Įspūdingas proto žaidimų žygis per Lietuvą nesustoja: 2016 metais žaidėjų vėl sparčiai daugėjo.

Iš viso Lietuvoje oficialiose viktorinose* praėjusią lapkričio savaitę žaidė 1287 komandos (prieš pusmetį – 1259).

Proto žaidimai vyko 40 Lietuvos savivaldybių iš 60, iš jų septyniose – pirmą sezoną (neskaičiuojant ankstesnių nereguliarių ar neoficialių viktorinų).

lietuvosviktorinuzemelapis

Didmiesčiuose nebeauga, provincijoje – populiarėja

Iš didmiesčių pramogos proto žaidimai galutinai tapo visos Lietuvos pramoga: žaidimai atkeliavo į dar 10 miestelių (iš viso vyksta 48). Prieš pusmetį “provincijoje” žaidė 246 komandos, o praeitą savaitę – 301. Kaip ir anksčiau, kiekvieną pusmetį Lietuvos “provincijoje” atsiranda po maždaug 50 naujų komandų, daugiausiai tuose miestuose, kur iki tol viktorinos išvis nevykdavo.

Tačiau jei anksčiau viktorinų populiarėjimui, atrodo, galo buvo nematyti, tai šiemet skeptikai, šaukiantys apie “praeisiančią viktorinų madą”, gavo pirmąjį argumentą. Didmiesčiuose viktorinų komandų skaičius nebeaugo, netgi kiek sumažėjo (nuo 979 iki 944). Kitas nerimo signalas: labiausiai nukenčia tos vietovės, kur viktorinos išplito anksčiausiai. Iš didmiesčių labiausiai komandų skaičius smuko proto žaidimais garsėjusiuose Šiauliuose (nuo 57 iki 46), o Gargžduose po lėto, bet ilgo populiarumo mažėjimo viktorinos iš viso nutrauktos. O juk Gargždai buvo pirmasis mažas Lietuvos miestas, kuriame pradėti rimtai rengti proto žaidimai (~2010 m.)…

komandukaitamiestuose

Galbūt tai reiškia, kad daliai komandų viktorinos po kelerių dalyvavimo metų pradeda nusibosti. Tokios komandos žaisti nustoja, o naujų, dar neišbandžiusių viktorinų žmonių, kuriems ši pramoga patiktų, lieka vis mažiau. Tiesa, tokių “naujokų” vis dar daug ten, kur proto žaidimai – nauja pramoga, todėl vos atsidarius kokiam tarpmiestinės lygos divizionui “provincijoje”, jei nepaveda rinkodara, komandų skaičius gali pasirodyti kone stebuklingas. Pavyzdžiui, Šilalėje (5400 gyv.), kur praeitą savaitę įvyko debiutinė viktorina, žaidė net 16 komandų – beveik tiek, kiek dešimt kartų didesniame Alytuje (55000 gyv., 19 komandų).

Auksinis protas pagerino rekordą, ima ir didmiesčius

Šilalę, kaip ir didžiąją dalį Lietuvos miestų, su viktorinomis supažindina “Auksinis protas“. Žodis “Supažindina” jau per švelnus: “Auksinis protas” pamažu atsisako buvusios sistemos, kad mažuose miesteliuose žaidimai vyksta ne pilną sezoną (tokių vietų teliko kelios).

Tačiau žaidimai “provincijoje” išlieka nemokami – kaip Protu.lt interviu teigė pats “Auksinio proto” idėjos autorius Andrius Tapinas, “mažiausiuose miesteliuose žmonės tikrai nepasirengę mokėti už tokią pramogą pinigus”, tačiau čia pat pridūrė – “Kol kas”.

lietuvosviktorinos

“Auksinio proto” apmokestinimas vyksta – bet labai iš lėto. Jei pradžioje pilną 2 eurų kainą už žaidimą mokėdavo tik vilniečiai ir kauniečiai, dabar jau tiek moka ir klaipėdiečiai, o Panevėžyje žaidimas irgi mokamas.

Tiesa, tik ~40% “Auksinio proto” komandų už žaidimą moka, nes net 204 “Auksinio proto” komandos dalyvauja provincijoje. Bet laikai, kai “Auksinis protas” ir buvo tik mažųjų miestų lyga, jau baigėsi galutinai. Pridėjęs 32 naujas komandas didmiesčiuose, “Auksinis protas” ten smarkiai sumažino atsilikimą nuo kitų dviejų didžiųjų lygų – “Protų kovų su Robertu Petrausku” bei “Ko nežino Kazys?” (PLAKNK).

