėją. O vedėjų užsienio lietuvių bendruomenėse, atrodo, mažiau, nei Lietuvos miestuose ir daugybė jų šia veikla užsiima tik laikinai, po jų išėjimo nebelieka ir diviziono.

Visgi, čia yra prošvaisčių. Lietuvos lygų padaliniams užsienyje plėtojasi įdomi alternatyva – Manto Simaičio vykdomas lietuviškas proto žaidimas Osle. Priešingai kitiems, jis nėra lygos padalinys, klausimai kuriami specialiai Norvegijos lietuviams. Tai gali būti vienas jo privalumų, nes, priklausomai nuo to, kada emigravo ir kokius ryšius palaiko su Lietuva, kai kurie užsienio lietuviai gali turėti kitokias žinias, nei preziumuoja Lietuvoje gyvenantys ir Lietuvos gyventojams klausimus kuriantys didžiųjų lygų klausimų autoriai ir todėl kas Lietuvoje yra “išmąstomas klausimas” kitose šalyse gyvenantiems gali atrodyti labai sunkus.

2023 m. Mantas Simaitis “išeksportavo” savo “Protų mūšio šou” į Čikagą, kur jis vyksta su vietine vedėja ir sulaukia dėmesio nepaisant didžiausios apskritai kada nors kur nors buvusios lietuviško proto žaidimo kainos (180 dolerių komandai). Dabar jis pats pradėjo važinėti ir į kitus Norvegijos miestus, ten veda “Protų mūšio šou” pagal Oslo modelį.

Formatas ten visai kitoks nei įprasta Lietuvoje (visuotinė lyga), kitoks ir nei “MozgoQuiz” rusiškasis (frančizė). Kaip sakė protu.lt pats Mantas Simaitis, jo žaidimas – ne tik viktorina, o ir šou. Taškų galima gauti ir už visokias papildomas linksmas rungtis – pavyzdžiui, daužymą į bokso kriaušę. Žaidimai vyksta ne kas savaitę, o kas mėnesį. Žaidimai yra gerokai brangesni, tačiau daugiau investuojama į kiekvieno žaidimo pateikimą, samdomi fotografai ir t.t. Galbūt tai modelis, kuris labiau tinka užsienio lietuviams, nei kassavaitinės “standartinės Lietuvoje” viktorinos? Nes užsienio lietuviai dažnai turi daugiau pinigų nei laiko, nes gyvena pasklidę po dideles teritorijas ir iki bet kurios proto žaidimo vietos daugeliui reikia ilgai važiuoti ir t.t.

Šiaip ar taip, kiekvienoje kultūroje prigijusi sava proto žaidimų tvarka ir “eksportuoti” tą patį modelį į kitą kontekstą dažnai sudėtinga. Pavyzdžiui, Lietuvoje beveik nėra ir Didžiojoje Britanijoje populiarių nemokamų barų organizuojamų viktorinų su “lengvai sugalvojamais” klausimais žinioms (kvizai), nėra pas mus ir Didžiojoje Britanijoje populiarių “viktorinų lygų” kur komanda stoja prieš komandą tarsi futbole žaisdamos tai “namie”, tai “svečiuose” – užtat Lietuvoje išplito “visuotinės lygos” su vienu metu skirtingose vietose užduodamais klausimais ir bendrais rezultatais modelis, kurio kitur pasaulyje yra labai mažai. Šį modelį Lietuvoje pradėjo Robertas Petrauskas – bet dabar tai tapo visos lietuviškos viktorinų kultūros vėliava, kuri pergyveno paties Roberto Petrausko protų kovas.