Didmiesčiuose “Auksinis protas” turi 151 komandą, “Protų kovos su Robertu Petrausku” – 180, “Ko nežino Kazys?” (PLAKNK) – 176. Klaipėdoje ir Panevėžyje “Auksinis protas” netgi tapo populiariausiu proto žaidimu (atitinkamai 20 komandų iš 47 ir 15 iš 35).

populiarumasvilniuje

Populiariausiam naujus klientus privilioti – visad paprasčiau, tad “Auksinio proto” plėtra tikriausiai nesustojo. Galbūt padeda ir besikeičiantis organizatorių požiūris, dėl ko į “Auksinį protą” ateina nebe vien tie, kas neturi alternatyvos (mažieji miesteliai). Jei praeitais sezonais “Auksinis protas” mažai ką siūlė dalyviams be paties žaidimo, net ir oficialius tarpinius rezultatus jam sunkiai sekėsi internete pateikti, tai šį sezoną techninės problemos jau sutvarkytos, ir be rezultatų paskelbimų “Facebook” atsirado naujų rubrikų: pavyzdžiui, kiekvieną antradienį pristatoma viena komanda (komandų aprašymų Lietuvos proto žaidimų scenoje nebuvo nuo “Protmušio” laikų).

Sudėjus didmiesčių ir provincijos komandų skaičius, “Auksinis protas” tapo neabejotinu vienvaldžiu Lietuvos lyderiu, turėdamas net 378 komandas. Taigi, šį sezoną pagerintas Lietuvos rekordas.

populiarumaslietuvoje

Priminsime, kad 2014 m. rudenį, kai Lietuvos viktorinų scena atrodė visai kitaip, o joje tikram neginčytinam Lietuvos proto žaidimų čempionatui prilygo “Protų kovos su Robertu Petrausku”, pastarojoje lygoje kiekvieną savaitę žaisdavo maždaug 330 komandų.

Roberto Petrausko reformos sustabdė smukimą?

Nuo tų didingų 2014 m. “Protų kovos su Robertu Petrausku” neteko apie trečdalio komandų. Kaip Protu.lt interviu sakė pats Robertas Petrauskas, dalis komandų perėjo į kitas didžiąsias lygas, nes buvo per sudėtinga, o kitos – išvis nustojo dalyvauti viktorinose, nes jiems nepatiko pokyčiai klausimuose (jų atsakinėjimui pradėjo nebereikėti žinių, o tik, tarsi šaradose ar rebusuose, išmokti sprendimo būdą).

Dėl šių priežasčių Robertas Petrauskas paskelbė savo lygoje reformą. Vienas pokytis atsirado dar prieš 2016 m. vasarą: silpnesnės komandos gauna klausimams papildomų užuominų ir taip gali atsakyti daugiau. Kita reforma įvesta nuo šio sezono pradžios: klausimuose mažiau užuominų ir saugiklių, žadėta, kad vėl svarbesnės taps žinios. Pakoreguota buvo ir turnyrinė sistema: sezonas suskaldytas į atskiras serijas (lengviau eigoje prisijungti naujoms komandoms), o visos Lietuvos komandos suskirstytos į virtualius divizionus pagal pajėgumą (konkurentai kiekvienam – panašaus pajėgumo).

2016vilnius

Be to, vadovaudamasis šūkiu “Svarbiausia – žaidimas”, Robertas Petrauskas apribojo daugelį papildomų veiklų, kurios, jo teigimu, nesusilaukė planuoto dėmesio iš žaidėjų (pvz. “Svajonių lyga”, virtualios atkrintamosios varžybos). Ypač R. Petrauskas pageidavo panaikinti tai, kas sukeldavo negatyvias emocijas: pavyzdžiui, “Lyginimo lenta” vadintus ginčus dėl atsakymų įskaitymo “Facebook”. Bandymai tą pakeisti kažkuo pozityviu ne visai pavyko: išmintingos citatos “Facebook” atitinkamo dėmesio nesusilaukė. Taigi, ilgą laiką buvęs aršiausiu, Roberto Petrausko “Protų kovų” “Facebook” kiek aprimo, bet vis tiek išliko “gyviausiu”.

Nors kai kurios reformos buvo kontraversiškos (ypač papildomos užuominos, kuriose įžvelgusi diskriminaciją bent viena stipri komanda su trenksmu paliko lygą), atrodo, jos pasiteisino. Iki šiol kiekvieną sezoną po maždaug 20-30 komandų netekdavęs Robertas Petrauskas padėtį stabilizavo: prieš pusmetį jo lygoje žaidė 239 komandos, o praeitą savaitę netgi viena daugiau: 240. Be to, dar 94 komandos dalyvauja reguliariu projektu tampančioje Roberto Petrausko “Gimnazijų lygoje” (kadangi Gimnazijų lyga vyksta tik kartą į mėnesį ir praeitą savaitę nevyko, į šią apžvalgą ji neįtraukta).

2016kaunas

Laikas parodys, ar reformuotos “Protų kovų su Robertu Petrausku” išsaugos ir “elitinės lygos” etiketę – kaip parodė tyrimas po 2016 m. Pasaulio viktorinos čempionato, maždaug pusė geriausių Lietuvos viktorinininkų žaidžia pas Robertą Petrauską. Tai yra ir R. Petrausko lygos pranašumas, ir problema (susidaro didelis pajėgumo skirtumas tarp lyderių ir autsaiderių).

“Protų kovos su Robertu Petrausku” pasitraukė iš Gargždų, užtat sėkmingai prijungė Tauragę – net regioninis laikraštis parašė (10 komandų, kai “Auksinis protas” ten teturi 3).

2016klaipeda

“Ko nežino Kazys?” apjungia divizionus

“Protų kovos su Robertu Petrausku” praeitą savaitę vėl į trečiąją vietą pagal populiarumą nustūmė “Ko nežino Kazys?“, kurioje žaidė 220 komandų (prieš pusmetį – 254).

Didžiausias netektis “Ko nežino Kazys?” patyrė savo tvirtovėje Vilniuje, kur komandų skaičius sumažėjo 31 (nuo 160 iki 129). Sumažėjo ir divizionų: prieš pusmetį jų buvo 13, praeitą savaitę – 11. Tiesa, ir toks skaičius didelis, nes kai kuriuose težaidžia po 4-5 komandas. Palyginimui, “Smegenų kovos” Vilniuje turi 6 divizionus, “Protų kovos su Robertu Petrausku” ir Inos Rosenaitės “Protų kovos” – po 5, “Auksinis protas” – 4.

2016siauliai

Viena vertus, “Ko nežino Kazys?” visuomet akcentavo kaip savo pliusą, kad žaidėjai gali pasirinkti, kur nori žaisti (“Auksiniame prote” ir “Protų kovose su Robertu Petrausku” didmiesčių komandoms pagal rezultatus nurodoma, kuriame bare žaisti), ir šiuo atveju kuo daugiau renginio vietų – tuo didesnis pasirinkimas. Kita vertus, žaidimas mažame divizione galbūt neteikia tokio malonumo, kaip dideliame ir konkurencingame, sunkiau ir rasti visiems divizionams gerų prizų, mažiau pajamų tenka vienam vedėjui – todėl pasirinkta divizionus “stambinti”.

Kitos naujienos lygoje – kainos, nors vis dar skirtingos, pamažu artėja prie 1,5 euro žmogui. Taip pat sukurtas naujas tinklapis, kuriame patogiau skelbiami komandų rezultatai.

Nepaisant komandų sumažėjimo, “Ko nežino Kazys?” išlieka populiariausia vilniečių proto žaidimų lyga.

2016panevezys

“Smegenų kovos” ir Ina Rosenaitė išlaiko savo nišas

“Ko nežino Kazys?” lygai Vilniuje ant kulnų lipa “Smegenų kovos“, vykstančios “Amber food” (“Vičiūnų”) grupės restoranuose.

Tai – kitaip organizuojama lyga. Užuot samdę daug papildomų vedėjų, jos šeimininkai Andrius Smirnovas ir Aivaras Senda viską veda tik dviese. Kadangi tai reiškia, kad vienu metu žaidimas tegali vykti dviejose vietose, plėtra vyksta lygos šeimininkams “pasiimant” papildomas darbo dienas: nuo šių metų, “Smegenų kovos” vyksta ir trečiadieniais, nuo šio sezono – ir tą dieną dviejose vietose. Lėtai, bet užtikrintai besiplečiančioje lygoje praeitą savaitę žaidė 116 komandų (prieš pusmetį – 100). “Smegenų kovos” vis dar vadina save visų pirma pramogine (o ne “proto sporto”) lyga, tačiau pradėjo organizuoti sezono finalus, apdovanoti prizais už pasirodymus mėnesinėse įskaitose (anksčiau prizai buvo skiriami tik už konkretų žaidimą, o bendros įskaitos nebuvo).

2016alytus

Savo masteliais “Smegenų kovos” tapo ketvirta pagal dydį proto žaidimų lyga Lietuvoje. Aplenkė baro viktorinų pradininkes Inos Rosenaitės “Protų kovas”. Pastarosios jau senokai nesiplečia, tik pakeitė vieną Kauno restoraną (108 komandos praeitą savaitę, 114 prieš pusmetį). Kadangi Ina Rosenaitė turi savo nišą (į anglų kalbą verčiami klausimai, kiek daugiau žinių ir mažiau išmąstymo nei trijose didžiosiose lygose, draugiškesnė atmosfera, didelė patirtis), išlaikyti pozicijas jai neturėtų būti sunku ir ateityje.

Nebesiplėsti, o laikyti pozicijas Protu.lt interviu žadėjo ir “Smegenų kovų” kūrėjas Andrius Smirnovas.

Aukomis tampa ir vidutiniosios lygos

Jei didžiosios lygos tik nežymiai smuko arba augo, gali kilti klausimas, kieno sąskaita?

Juk mažiausios lygos, organizuodavusios po vieną viktoriną per savaitę, užsidarė jau prieš 1-2 metus. Dabar, atrodo, atėjo liūdni laikai vidutinėms lygoms, “auksiniais laikais” turėdavusioms 30-60 komandų.

Vienos jų, kaip “Protai” ar “Intelektų kovos“, jau labai senos, ir kiekvieną pusmetį, tikriausiai dingus organizatorių “ugnelei” ir jiems pasinėrus į kitas veiklas, “iššvaisto” komandas ar uždaro renginio vietas. Štai “Protai” jau antrą iš savo renginio vietų perdavė Andriaus Smirnovo “Smegenų kovoms”, ir komandų skaičius jų žaidimuose krito nuo 50 iki 39. “Intelektų kovos” susitraukė nuo 41 iki 35 komandų.

2016likusilietuva

Didžiausia netektis – “Ar žinai?” tarpmiestinė lyga, mat ji užsidarė išvis. Ši lyga, veikusi Kaune ir Panevėžyje, smuko ilgą laiką: prieš pusmetį glaudė 15 komandų, o prieš dvejus metus – dar vis 38. Viešos informacijos apie ją buvo mažai: net Protu.lt kronikos ją ilgą laiką “pražiopsodavo”. Tačiau Panevėžyje ji buvo įtakinga: prieš metus “Ar žinai?” žaidė trečdalis Panevėžio viktorinininkų.

Intelekto varžytuvės” sudegė greičiau. Projekto būta ambicingo: praeitą sezoną iš karto mėginta organizuoti žaidimą daug miestų ir miestelių, sukurtas ir patrauklus akiai tinklapis. Tačiau vienuose miestuose teateidavo po kelias komandas, kituose – nė vienos (tik Klaipėdoje daugiau). Lyga susidurdavo su didžiuliais nesklandumais: kartais nepranešus komandoms iš anksto renginys tiesiog neįvykdavo. Šį sezoną “Intelekto kovos” bandė vėl pradėti su trenksmu, perkėlė žaidimus iš sekmadienių į ketvirtadienį, žadėjo susitvarkyti (“Galime užtikrinti, jog žaidimo lygis, pradedant nuo organizavimo ir baigiant pačiais klausimais, pakilo“), bet “Facebook” vėl užplūdo skundai: štai vienai komandai esą buvo pasakyta, kad “neapsimoka daryt žaidimo dėl vienos komandos“, o kita, atėjusi ten pat tą pačią dieną, veltui laukė varžovų; su organizatoriais susisiekti esą – neįmanoma (“Puiki komunikacija: nori parašyti organizatoriams – žinutės siuntimas žaidimo puslapyje neveikia; parašai el. laišką – atsakymo negauni“). Galiausiai, užpraeitos savaitės žaidimas įvyko tik Klaipėdoje, o praeitą savaitę jau neįvyko niekur. Jeigu naują tarpmiestinę proto žaidimų lygą dar ir įmanomą įsukti, tai tam būtinas labai rimtas požiūris, kurio “Intelekto varžytuvėms” pritrūko.

Žinovų klubas” irgi nestiprėja: praeitą savaitę jame žaidė 21 komanda (prieš pusmetį – 23).

Naują “filialą” įkūrė tik viena vidutinė lyga – “IQ zona“. Tačiau pagal bendrą komandų skaičių net ji susitraukė, mat naujajame divizione Klaipėdoje žaidė tik 2 komandos, o “namuose” Šiauliuose, palyginus su laiku prieš pusmetį, jų sumažėjo nuo 15 iki 12.

Nepasisekė jau antrasis mėginimas kurti “internetinę komandinę viktoriną”. Kaip rašėme, pirmasis savo laimę išmėgino Benjaminas Mašalaitis su “Protų eifeliais” – jie vis dar vyksta kaip PEP?, tačiau kol kas tik Marijampolėje ir nemokamai (planuoja plėstis Marijampolės apskrities teritorijoje). O šį sezoną netaiklų šūvį iššovė “Protauk.lt”, bet realiai ir tai pasirodė buvęs vienkartinis projektas. Išplėtoti kažką visai naujo, savotišką “startuolį” – dar sunkiau, nei kažką panašaus į tai, kas jau vyksta, juk dar reikia išaiškinti komandoms, kam išvis ta naujiena reikalinga. “Startuoliams” toks išaiškinimas paprastai arba brangiai kainuoja, arba ilgai užtrunka – kol virto rimtu reikalu “gyvos viktorinos” juk prireikė daugybės metų.

Lietuvoje – jau penkios kino viktorinos

Vienintelės mažosios viktorinos, kurios klesti – teminės. Vien kino viktorinų šį sezoną – penkios (viena – tai nauja – Kaune), tiesa, ne visos jos atitinka oficialios viktorinos kriterijus, be to, dažna jų vyksta ne kas savaitę.

Praeitą savaitę iš atitinkančiųjų kriterijus įvyko dvi: “Kinfo” (10 komandų, prieš pusmetį 13) ir nauja “Kino meistras” (9 komandos), organizuojama Artūro Vyšniausko iš “Ko nežino Kazys?” (Inos Rosenaitės organizuojama “Kino ir muzikos viktorina” skaičiuojama prie “Proto kovų”). Taip pat vyko “Pauliaus Ambrazevičiaus futbolo viktorina” (28 komandos). Pernai Protu.lt kronikos savaitę ji nevyko, tačiau tada vyko “Krepšinio protai” (16 komandų), dabar vyksiantys kitą savaitę. Tarp rečiau vykstančių viktorinų, kurios šįsyk nepateko į Protu.lt apžvalgiamą savaitę – ir “Gintariniai akiniai“, FD protų kovos, Proelium cerebri Kaune. “Futbolo protkovė+“, atrodo, nebevyksta.

Viktorinos užsienyje – būdas palaikyti lietuvybę?

Kaip matyti, temines viktorinas vis dažniau organizuoja tie patys masinių viktorinų rengėjai – nors tai dar ir netapo taisykle. O štai oficialūs lietuviški proto žaidimai užsienyje vyksta vien po didžiųjų lygų vėliavomis – greta seniau juos rengusių “Proto kovų su Robertu Petrausku” ir “Ko nežino Kazys?” šiemet prisijungė ir “Auksinis protas” su divizionu Edinburge (8 komandos). Kitur taip pat įvyko rokiruočių – pavyzdžiui, Notingemą pakeitė Mančesteris. Kaip Protu.lt minėjo “Ko nežino Kazys?” vadovas Artūras Vyšniauskas, galimybė rengti viktorinas užsienyje labiausiai priklauso nuo vietinių entuziazmo, nes sutvarkyti viską “per atstumą” sunku.

Galbūt pagalba proto žaidimams užsienyje ateityje susidomės ir oficialios Lietuvos institucijos. Apie tai kol kas nešnekama, bet proto žaidimus užsienio lietuvių bendruomenėse galima regėti ir kaip naują efektyvų būdą puoselėti lietuvybę. Maža to, kad viktorinos vyksta lietuvių kalba – dar svarbiau, kad daug klausimų didžiosiose lygose – apie Lietuvos realijas, taigi, skatina jomis domėtis, nuo jų neatitrūkti. Be to, tokią pramogą mėgsta ir jaunimas, kuriam dažna “tradicinė” užsienio lietuvių veikla patinka mažiau.

Kalbėti apie didesnę proto žaidimų prasmę ir vaidmenį neišvengiamai skatina tai, proto žaidimai jau seniai peraugo Vilnių ir didmiesčius ir su ~10000 reguliarių žaidėjų tapo visuotiniu kultūriniu reiškiniu.

*Oficialios viktorinos – Nuolat vykstančios viktorinos, kurių rezultatai skelbiami viešai internete. Komandų skaičius šiame straipsnyje apskaičiuojamas remiantis pačių viktorinų pateikiamais duomenimis rezultatuose. Jei praėjusios savaitės rezultatai dar nepaskelbti (tačiau viktorina įvyko) – žiūrima į užpraeitos savaitės rezultatus.

Jei turite pataisymų čia pateikiamai statisitikai – informuokite, ir straipsnis bus pakoreguotas.